Mobilā versija
+3.8°C
Zane, Zuzanna
Svētdiena, 19. februāris, 2017
4. augusts, 2016
Drukāt

Dabas aizsardzības plāni – iespēja visiem izvilloties

1. Apspriešana – sasteigta

1no5
Foto no "Mauriņu" albumaFoto no "Mauriņu" albuma

Dabas aizsardzības plānam ir labā puse un, zināmā mērā, sliktā puse. Labums –  mudinājums saglabāt dabas daudzveidību. Mazāk  iepriecinoši, ka daļai cilvēku šie plāni iesaka ierobežot saimniecisko darbību.

“Mana saimniecība “Mauriņi” atrodas Veclaicenes aizsargājamā ainavu apvidus teritorijā. “Mauriņu” īpašumā dabiskajos zālājos mīt plankumainā dzegužpirkstīte, baltmuguras un trīspirkstu dzenis, zilganais jeb divkrāsu kāpurs, aug kalnu vilkmēle un citi aizsargājamie augi. Mums ir daudz pirmās kategorijas biotopu. Esmu lepna par to,” teic Alūksnes novada Veclaicenes pagasta bioloģiskās saimniecības “Mauriņi” saimniece Gunita Virka.

Viņa kopā ar nomas zemēm apsaimnieko 150 ha, kur ganās vairāk nekā 70 gaļas liellopu, deviņi savvaļas zirgi un poniji. Dzīvnieki pļavās ēd zāli, tā saglabājot sugu daudzveidību. Gaļas liellopus pēc 6 – 8 mēnešu vecuma sasniegšanas pārdod.

Saimniecībā nedaudz nodarbojas arī ar tūrismu, Gunita audzē ārstniecības augus un garšaugus, apstrādā aitu vilnu un uztur latviskās pirts tradīcijas.

Saimniece atzīst – darbošanās aizsargājamā ainavu apvidū (AAA) prasa papildu piepūli. Piemēram, ik gadu ir jāattīra no krūmiem aizaugušās platības, jācīnās ar celmiem un atvasēm, kas prasa daudz laika un arī­dzan naudas. Viņa lēš – ja nebūtu ES atbalsta maksājumu, tad šāda darbošanās nestu zaudējumus.

Nesen apstiprināts Vec­laicenes AAA dabas aizsardzības plāns (DAP). G. Virka teic – plāna gatavošanas laikā veiktā teritorijas izpēte bija ļoti vajadzīga, bēda vien par to, ka daudzi īpašnieki nezina, kādi aizsargājami augi atrodas viņu īpašumā, ko drīkst un nedrīkst darīt aizsargājamā teritorijā. Saimniece nosauc arīdzan praktiskus ieguvumus no īpašuma iekļaušanas AAA teritorijā. Piemēram, nav jāiezīmē ar čipiem savvaļas zirgi. DAP apspriešana gan šķitusi sasteigta. Gunitai radies iespaids, ka dažādu projektu gatavošanā ieguvēji ir vien projektu rakstītāji, konsultanti, kas saņem labu atalgojumu. Rezultātā saimniekiem ierobežo atļauto darbošanos.

  1. Apspriešana – sasteigta
  2. Nebūs DAP, nebūs struktūrfondu
  3. Labā un sliktā puse
  4. DAP pievieno vērtību
  5. Viss nav apzinātas

Pievienot komentāru

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+