Mobilā versija
Brīdinājums +2.4°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
4. augusts, 2016
Drukāt

Dabas aizsardzības plāni – iespēja visiem izvilloties

1. Apspriešana – sasteigta

1no5
Foto no "Mauriņu" albumaFoto no "Mauriņu" albuma

Dabas aizsardzības plānam ir labā puse un, zināmā mērā, sliktā puse. Labums –  mudinājums saglabāt dabas daudzveidību. Mazāk  iepriecinoši, ka daļai cilvēku šie plāni iesaka ierobežot saimniecisko darbību.

“Mana saimniecība “Mauriņi” atrodas Veclaicenes aizsargājamā ainavu apvidus teritorijā. “Mauriņu” īpašumā dabiskajos zālājos mīt plankumainā dzegužpirkstīte, baltmuguras un trīspirkstu dzenis, zilganais jeb divkrāsu kāpurs, aug kalnu vilkmēle un citi aizsargājamie augi. Mums ir daudz pirmās kategorijas biotopu. Esmu lepna par to,” teic Alūksnes novada Veclaicenes pagasta bioloģiskās saimniecības “Mauriņi” saimniece Gunita Virka.

Viņa kopā ar nomas zemēm apsaimnieko 150 ha, kur ganās vairāk nekā 70 gaļas liellopu, deviņi savvaļas zirgi un poniji. Dzīvnieki pļavās ēd zāli, tā saglabājot sugu daudzveidību. Gaļas liellopus pēc 6 – 8 mēnešu vecuma sasniegšanas pārdod.

Saimniecībā nedaudz nodarbojas arī ar tūrismu, Gunita audzē ārstniecības augus un garšaugus, apstrādā aitu vilnu un uztur latviskās pirts tradīcijas.

Saimniece atzīst – darbošanās aizsargājamā ainavu apvidū (AAA) prasa papildu piepūli. Piemēram, ik gadu ir jāattīra no krūmiem aizaugušās platības, jācīnās ar celmiem un atvasēm, kas prasa daudz laika un arī­dzan naudas. Viņa lēš – ja nebūtu ES atbalsta maksājumu, tad šāda darbošanās nestu zaudējumus.

Nesen apstiprināts Vec­laicenes AAA dabas aizsardzības plāns (DAP). G. Virka teic – plāna gatavošanas laikā veiktā teritorijas izpēte bija ļoti vajadzīga, bēda vien par to, ka daudzi īpašnieki nezina, kādi aizsargājami augi atrodas viņu īpašumā, ko drīkst un nedrīkst darīt aizsargājamā teritorijā. Saimniece nosauc arīdzan praktiskus ieguvumus no īpašuma iekļaušanas AAA teritorijā. Piemēram, nav jāiezīmē ar čipiem savvaļas zirgi. DAP apspriešana gan šķitusi sasteigta. Gunitai radies iespaids, ka dažādu projektu gatavošanā ieguvēji ir vien projektu rakstītāji, konsultanti, kas saņem labu atalgojumu. Rezultātā saimniekiem ierobežo atļauto darbošanos.

  1. Apspriešana – sasteigta
  2. Nebūs DAP, nebūs struktūrfondu
  3. Labā un sliktā puse
  4. DAP pievieno vērtību
  5. Viss nav apzinātas

Pievienot komentāru

Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumu (1)Saskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.
Draugiem Facebook Twitter Google+