×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
4. februāris, 2017
Drukāt

Dzīva zivs peld pret straumi. Saruna ar vēsturnieku Hariju Tumanu (34)

Foto - Juris LorencsFoto - Juris Lorencs

Harijs Tumans (dz. 1967. g.) ir vēstures doktors, LU Vēstures un filozofijas fakultātes profesors. Studējis Latvijas un Sanktpēterburgas universitātē, kur specializējies antīkās pasaules vēsturē. Sarakstījis fundamentālo pētījumu “Varoņi un varonība senajā Grieķijā”, kas ir pirmais latviešu valodā tapušais oriģinālais pētījums par senās Grieķijas vēsturi un kultūru. Vēstures izpētes un popularizēšanas biedrība viņam piešķīrusi balvu “Gada vēsturnieks Latvijā 2015”.

Pēdējā laikā medijos un publiskajā telpā izskan aicinājumi atgriezties pie tradicionālajām vērtībām. Bet ko mēs ar tām saprotam?

H. Tumans: Patiesībā tas ir visai izplūdis jēdziens. Dažs ar to saprot latvisko dzīvesziņu, cits – kristīgo baznīcu. Tomēr ir vērtības, kas bijušas klasiskas visos laikos. Piemēram, “Dievs, Daba, Darbs”, kā to izteica Anna Brigadere. Latvietim var likties īpaši svarīgi, ka tām ir vienoti kopsaucēji gan etnogrāfiskajā, gan kristīgajā pasaules skatījumā. Tomēr pamatā viss centrējas ap ētiku un ģimeniskām vērtībām – bērni, mazbērni, vecāki, paaudžu saites, savstarpēja gādība un atbildība vienam par otru. Tradicionālo vērtību sistēmā augušam cilvēkam veidojas stabils ētisks pamats, kas māca ar cieņu attiekties pret augstākiem spēkiem, pret dabu un pret līdzcilvēku. Diemžēl modernajā sabiedrībā šīs vērtības un ar tām saistītie cilvēku uzvedības modeļi jau ir daļēji izskaloti.

Jāsaprot, ka tradicionālās vērtības visupirms ir kultūras vērtības, turklāt kultūras ar lielo burtu. Pamatā tās kopējas visām tautām, visām reliģijām un visiem laikiem. Jau senie romieši pārsteigti konstatēja, ka pamatvērtības un ētiskās normas saskan gan “civilizētajiem” Romas pilsoņiem, gan tiem, kurus viņi dēvēja par “barbariem”. Uz šo normu pamata romieši izveidoja savas universālās tiesībās, kuras mēs principā izmantojam joprojām.

Manuprāt, šodienas pasaulē ne tik svarīgs ir cilvēku dalījums tautās, rasēs, reliģijās un civilizācijās, cik dalījums kultūras un bezkultūras cilvēkos. Ir iezīmējusies robežšķirtne, kas sadala cilvēci kultūras un pēckultūras laikmetos.

Pēckultūras laikmets – kā jūs to raksturotu?

Tā galvenā pazīme – tradicionālo vērtību izskalošanās, kā dēļ cilvēks zaudē pamatu zem kājām. Tas ir cilvēks bez reliģijas un kultūras, tāds, kurš nav iesakņots ne nacionālajā, ne pasaules kultūrā. Sekls, paviršs, iekšēji tukšs, orientēts vienīgi uz materiālo pasauli, labklājību, dzīves baudīšanu uz nepārtrauktu izklaidi un “tusiņu”. Filozofs Herberts Markūze nosauca šādu tipu par viendimensionālo cilvēku – tādu, kuram zudusi garīgā un ētiskā dimensija.

Starp citu, savā starpā daudz labāk saprotas divi kultūras cilvēki nekā kultūras cilvēks ar bezkultūras cilvēku. Ticīgs kristietis un musulmanis drīzāk atradīs kopēju valodu, nekā kristietis vai musulmanis ar ateistu.

Kādi mehānismi izskalojuši tradicionālās vērtības?

Visi kopā – politiskie, ekonomiskie, garīgie. Es piekrītu koncepcijai, ka kultūras, tāpat kā viss dzīvais šajā pasaulē, ir pakļautas zināmām likumsakarībām: tās aug, nobriest, noveco un iet bojā. Tas ir ciklisks attīstības ritms. Tas atbilst arī dzīves uztverei, ko mēs redzam tradicionālajā pasaulē – cilvēki tajā uztvēra laiku cikliski. Valodnieki zina, ka vairāku seno valodu gramatikā nav laiku formas, nav pagātnes un nākotnes, ir tikai pabeigta un nepabeigta darbība. Tradicionālajam cilvēkam gads simbolizē pasaules ciklu, gada laikā secīgi mainās gadskārtas, lauku darbi, svētki un rituāli.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Izcili!!!

