×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
18. marts, 2013
Drukāt

Bites skurstenī

Lauku mājas skurstenī katru gadu pavasaros ieviešas bites. Kā to novērst?
 Ilma Talsu novadā

 

– Šādi gadījumi ir ļoti reti. Iespējams, ka bites neapmetas skurstenī katru gadu, bet gan pārziemo dūmvadā, jo māja ziemā, tāpat pavasarī netiek kurināta. No dūmiem kukaiņi izvairītos. Varbūt bites skursteņa atveri izmanto kā ieeju, lai ierīkotu ligzdu mājas bēniņu koka konstrukcijās, – teic Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Kad spiets meklē sev jaunu mājokli, pirmās izlido izlūkbites, tās ziņo par saimei piemērotām dzīvesvietām. Kad izraudzīts optimālais variants, bites iemitinās jaunajā mājvietā (koka dobumā, kādā spraugā, iedobē). Arī nenodarbināts skurstenis var būt gluži labs variants.

– Ja bites šo skursteni izvēlas regulāri, tas nozīmē, ka netālu atrodas kāda bišu drava. Varbūt vērts sazināties ar bitenieku, lai viņš pie bišu iecienītās mājas novieto spietuvi (speciālu kasti bišu spietu notveršanai), – iesaka entomologs Maksims Balalaikins.

Lai spiets atkārtoti neatgrieztos tajā pašā ēkā, der izmantot arī citas metodes. Piemēram, bitēm nepatīk dīzeļdegvielas vai karbolskābes (fenola) šķīduma smaka. Skursteni, pie kura piestiprināts ar šādām vielām piesūcināts auduma gabals, bites noteikti neizvēlēsies. Dūmvadā ieviesušās bites viegli izsvēpēt, dedzinot skurstenī apses koka praulus. To dūmi bitēm ļoti nepatīk.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+