Lasītāju viedokļi

Kā “Latvijas Avīzes” lasītāji vērtē vēlēšanu rezultātus?0


Aploksnes ar vēlēšanu zīmēm 12.Saeimas vēlēšanās.
Aploksnes ar vēlēšanu zīmēm 12.Saeimas vēlēšanās.
Foto: LETA

Māra Pole (24), studente: “Esmu vīlusies, ka sabiedrība ir tik nenobriedusi, ka piešķir deputātu mandātu demagogiem, kas nekādā ziņā nespēs pilnvērtīgi strādāt likumdošanas procesā. Pārsteidz daudzu manu vienaudžu vieglprātība un nespēja pragmatiski analizēt un paredzēt vēlēšanu rezultātu, nesaistīt vēlēšanu procesu ar pašreizējo situāciju pasaulē un jau tāpat zemās aktivitātes gaisotnē izšķiest balsis par mirkļa politiskiem veidojumiem. Biedē, ka cilvēki ar acīmredzami apšaubāmu reputāciju spēj uzrunāt tik lielu vēlētāju daļu. Cerēju uz nopietnāku vēlētāju attieksmi, izvērtējot ne tikai partijas kopumā un iespējamo koalīciju, bet arī atsevišķu kandidātu personiskās īpašības. Aktuālie rezultāti liecina, ka koalīcijas sastāvs radikāli nemainīsies. Šī brīža politiskā loģika liek domāt, ka valdība būtu jāuztic “Vienotībai”, taču jāpiebilst, ka pēdējos gados vērojamās intrigas partijas iekšienē vairojušas vēlētāju aizdomas par to, ka savstarpējā cīkstēšanās ir kļuvusi pārāka par spēju apvienoties valsts mērķu īstenošanai. Premjerministram jābūt tādam, kas spēj iedvesmot un pārliecināt gan sabiedrību, gan koalīcijas partnerus, kā arī spēj veidot dialogu ar politiskajiem oponentiem. Manuprāt, turpmākie gadi būs pietiekami sarežģīti kā iekšpolitiski, tā arī ārpolitiski, tāpēc premjerministram jābūt harismātiskam cilvēkam un personībai, nevis tādam, kas tikai apkopo un pauž partijas viedokli.”

Mārtiņš Hiršs (25), Politiskās zinātnes doktorantūras students Latvijas Universitātē: “Vēlēšanu rezultāti noteikti nav tādi, kādus es tos vēlētos, bet tie ir tādi, kādus es gaidīju. “Saskaņas centrs” uzvarēja pēdējās divās vēlēšanās, un aptauju dati liecināja, ka uzvarēs arī šajās. Tomēr tas nav tik būtiski, jo koalīciju visdrīzāk veidos “Vienotība”, Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība. Iespējams, to papildinās arī Reģionu apvienība. Pārsteigums ir lielais atbalsts ZZS. Sarūgtinājums ir par to, ka Artusa Kaimiņa populismam izdevās Saeimā ievilkt Reģionu apvienību. Savukārt Sudrabas iekļūšana, kaut arī nepatīkama, gan bija gaidāma. Tāpat pārsteigums ir arī daudzie mīnusiņi Solvitai Ābol­tiņai – acīmredzot Lato Lapsas veiktā nomelnošanas kampaņa ir devusi ļoti labus rezultātus. Diezgan droši, manuprāt, var teikt, ka valdība tiks veidota Laimdotas Straujumas un “Vienotības” vadībā. Personiski es vēlētos, lai premjers būtu kāds nedaudz harismātiskāks un modernāks politiķis, teiksim, Krišjānis Kariņš vai Artis Pabriks, bet viņi jau darbojas Eiropas Parlamentā.”

Liene Grandāne (33), pašnodarbinātā: “Pragmatiski domājot, vēlēšanu rezultāti ir tieši tādi, kādus es tos gaidīju. Taču mani apbēdina tas, ka “Saskaņa” joprojām ir tik populāra un ieguva tik daudz vietu. Ņemot vērā lielo priekšvēlēšanu aģitāciju, aicinot sabiedrību būt aktīvai, ka visiem ir jāiet vēlēt un jābūt atbildīgiem, es tomēr gaidīju, ka būs lielāka aktivitāte un ka sabiedrības acīs būs lielāka saliedētība – jau pirms tam bija skaidrs, ka mazās partijas nepārvarēs piecu procentu barjeru un būs trīs lielās partijas, kuras iekļūs parlamentā. Manās acīs lielā mērā šīs vēlēšanas neatšķiras no iepriekšējām, kas ir skumji, it īpaši ņemot vērā pēdējos politiskos notikumus Ukrainā. Es gribētu, lai valdību veido labēji centriskās partijas – trīs lielākās, kuras ieguvušas visvairāk balsu. Jāatzīst, ka neesmu iedziļinājusies partiju personālijās un manas simpātijas vai antipātijas nav balstītas konkrētos faktos. Manuprāt, premjerministra izvēle jābalsta ne tik ļoti viņa partijiskā piederībā, bet gan personībā.”

LA.lv