×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. jūnijs, 2012
Drukāt

Darbs pēc ceriņu ziedēšanas

Foto-LETAFoto-LETA

“Zinu, ka ceriņiem jāizgriež vecās ziedkopas, to darījām arī pērn. Taču šogad tie neziedēja tik bagātīgi kā pagājušajā pavasarī. Kāpēc?”
 M. Elksne Mārupes novadā

 

Latvijas Valsts Augļkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa uzsver, ka ziedēšanas intensitāte atkarīga no tā, kurā laikā noziedējušās ziedkopas izgrieztas: – Ja to izdara laikus, nākamajā pavasarī krūmi atkal zied kupli. Ja izveidojušās sēklu pogaļas, šis darbs jau ir nokavēts un tam vairs nav nozīmes!

Ziedkopas jāizgriež, tiklīdz beigusies ziedēšana un tās ir nobrūnējušas. Neļaujot izveidoties sēklām, var veicināt dzinumu augšanu un jaunu ziedpumpuru ieriešanos. Ja sēklas jau ir izveidojušās, ziedpumpuri vairs neieriešas, jo barības vielas augs izmantojis sēklu veidošanai. Ziedkopas izgriež ar dārza šķērēm, cenšoties netraumēt jauno sānu dzinumu lapas. Vecos ziedus nedrīkst izlauzt, lai netraucētu krūma augšanu.

Vairākām ceriņu sugām un šķirnēm, piemēram, ‘Daudzpusīgais Zemzaris’, ‘Dobeles Sapņotājs’, ‘Peerless Pink’, raksturīgs ziedēšanas periodiskums. Jo vecāks krūms, jo šī tendence ir izteiktāka un, jo bagātāka ziedēšana, jo mazāk ziedpumpuru ieriešas nākamajam gadam. Par ceriņu novecošanos liecina tas, ka jaunie gada pieaugumi kļūst īsāki, ziedkopas mazākas un ziedi sīkāki. Lai samazinātu ziedēšanas periodiskumu, jau ceriņu ziedēšanas laikā der izgriezt līdz trešdaļai ziedkopu. Tas veicina spēcīgāku palikušo dzinumu attīstību un jaunu veģetatīvo dzinumu veidošanos, uz kuriem ieriešas ziedpumpuri nākamajam gadam. Ziedkopas griež līdz viengadīgai vai divgadīgai koksnei, neatstājot celmiņu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+