Kultūra
Māksla

Džemmmas Skulmes visjaunākās gleznas izstādīs Dubultos 16

Publicitātes foto

Mākslas stacijā Dubulti 27. septembrī tiks atklāta Džemmas Skulmes personālizstāde “Krāsas garša”, kurā būs skatāmi mākslinieces 16 visjaunākie darbi – tie gleznoti šogad un pārsteidz ar radošo uzdevumu vērienu, LA.lv pavēstīja fonda “Mākslai vajag telpu” valdes locekle Katrīna Leiškalne.

Māksliniece atzīst, ka darbi tapuši, izbaudot “to labo, meditatīvo sajūtu, kas rodas, satiekoties ar krāsu”. Vienlaikus gleznas radušās kritiskā dialogā ar pašas Skulmes līdzšinējo veikumu un ar moderno glezniecību plašākā skatījumā – “tā ir pretestība pret tiem smukajiem, labajiem paņēmieniem”, komentē māksliniece.

Izstādes otro stāvu veidos 2015. gadā gleznotās neodadaistiskās princeses, bērni un karalienes, kā arī agrāk tapušas kolāžas, kuras Džemma Skulme sauc dažādi – par “Kariatīdēm”, “Putnubiedēkļiem” un “Vēstures piezīmēm”, bet kuras vieno koncepcija – izmantot to, kas ir mājās. Kolāžas ir vēl nenovērtēts kopums Džemmas Skulmes daiļradē, kas tapušas paralēli “tīrajai” glezniecībai no 1982. līdz 2012. gadam un būvē tiltus starp Latviju un pasauli, starp visos laikos izkaisīto latvisko identitāti un kļūst arī par autores simbolisku tiltu no padomju laikiem uz neatkarību.

Pērn Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā un šogad Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā notikušas plašas Džemmas Skulmes darbu retrospekcijas. Savukārt, projekts “Džemma 90”, kurā septiņi jauni autori veidoja personālizstādes saistībā ar Džemmas Skulmes mākslu un harizmātisko devumu kultūrā, rosinājis reflektēt par mantojuma klātbūtni laikmetīgajā mākslā.

Džemmas Skulmes personālizstāde “Krāsas garša” Mākslas stacijā Dubulti notiek ar fonda “Mākslai vajag telpu” atbalstu un ar Jāņa un Dinas Zuzānu personīgu atbalstu. Mākslas staciju Dubulti atbalsta Jūrmalas dome. Izstādes kuratore – Inga Šteimane.

LA.lv