×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. marts, 2016
Drukāt

Gaidāma pirmizrāde filmai par leģendāro šahistu Mihailu Tālu

Valentins Kirilovs_M.Tala treneris_kadrs no filmas

Mihaila Tāla treneris Valentīns Kirilovs.

Marta beigās pirmizrādi piedzīvos režisora Staņislava Tokalova dokumentālā filma “Laiks, kura nav. Mihails Tāls” par astoto pasaules čempionu šahā Mihailu Tālu (9.11.1936-28.06.1992), kurš šogad svinētu savu 80 gadu jubileju, LA.lv uzzināja studijā “Ego Media”.

Rīgā filmu demonstrēs kino Splendid Palace no 31. marta.

“Mihails Tāls ir dzimis un dzīvojis Rīgā, viņš ir viena no personībām, kas nesusi Rīgas un Latvijas vārdu pasaulē,” stāsta filmas producents Guntis Trekteris. “Pasaulē Tālu pazīst kā šaha čempionu un ģēniju, reizēm pat ārzemēs par viņu zin vairāk nekā Latvijā.”

Filma necenšas atklāt Mihaila Tāla – šaha ģēnija noslēpumus. Režisors mēģina ielūkoties Tāla neviennozīmīgās personības dziļumos – cik vien tas iespējams šodien un jaunākās paaudzes pārstāvim, kurš nav pazinis Tālu personīgi – leģendārais šahists nomira 62 gadu vecumā, vairāk nekā pirms 20 gadiem.

“Tas, ka Tāls ir viens no izcilākajiem šahistiem pasaulē, visiem ir skaidrs. Bet kāds viņš bija kā cilvēks? Kur ir viņa personības ģenialitāte?” tā par savu filmu izsakās Tokalovs. “Esmu ļoti pateicīgs savas filmas varoņiem – gan Tāla bērniem Žannai un Georgijam, gan viņa laikabiedriem – trenerim Valentīnam Kirilovam, skolas biedram Ābramam Kleckinam, ārstam Rafailam Rozentālam un citiem, kuri man palīdzēja mēģināt izprast šo apbrīnojamo cilvēku.”

“Filma veidota poētiska stilā, iespējams, skatītāji atradīs saistību ar Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolu – visas gandrīz 60 filmas minūtes ir piesātinātas ar metaforām un alegorisku tēlainību, ko paspilgtina M .Tāla iemīļoto komponistu Rahmaņinova un Baha mūzika,” stāsta studijas pārstāve Iveta Dortāne.

Filma “Laiks, kura nav. Mihails Tāls” ir scenārista un režisora Staņislava Tokalova debijas filma dokumentālajā žanrā. Staņislavs 2014. gadā saņēma Nacionālo balvu “Lielais Kristaps” par savu īsfilmu “Mazliet ilgāk”. Šoruden gaidāma S.Tokalova debijas pilnmetrāžas spēlfilmas “Tas, ko viņi neredz” pirmizrāde ar Katerinu Špicu, Jevģēniju Tkačuku, Andri Keišu, un Arni Līcīti galvenajās lomās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+