 2. Lasīju. Publicēšanas iemeslu atradis, sapratīšu, kuram izdevīgi….

 3. Cilvēks tiek sadrumstalots, viņš grib “dzīvot viegli”, patērēt un baudīt, viņš vairs nespēj mobilizēties, saspringt, cīnīties. Drīzumā būs grūti atrast kādu, kurš gribēs studēt “smagās” disciplīnas – medicīnu, matemātiku, inženierzinātnes. Jo tās prasa lielu darbu, zināšanas un domāšanu, nevis tikai “kompetences”.

 4. malacis ,,Krītas cilvēku intelekta līmenis. Īpaši apdraudēti ir jaunieši. Degradāciju veicina divi faktori: masu kultūra un izglītības sistēmas “reformas”. Tuvākajā laikā mūsu izglītībā tiks ieviesta atkal jauna paradigma – tā saucamā kompetence. Zināšanas un spriešanas spējas nav vajadzīgas…

 5. Loti labs raksts. Man ka kultūras un mākslas darbiniecei kauns, ka kultūra ir kļuvusi par nekulturālu. (Kultūrpolitikas vietā ieviesta kultūras industrija.)

 6. Tas , ko šobrīd dara mūsu izglītībā patiesi ir visu vērtību demontāža. Man bail, ka mums vairs nav Dieva svētības!

 7. Izcils un gudrs raksts! Absolūti precīzs un visas mūsu nelaimes diagnosticējošs! Paldies!

 8. Man nepatika šis raksts. Pasaule mainās. Un nevajag teikt, ka tas ir slikti. Tāda subjektīva pačīkstēšana autoram sanākusi.

 9. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Lai valdītu pār cilvēku, atliek viņu tikai iebiedēt, jo – bailes vienmēr bija un būs pats drošākais cilvēku krāpšanas un paverdzināšanas līdzeklis.”

  Un, arī: “Skola maksā naudu, kā zināms. Bet – tiem, kas nejēdz vai pat nevēlas mācīties, tas maksā nesalīdzināmi dārgāk, jo šiem skolas naudu nākas maksāt visu mūžu un arvien lielāku.” ?

