Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

“Eksperta” lomā atkal Lembergs32

Ekrānuzņēmums no NTV ziņas par militārajām mācībām “Saber Strike”.

Krievijas propagandas kanālā NTV “ziņai” par militārajām mācībām “Saber Strike” dots tēlains nosaukums “Avārijas, pļēgurošana, kautiņi: NATO mācības Baltijā devušas triecienu alianses reputācijai”. Zīmīgi, ka televīzija vienā buķetē savākusi gandrīz vai visus iespējamos incidentus, kuros vairāku gadu laikā bijušas iesaistītas NATO militārpersonas (to gan nav īpaši daudz) un kā “eksperts” sižetā izmantots Ventspils mērs Aivars Lembergs.

NTV līdzstrādnieks Andrejs Hramcovs sižetā atgādina par latviešu puisi Akselu Aizkalnu, kuram restorānā “McDonalds” Rīgā NATO karavīri 2016. gadā salauzuši degunu, un rāda kadrus ar viņu slimnīcā. Tāpat tiek stāstīts par kādu NATO militārā transporta avāriju Lietuvā, NATO karavīru ālēšanos Ventspilī, mazāk zinošam skatītājam radot iespaidu, ka tas viss noticis no 3. līdz 15. jūnijam, kad Baltijā notikušas militārās mācības “Saber Strike”. NTV auditorija diez vai pārbaudīs, ka ziņa, ko tai cenšas “iesmērēt”, patiesībā ir četrus vai vairāk gadus veca.

NATO kritizēšanai kā “eksperts” palīgā tiek ņemts A. Lembergs. “Viņi nokārtoja savas dabiskās vajadzības publiskās vietās. Piedzērušies kur pagadās gulēja savos vēmekļos. Es 25 gadus strādāju. Bija padomju armija un Krievijas armija, bet nekā tāda nebija,” stāsta Ventspils mērs. Tomēr, šķiet, arī šis citāts ņemts no arhīva, jo Lembergs izsakās, ka pie varas Ventspilī ir 25 gadus, bet šogad apritēs 30 gadi, kopš viņš ir Ventspils domes priekšsēdētājs. 2014. gada maija pirmajā pusē vairākos incidentos cieta starptautiskajā mīnu meklēšanas operācijā “Open Spirit 2014” iesaistītie NATO valstu jūrnieki. Trīs vietējie iedzīvotāji uzbruka un salauza galvaskausu kādam 21 gadu vecam Nīderlandes karavīram. Toreiz Lembergs daudz komentēja šo gadījumu, arī Krievijas TV, stāstot, ka NATO klātbūtnes pastiprināšana Latvijā esot “okupācija”, un prasīja toreizējā NATO ģenerālsekretāra Andersa Rasmusena atvainošanos. Pret viņa izteikumiem iebilda gan Lemberga sabiedrotie no ZZS, gan toreizējais aizsardzības ministrs, tagad Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš uzsvēra, ka tie ir pretrunā “valsts drošības interesēm un rada draudus valsts drošībai”.

Savs viedoklis par A. Lemberga attieksmi pret NATO karavīriem ir arī bijušajam ASV militārajam atašejam Latvijā Deividam Holahanam: “Lembergam ASV un citu NATO valstu karavīri iemieso draudus. Piemēram, amerikāņos viņš saskata draudus tāpēc, ka ASV bargi vēršas pret korupciju. Ja kaut kas notiek greizi, par grēkāzi Lemberga acīs kļūst ES, NATO un amerikāņi. Līdzīga stratēģija kā Krievijai, kura savās problēmās “vaino ārējo ienaidnieku”,” piebilst D. Holahans. Kopumā, vērtējot NTV sižetu, viņš secina, ka mediji kāri tver informāciju, ja kādā negadījumā vai kautiņā iesaistīta militārpersona. “Katru diennakti Rīgas izklaides vietās ir vismaz trīs vai piecas situācijas, kurās vietējie vardarbīgi vēršas viens pret otru, bet par to gandrīz neviens neziņo. Turklāt jāatceras, ka militārpersonām ir daudz augstāka disciplīna nekā citiem iedzīvotājiem,” norāda D. Holahans. ASV spēkiem esot sava kārtība, kā notiek militārā transporta kustība, kurā liela loma atvēlēta civiliedzīvotāju drošībai. “Ja arī kādreiz notiek ceļu satiksmes negadījumi ar militārā transporta iesaisti, tie tiek izmeklēti. Ja kāds ir vainīgs to izraisīšanā, un tas tiek pierādīts, viņš saņem sodu,” piebilst D. Holahans.

Sižeta beigās tā autors apgalvo, ka plašo meža ugunsgrēku Ādažos izraisījusi kādas amerikāņu militārās automašīnas aizdegšanās. “Video ielika paši ASV karavīri – tajā redzams, ka kājnieku kaujas mašīnām “Humvee” neatvērās izpletņi, divas no viņām – saplacinātas, bet trešā aizdegās tā, ka no tās ugunsgrēks tālāk izplatījās ārpus poligona 700 hektāru platībā,” stāsta žurnālists. “LA” lūdza NTV sižetā izskanējušos “faktus” par plašo ugunsgrēku komentēt gan Aizsardzības ministriju, gan Valsts meža dienestu, kurš iesaistījās tā dzēšanā. Aizsardzības ministrijā skaidroja, ka ugunsgrēku nav izraisījusi ASV militārās tehnikas aizdegšanās. Valsts meža dienesta (VMD) meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis sarunā ar “LA” norāda, ka ugunsgrēka izcelšanās iemesls nav skaidrs un viņš nevarot, “sitot pie krūtīm”, apgalvot, ka ugunsgrēkam pie vainas būtu poligonā tobrīd notikušās militārās mācības. Tikmēr Aizsardzības ministrijas preses nodaļas vadītāja Anete Gnēze skaidro, ka, visticamāk, ugunsgrēka rašanās iemesls netiks noskaidrots, un par to var izteikt tikai pieņēmumus. “Acīmredzama iemesla nav. Tā varēja būt stikla pudele mežā vai to varēja izraisīt munīcijas šaušana,” skaidro A. Gnēze un piebilst, ka pēc ugunsgrēka izcelšanās kaujas šaušanas mērķu zonā attiecīgajā nodarbību vietā kaujas šaušana tika nekavējoties pārtraukta.

Saistītie raksti

Pirms diviem gadiem NBS ir vienojušies ar VMD par rīcību ugunsgrēka gadījumos, sadarbības sistēmas un procedūras ir tikušas sakārtotas. NBS izvērtēs, vai nepieciešams veikt procedūru pilnveidošanu, lai uzlabotu sadarbību ar VMD, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un pašvaldībām.

A. Gnēze apliecināja, ka NBS izvērtēs papildus materiāltehniskā nodrošinājuma risinājumus, lai mazinātu ugunsbīstamības riskus NBS militārajos poligonos, vienlaikus saglabājot iespējas vingrināt un uzturēt militārās spējas jebkādos klimatiskajos apstākļos.

LA.lv