Ekonomika
Bizness

Dūklavs apmeklē Centrāltirgu: sola rīkoties, lai mazinātu krāpniecību 16

Foto no arhīva

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ceturtdien apmeklēja “Rīgas Centrāltirgu” (RCT). Nav noslēpums, ka šobrīd tirgotāji un pārtikas preču piegādātāji veic dažādas nelikumības, no ārvalstīm ievesto lauksaimniecisko produkciju uzdodot par Latvijā audzēto, piemēram, zemenes, tomātus, kā arī patērētājiem pārdodot nezināmas izcelsmes pārtiku un nemaksājot nodokļus, sacīts ministrijas preses relīzē.

“Galvenā atbildība par notiekošo Rīgas Centrāltirgū ir jāuzņemas tirgus saimniekam, kas tālāk organizē tirgus darbību un nodrošina tajā kārtību. No savas puses mēs esam gatavi plašāk iesaistīt Pārtikas un veterināro dienestu, lai mazinātu gadījumus, kad pircējiem kā Latvijā audzētā produkcija tiek pārdota citās valstīs ražotā. Tāpat Zemkopības ministrija rosinās virkni izmaiņu normatīvajos aktos, kas samazinās krāpnieciskos gadījumus Rīgas Centrāltirgū, citos tirgos Latvijā un citās līdzīgās tirdzniecības vietās,” paziņojis Dūklavs.

ZM sagatavos izmaiņas normatīvajos aktos, lai noteiktu, ka tirgus pārvaldītājam ir pienākums prasīt no tirgotāja, kas tirgo  pašu ražotu lauksaimniecības produkciju, informāciju par realizējamajām pārtikas precēm un to izcelsmi, kā arī attiecīgās pašvaldības, kur lauksaimnieciskā produkcija ražota, izsniegto izziņu par zemes piederību un tās izmantošanas veidu.  Tāpat tirgus pārvaldītājam būs jāpārbauda šī informācija, ja radīsies aizdomas par sniegtās informācijas patiesumu. Savukārt pašvaldībām būs jāizsniedz izziņas par zemes piederību un tās izmantošanas veidiem tirdzniecības dalībniekam, kas plāno tirgos un citās līdzīgās tirdzniecības vietās pārdot paša ražoto lauksaimniecības produkciju. Izsniedzot šīs izziņas, pašvaldības varēs izmantot Lauku atbalsta dienesta (LAD) datu bāzi par tirdzniecības dalībnieka pašu audzētās produkcijas sortimentu un tam izmantoto zemes platību. LAD ir dati par zemniekiem, kas audzē lauksaimniecisko produkciju vismaz viena hektāra un vairāk platībā. Savukārt tos ražotājus, kas lauksaimniecisko produkciju audzē mazākās platībās, būs jāpārbauda – kas, kur un kādā platībā tiek audzēts – pašvaldībām.

RCT valdes priekšsēdētājs Andris Morozovs solījis, ka turpmāk RCT veiks padziļinātas tirgotāju pārbaudes un vairāk popularizēs Latvijas zemnieku produkciju, tajā skaitā arī “Zaļās karotītes” produktus.

Saistītie raksti
LA.lv