×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
28. novembris, 2013
Drukāt

Balderis: “Dinamo” spiesti klanīties
 (21)

Foto - LETAFoto - LETA

Hokeja klubs Rīgas “Dinamo” ir spiests klanīties krievu priekšā, lai nezaudētu finansējumu, uzskata Latvijas hokeja leģenda Helmuts Balderis.

Kremļa pavēle?


Rīgas “Dinamo” padomes priekšsēdētājs Juris Savickis aģentūrai LETA norādījis, ka klubs samaksās Kontinentālās hokeja līgas (KHL) piespriesto soda naudu (nepilnus 16 tūkstošus latu), taču tas nenozīmē atteikšanos no latviešu kultūras simboliem. Viņaprāt, par godu Latvijas 95. gadadienai uzvestais pirmsspēles priekšnesums, kura beigās no Latvijas karogiem tika izveidots atvasināts ugunskrusts, bija skaists un pareizs. Savickis domā, ka kļūda gan esot bijusi nespēja paredzēt, kā uz to raudzīsies citu valstu pārstāvji.

KHL vadītāji pagājušajā nedēļā paziņoja, ka “Dinamo” priekšnesums vērtēts, pieaicinot heraldikas ekspertus, un tajā nav saskatīta saistība ar nacistiskās Vācijas simboliem. Kā “LA” jau rakstīja (“Krievija piesienas uguns zīmei”, “LA” 22. novembris) arī uzveduma horeogrāfe Taiga Ludborža bija sašutusi par šādu ugunskrusta zīmes interpretāciju: “Tam nav nekāda sakara ar nacistisko Vāciju. Tā ir latviešu zīme, kas simbolizē sauli.”

Bet četras dienas vēlāk ar līgas prezidenta Aleksandra Medvedeva svētību tomēr pieņemts lēmums uzlikt naudas sodu. Neoficiāla informācija liecina, ka “saņemta pavēle no augšas” jeb Kremļa.

Dažam rēgojas pērtiķu būris


Šādu lēmumu ar gandarījumu uztvēris divkārtējais olimpiskais čempions PSRS hokeja izlases sastāvā Aleksandrs Koževņikovs, kurš Rīgas “Dinamo” vadītājus nodēvējis par stulbiem cilvēkiem un uzskata, ka viņiem būtu jāatrodas pērtiķu būrī.

Helmuts Balderis nevēlējās ielaisties vārdu kaujās ar savu bijušo cīņu biedru Padomju Savienības izlasē un savas izjūtas raksturoja ar sulīgu krievu teicienu. “Mani neuztrauc tas, kas notiek pie jums, tad kāpēc jūs uztrauc tas, kas notiek pie mums,” viņš iztulkoja teiciena domu. “Katra valsts svētkus svin pēc savām ieražām, ar karogiem, gājieniem. Viņi var svinēt, kā grib, un es nejaucos iekšā.” Bijušais slavenais uzbrucējs uzskata, ka “Dinamo” spiesti klanīties Maskavas priekšā, jo, sākot stingri aizstāvēt savu pozīciju, var zaudēt finansējumu. Rīgas klubam jau kopš dibināšanas 2008. gadā teju visu nepieciešamo naudu dod Krievijas kompānija “Itera”. Bez tās atbalsta spēlēšana KHL nebūtu iespējama. “”Dinamo” nav variantu. Domājat, ka mēs kā maza valstiņa varēsim kaut ko diktēt? To jau Eiropas Savienībā var redzēt, cik daudz mēs varam noteikt,” sacīja H. Balderis.

Bet varbūt arī “Dinamo” vadība nemaz nevēlas cīnīties par savu kultūru un tradīcijām. Galu galā Savickis publiski izteicies, ka nav pārliecināts, vai Latvija bija okupēta.

Izslēgšanas draudi


“Dinamo” šobrīd atrodas četru maču izbraukuma sērijā, un Krievijas žurnālistiem taisnoties par priekšnesumu vajadzēja arī komandas galvenajam trenerim Artim Ābolam. Viņš izteicās, ka “katrs tajā simbolā redzēja visu, ko vien pats vēlējās”. Kluba valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis vakar neatrada laiku atbildēt uz “LA” jautājumiem, arī Rīgas “Dinamo” padomes loceklis Guntis Ulmanis nebija sasniedzams.

KHL izplatītajā paziņojumā norādījusi, ka, atkārtojoties šādam pārkāpumam, “Dinamo” var draudēt izslēgšana no līgas. H. Balderis uzskata, ka Latvijas hokejam tas nebūtu liels zaudējums, bet spēlētājiem gan. “Viņi nopelna lielu naudu. Ja nebūtu KHL, viņi tāpat spēlētu, tikai citās valstīs un par citādu samaksu,” teica Balderis.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Ja muļķiem nevar ieskaidrot, tad vajadzāja samaksāt, bet palikt pie sava. Mūsu valsts -mūsu simboli!!!