  =======

  Mediju ziņa (2014.): “Mūsdienās valsts drošības pats lielākais drauds ir mentālais terorisms – cilvēku masveida zombēšana, jo drošība visvairāk ir atkarīga no sabiedriskās apziņas, cilvēciskā kapitāla apziņas. Ja cilvēciskā kapitāla apziņa ir izkropļota, nestabila, pakļāvīga, nepatstāvīga un balstās uz deģeneratīviem stereotipiem, tad par drošu drošību ir naivi sapņot. Mentālā terorisma taktikas un stratēģijas nolūks ir iemiesot cilvēkos destruktīvus tēlus – egoisma, sociāldarvinisma, cinisma, vardarbības, cietsirdības, alkatības, etniskā naida, reliģiskā naida, patērēšanas, dzīves baudīšanas tēlus. Mentālā terorisma organizators ir ASV, kura pakļautībā ir planētas masu komunikācijas līdzekļi, kā arī speciālo dienestu darbināts moderns zombēšanas tehnoloģiskais komplekss. Tas strādā, izmantojot zinātnes visjaunākos sasniegumus. Saprotams, strādā arī Latvijā.” … (apt.cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Drošība mentālā terorisma laikmetā”)
  —–
  Mediju ziņa (2014.): “Diemžēl, šīs pašreizējās “vērtību un tiesiskuma valsts” valdošās kliķes visbezjēdzīgākajās aprindās (proti, naciķu aprindās) ir uzvārījusies jauna šarlatāniskā un pseidozinātniskā putra. Parlamenta un valdības naciķu caurspīdīgajos pauros ir uzšķiebis šķiebenis ar nosaukumu „Dzīvesziņa”. Tā ir nosaukts perspektīvā paredzēts jauns mācību kvazipriekšmets Latvijas vispārējā izglītībā. Jaunā mācību kvazipriekšmeta „Dzīvesziņa” mērķis ir iedomāta “latviskuma” uzpotēšana katrā skolēnā. „Dzīvesziņa” katram skolēnam iemācīs “latvisku dzīvesziņu” (?!). Turklāt – pat netiek slēpts sapnis par LR izglītības augstāko vērtību oficiāli pasludināt šo “latviskumu”. Tātad – šajā valstī izglītības vērtības vairs nebūs ne zināšanas un prasmes, ne brīvība un atbildība, ne apgaismība un patriotisms, ne demokrātija un humānisms. Būs tikai viena vērtība – “latviskums atbilstoši latviskai dzīvesziņai”.” … (apt.cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Etīdes par kultūras monarhiju. Likumsakarību gudrība.”)
  —–
  .
  ZOMBĒJUMS (lojālpatrEJotiskais) = uz “mentalitāti”?…
  ( aktuālais prātuļojums = iz “O.M.© arChīva”, ‘ANNO’ ~ 2012. )
  .
  “Mentalitāte” šajā “valstī”,
  Noder tad, kad SILES balsti,
  Citās “virsvērtībās” viļas
  (‘Iebraukuši auzās, dziļās’):
  “Muļķu Zemes “pūļa masas”,
  Periodiski ZOMBĒT ‘prasās’ ~
  Lai ŠIE dzīvo “latv(ĀN)iski”,
  “Lojāli” un “pilsoniski”:
  .
  Pazemība – “zelta tikums”,
  Pacietība – “jumta likums”,
  Pakļāvība – “pamatstāja”,
  Pieticība – “sargātāja”,
  Padevība – “universāla”,
  “Personība” – knapi bāla,
  Klusēšana – “dziļa doma”,
  Kautrīgums – “bez teksta loma”,
  Lēnprātība – “vieda forma”,
  Pieklājība – “dzīves norma”.
  Taktiskums – “priekš jūtām korķis”,
  Respekts – “tuvu grīdai slorķis”,
  Iztapība – “gēnu kodā”,
  Pielīšana – “cieņā & godā”,
  Glaimošana – “saldu mēli”,
  Verdziskums – “par desas šķēli”,
  Sulainiskums – “garantēti”,
  Melošana – “vienmēr & svēti”,
  Lišķēšana – “raisa prieku”,
  Fanojums – “par katru nieku”,
  Skauģošana – asinskāra,
  Nodevība – “prioritāra”,
  “Stučīšana” – obligāti,
  “Upurēt” – kaut Tēvu & Māti,
  “Tolerance” – klusēt “mīžot”,
  “Plurālisms” – klausīt “vīžot”,
  “Viedoklis” – kā “kvōrums lēma”
  “Korektums” – kā “pamatshēma “,
  “Latv(ĀN)iskums” – SILES “godā”,
  “Dzīves(d)ziņa” – plunkšķis podā…

  PATIESĪBA – “nekotējas”!
  GODPRĀTĪBA – “nerentējas”!
  SIRDSAPZIŅA -“raisa bažas”!
  DOMĀŠANA – “fiškai važas”!
  PAŠAPZIŅA – “neder, CIETI”!
  PATSTĀVĪBA – “ķers pa bieti”!
  PĀRLIECĪBA – “nenāk krastā”!
  CILVĒCĪBA – “blefs” un BASTA!!!…”

  Muļķu Zemes “viedie prāti”,
  ZOMBĒ (SAVU) “mentalitāti” ~
  Lai ar TO “bez naža kautu”,
  “Latv(ĀN)ijas glupo Tautu”?…

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 10. Izcili jautājumi un izcils uz vēstures zināšanu un SAPRATNI balstīts domas izklāstījums. Cik daudz jauna, interesanta un pamācoša uzzināju. Ceru, ka populārākie interneta portāli to tuvākajā laikā nopublicēs. Lai izlasa “plašākas masas “. Palasīju komentārus. Šausmas! Tie vēlreiz parādīja, cik bīstamā sabiedrības attīstības etapā esam. Paldies profesoram! L

 11. “…. – Latviju pasaulei vajadzētu ņemt par paraugu.”
  Kaspars Kļaviņš (dz. 1968) ir vēstures zinātņu doktors, RTU profesors un LU Humanitāro zinātņu fakultātes pētnieks. (LA, 21.12.2016.)
  =================================================================
  Pašmāju “skalotāji” neslēpj savu sajūsmu par sasniegto 25 gados. Process turpinās – ejam “atpakaļ nākotnē”, uz kaut kādu Livonijas laiku periodu (16.gs.) ?

