Ekonomika

Elektrības rēķinu šoks: Ašeradenam prasa atrisināt situāciju divu nedēļu laikā27


Arvils Ašeradens.
Arvils Ašeradens.
LETA

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas deputāti un Latvijas Reģionu apvienība aicina ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu (V) nekavējoties risināt situāciju saistībā ar elektroenerģijas maksājumu kāpumu, aģentūru LETA informēja abu politisko spēku pārstāvji.

ZZS Saeimas frakcija šodien iepazinās ar apkopoto informāciju par izmaiņām elektroenerģijas maksājumos no šā gada un vienojās, ka nepieciešama nekavējoša rīcība, tāpēc uz nākamo sēdi, 21.februārī, tiks aicināts ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Parlamentārieši ir saņēmuši informāciju, ka vairākām patērētāju grupām, tai skaitā lauksaimniekiem, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, arī mājsaimniecībām, šogad maksājumi par patērēto elektroenerģiju ir būtiski pieauguši. Lauksaimnieki ziņojuši, ka elektrības rēķini, salīdzinot ar pagājušā gada decembri, ir pat par 40-60% lielāki.

Politiskajā spēkā skaidro, ka iepriekš, kad tika diskutēts par izmaiņām obligātās iepirkuma komponentes finansēšanas modelī, tika solīts, ka maksājumi par elektroenerģiju patērētājiem būtiski nepieaugs. Tāpēc ZZS Saeimas deputāti pauž neizpratni par to, ka pašlaik novērojama pretēja tendence.

ZZS Saeimas frakcija ar Arvilu Ašeradenu vēlas pārrunāt radušos situāciju un uzskata, ka par nozari atbildīgajam ministram būtu steidzami jāpiedāvā risinājumi, lai Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji gan pilsētās, gan reģionos neciestu no būtiska elektroenerģijas maksājumu kāpuma, informēja Kārkliņa.

Tikmēr LRA pieprasa Ašeradenam situāciju ar nepamatoti augstiem elektrības rēķiniem atrisināt divu nedēļu laikā, bet, ja tas netiks izdarīts, tad 1.marta Saeimas sēdē desmit LRA deputāti sola iesniegt demisijas pieprasījumu ekonomikas ministram.

LRA uzskata par pamatotu un atbalsta zemnieku un lauksaimnieku prasību atcelt obligātās iepirkumu komponentes (OIK) fiksēto maksājumu par jaudu. Elektrības sadārdzinājums par 40-80%, ko tas veicinājis, ir neadekvāts un var ietekmēt uzņēmēju spēju pilnvērtīgi strādāt un konkurēt tirgū, jo elektroenerģijas cenas ir visas Latvijas tautsaimniecības stūrakmens, uzsata LRA.

“Nav pieļaujama situācija, kurā uzņēmēji spiesti maksāt par Ekonomikas ministrijas (EM) pieļautajām kļūdām zaļās enerģijas atbalsta ieviešanā. Pašreizējā EM rīcība grauj jebkādu ticību tam, ka netraucēta, mierīga un prognozējama uzņēmējdarbība Latvijā vispār ir iespējama,” norāda LRA Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Nellija Kleinberga.

Kā ziņots, biedrība “Zemnieku saeima” saistībā ar elektroenerģijas sadārdzināšanos plāno prasīt Ašeradena demisiju, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” teica biedrības priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Viņš norādīja, ka daudziem lauksaimniekiem, kas vērsušies “Zemnieku saeimā”, elektroenerģijas rēķini kopš šā gada sākuma ir palielinājušies par 40-80% jeb par 50 līdz 600 eiro mēnesī. “Ja tuvāko nedēļu laikā netiks pieņemts lēmums par jaudas obligātās iepirkuma komponentes par ampēriem atcelšanu, mēs kongresā, kas notiks 9.martā, izskatīsim jautājumu par ekonomikas ministra demisijas pieprasīšanu,” teica Lazdiņš.

LA.lv