 2. Kulturāli cilvēki ciena arī savus laimiņus. Pie kam tādi, kuri dzīvo pa kaimiņu naudu.

 3. Nu nav tā, kā saka heraldikas eksperti. “Dinamo” hokejistu izveidotais Valsts svētkiem veltītais zīmējums patiešām atgādina kāškrustu, un tālab jau arī krievi pamatoti uztraucas. Paskatieties latviešu ornamentos. Ja zīmējumā būtu ĪSTAIS ugunskrusts, tad zariem būtu jābūt nevis pa labi, kā tas ir izveidots, bet gan pa KREISI. Kāpēc vispār veidot tādus ornamentus, ko krievi nesaprot un nekad nesapratīs? Lieki kreņķi vien ir.

 4. Galu galā spēlēt KHL ir krievu projekts, lai turētu savā pavadā Latvijas hokeju un spēlētājus. Ko tad savicki,kalvīši un ulmaņi tik traki raujas uz austrumu pusi? It kā citur Ziemeļeiropā hokeja nebūtu. Krievi nekad neko par velti nedara un nemaksā miljonus par zilām acīm vien.To nu vajadzētu saprast.

 5. Krievi neieskatás savā vēsturē. Slāvu simbolikā šo ugunskrustu sauc ” kolovrat” un tas simbolizē Dievu un Sauli . Šai zīmei ir tūkstošgadu vēsture, tā grezno sengrieķu sudraba monētu ,šis ornaments apjož līdz mūsdienām izdzīvojušo Venēcijas dodžu pili -Palazzo. Kaut ko tik nesakarīgu var izmurgot tikai visai aprobežoti prāti.

 6. Mani vienmēr ir izbrīnījusi visādi citādi nacionāli domājošu cilvēku izvēle tomēr sekot KHL spēlēm. Varbūt laiks pielikt punktu?

 7. Lai novac savu sarkano zvaigzni.

 8. Prieks, ka Balderis joprojām ir tik pozitīvs cilvēks. Novēlu tā tik turpināt, un varbūt arī atvērt pašam savu hokeja klubu, kaut vai uz kāda esoša kluba bāzes. Domāju, ka būtu liels piekritēju skaits.

 9. Mes tikai klanamies,esam piespiesti pie zemes.Kad vares brivi uzelpot?

  • Nevis esam, bet vēlamies būt piespiesti pie zemes. Mūsu hokeja vadoņi trīc aiz laimes ka varēs bučot roku krieviem. Jā, jā mēs maksāsim, tikai ļaujiet mums palikt jūsu paspārnē.Savulaik pat Ulmanis aizstāvēja, ka uzrakstiem uz kamzoļiem jābūt krievu valodā kaut tv titros no Krievijas visus raks’tīja ar latīņu burtiem. Ko l’dz pieveikt krievus hokejā ja aiz borta mēs viņiem bučojam zābakus..

   • Ulmaņa “kirilicmīli” esmu palaidis garām! Tomēr 2termiņPrezidentu – kurš – top par miljonāru – jaunā gaismā nerāda.
    Pēr-ko-nis/Pumpīc/Rum-pīc = un paliek!

 10. Ar to bija jārēķinās jau līdz ar līgas dibināšanu 2008 gadā. Krievi neko nedara vienkārši tāpat. Vienmēr viņiem apakšā būs politika. Ja NHL ir ekonomisks veidojums, tad KHL-politisks.

 11. Es Teiktu ,ka Putins pavēlēja un Medvedevs izpildīja!
  Kašķi tak vajag visu laiku uzturēt!
  Paskat ,kāds Ušakovs tagad ir varonis …..Smiekli nāk – būtu bikses novilcis un autiņbiksītes nomainījis!!!

 12. Krievijas politikas sāls vienā teikumā.
  Ja tu domā savādāk nekā es – tu esi muļķis, ja tu dari savādāk nekā es – tu esi nelietis, ja tu man centīsies pierādīt savu taisnību – tu esi ienaidnieks.

 13. Izslēgšana nedraud, jo krieviem šis projekts vajadzīgs lai piesaistītu latviešus savai infotelpai. Un vispār, labāk būtu spēlējuši ar čehiem, vāciešiem, slovākiem, skandināviem un pārējiem eiropiešiem.

 14. Galu galā spēlēt KHL ir krievu projekts, lai turētu savā pavadā Latvijas hokeju un spēlētājus. Ko tad savicki,kalvīši un ulmaņi tik traki raujas uz austrumu pusi? It kā citur Ziemeļeiropā hokeja nebūtu. Krievi nekad neko par velti nedara un nemaksā miljonus par zilām acīm vien.To nu vajadzētu saprast.

 15. Tātad – latviešu kultūras tradīcija ir “justies okupētam”. Riktīgs mērkaķu būris.

Draugiem Facebook Twitter Google+