 12. Iemīlējies sevī pseido vēsturnieks. Kristīgā vergturu ideoloģija 19. gsm. bankrotēja pēc atrastiem pierādījumiem par to, kā tā ir politiski konstruēta. To sāka nodalīt no valsts. Harij! Arī šodien koka mājas ir labākās un piemērotākas latviešiem. Latvietim nebija izpratnes par laika dimensiju? Viņš bija darba lops pārtikas ražotājs? Tas ir verdzības iedibinātāju uzskats. Arī tavs. Pirmskristietības Dieva(u) un sabiedrības izpratne labi izsekojama dainās.
  Zivis peld pa un pret straumi gada ritumā, dzīves ciklā un barojoties. Harijs tikai pret!? Par to grieķi nemācīja?

  Romas kolizejos plaši lietoja maisiņus ar lopu asinīm. Profesionālie aktieri-gladiatori to plaši lietoja.
  Nav ko lielīties ar nepilnībām vēstures zināšanās.
  Tiesa, ka izglītības struktūra ir ačgārna. Tur vēl jāmin, ka sievietes ir teju uz pusi vairāk ieguvušas augstāko izglītību kā vīrieši. Nu tad par tautas ataudzi jāaizmirst. Tās ir mūsu galvenās bēdas. Mums trūkst bērnu, kurus atsakās laist pasaulē mūsu sievietes noziedzīgo varturu īstenotās politikas dēļ.

 13. Paldies par saturīgo rakstu,kā vienmēr pārdomas rosinošas domas,kas palìdz izprast šodienas notikumus.

 14. Paldies par saturīgo interviju un vispusīgu, pamatotu sabiedrības attīstības skaidrojumu. Diemžēl ir skaudri apzināties, ka eksistējam pēckultūras laikmetā. Bet salīdzinājums ar zivīm – izcils!

 15. Cik esmu dzirdējusi ir simpatizējis sis vēsturnieks. Loti grūti ir lasīt saskaldītu tekstu tāpēc izlasot tikai 1.lpp.komentars.
  Tas NAV dabisks process. Tas ir ieinteresētu spēku ar varu pret sabiedrību bīdīts process. To mēs redzam kaut vai pēc mazā mikropiemēra homoseksualisma uzspiešanas ar varu. mūsu sabiedrība neattīstās savā gaitā.
  To uz nāvi dzen konkrēta kļūda, ko pašlaik redzam: finansu līdzekļiem, ko drīkst koncentrēt savās rokās gan uzņemums/korporācija gan atsevišķs cilvēks ir nepieciešami griesti. Citadi kapilatls koncentrējas tadā līmenī, ka tas rada sabiedrībai ļoti negatīvus procesus.

 16. Franklins Rūzvelts Atbildēt

  Vai Harijs Trūmans ir augšāmcēlies?

 17. “Nē, jo viņi cīnās nevis atklāti kaujas laukā,…..”
  ==================================================================
  Atklāti kaujas laukā cīnās pašlaik Ukrainas austrumos Donbasas rajonā, bet ne jau Daiš/Islama valsts kaujinieki ko varētu izdarīt pret Krievijas un/vai ASV gaisa spēkiem, kuri jau reiz iebumboja talibus Afganistānā atpakaļ “akmens laikmetā”. Partizānu taktika ar diversijām pret civiliedzīvotājiem ir vienīgā iespēja kaut ko izdarīt. Starp citu, bēdīgi slaveno Drēzdenes bumbotāju seru Harisu vēl šobaltdien daudzi uzskata par varoni Anglijā. Nemaz nerunājot par Hirosimas un Nagasaki atombombambētājiem amerikāņu lidotājiem – tie visi ASV ir great heroes statusā.

 18. HT kungs attiecībā uz reliģijām kļūdās.Viņas nekur nav pazudušaš.tagad to ir vairāki tūkstoši un visas sola nākamo dzīvi nākamajā pasaulē par labu uzvedību.

 19. Vēl nākamais vēsturnieks vēl 1. klasītē negāja, kad dzejnieks Imants Ziedonis jau brīdināja par kultūras
  “skalotāju” aktivitātēm:” Kultūras surogāts vazājas pa visu pasauli un meklē lētticīgos. Augstās materiālās kultūras zeme Amerika nebūt nevar lepoties ar atbilstošu dvēseliskās kultūras izkoptību. Vārds “jenkijs” visā pasaulē pazīstams kā labklājībā aprobežota, savā nekulturālībā uz kultūras nesēja misiju pretendējoša cilvēka simbols. Surogāts cenšas iespiesties tūkstošgados iedibinātajā skaistuma izpratnē, to samulsināt un sajaukt. Surogāts lien pa visiem kanāliem.” (Ziedonis i. Raksti 5. sējums.- 239.lpp.)

  • kompartijnieks Ziedonis, Atbildēt

   protams, vaukšķēja uz tiem krūmiem,
   uz kuriem partija norādīja 🙂
   Ka pīlei kājas dīgst no zināmā austrumu izredzēto
   reģiona viņš pat klepot nedrīkstēja.
   Tad degradēja vārdu “jeņķi”, tagad “latvieši”,
   rīt, varbūt, “krievi”(ja tie paliks vājāki un nevarēs
   degradētājiem izdauzīt purnus).
   Tā, kā, prātīgāk ar praviešu izbīdīšanu ! 🙂

   • DALLESA DOKTRĪNA

    Kad beigsies karš…mēs izmantosim visu, kas mums pieder, – visu zeltu, visu materiālo varenību uz stulbuma kultivēšanu un ļaužu apmuļķošanu!

    Cilvēka smadzenes, ļaužu apziņa ir viegli ietekmējama un pakļaujas izmaiņām. Iesējot haosu, mēs nemanot samainīsim garīgās vērtības uz viltotām un liksim šīm viltotām vērtībām ticēt.
    Kā?

    Mēs atradīsim savējos domubiedrus, savējos sabiedrotos pašā valstī (A.Eiropā).

    Soli pa solim tiks izspēlēta grandioza veselas tautas bojāejas traģēdija, kura novedīs pie tās pašapziņas galīgas un neatgriezeniskas pazušanas. No literatūras un mākslas mēs pakāpeniski izstumsim sociālo būtību, atradināsim gleznotājus un rakstniekus nodarboties ar attēlošanu un pētījumu veikšanu par procesiem, kuri notiek tautas kolektīvajā apziņā.

    Literatūra, teātri, kino – tiks slavinātas pašas zemiskākās cilvēciskās dziņas. Mēs atbalstīsim un pacelsim tā saucamos māksliniekus, kuri iesēs cilvēciskā apziņā seksa kultu, varmācības, sadisma, nodevības propagandu – ar vārdu sakot, atvērs sabiedrības apziņu jebkurai netikumībai.

    Valsts pārvaldē mēs radīsim haosu un saputrojumu.

    Nemanot, bet aktīvi un pastāvīgi tiks sekmēta ierēdņu muļķība, kukuļņemšana un bezprincipialitāte. Birokrātisms un gausa lēmumu pieņemšana kļūs par tikumu. Godīgums un krietnība būs apsmejami un nevienam nekļūs vajadzīgi. Bezkaunība un cinisms, meli un apmānīšana, žūpība un narkomānija, dzīvnieciskas bailes vienam no otra, nodevība, agresīvs nepamatots nacionālisms un tautu ienaids, veikli un nemanot kultivēts, atplauks viskuplākajās krāsās.

    Un tikai nedaudzi, ļoti nedaudzi nopratīs vai pat sapratīs, kas notiek. Bet tādus ļaudis mēs noliksim bezpalīdzīgā stāvoklī, pārvērtīsim par izsmiekla objektiem, atradīsim veidu tos apmelot un pasludināt par sabiedrības atkritumiem. Izrausim tautas garīgās saknes, deformējot un iznīcinot tautiskas tikumības pamatus. Mēs izļodzīsim tādējādi paaudzi aiz paaudzes. Ķersimies pie ļaudīm no bērnu, jaunības gadiem,

 20. Cilvēkus stiprināja saukļi “Gott mit uns” vai “Allah Akbar” kā tagad vērojam! Arī cīņa pirmajā un otrajā pasaules karā no sabiedroto puses tika pasniegta kā cīņa ar sātanu-vilhelmu/hitleru utt. Gribam to vai nē,bet reliģija vieno,pat t.s apgaismības laikmetā.
  Un patlaban demokrātija ir sevi izsmēlusi. Arī Atēnās sāka tā laika ultra liberālisms veidoties,kas beidzās ar sakāvi karā pret Spartu un beigās kļūšanu par Maķedonijas Aleksandra,vēlāk Romas laupījumu.

 21. Nevajadzētu pasaules skatījumu balstīt medijos sastopamajā meinstrīmā. 😉

 22. Vai tad ši ir vēsturnieks? Vai nav kaut kāds pops? Visur viņam dievs un reliģija. Komunistiem neesot bijis dieva. Kā tad nebija? Vai Ļeņins nebija viņu dievs? Un visu laiku gaušanās. Noriets, noriets…Kas par stulbumu! Ja pasaule mainās, tas vēl nenozīmē, ka tā iet bojā. Vēsturniekam to vajadzēja saprast. Bet šis jau…tikai kaut kāds pops, ko nevar ņemt par pilnu.

Draugiem Facebook Twitter Google+