×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
23. janvāris, 2018
Drukāt

Sudrabas komisijas galaziņojums bez konkrētiem vārdiem (14)

Foto: Ernests Dinka, SaeimaFoto: Ernests Dinka, Saeima

Saeima šo ceturtdien uzklausīs tā sauktās “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojumu. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem balsojums par šādiem dokumentiem nenotiek un arī nekādus grozījumus komisijas piedāvātajā redakcijā parlaments neveic. Tādēļ savu attieksmi un vērtējumu deputāti varēs paust vienīgi debatēs, kas solās būt asas. Vismaz divi Ingunas Sudrabas vadītās izmeklēšanas komisijas locekļi – Andrejs Judins (“Vienotība”) un Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība) – jau tagad galaziņojumam pievienojuši savus atsevišķos viedokļus, kuros norāda uz nepilnībām komisijas piedāvātajā variantā.

Partijas “Vienotība” priekšsēdētājs Arvils Ašeradens žurnālistiem vakar atgādināja – “Vienotības” pārstāvji uzskata, ka komisija nav sasniegusi mērķi, tāpēc deputāti paudīs savu nostāju Saeimas debatēs. Bet Nacionālā apvienība (NA) plānojot frakcijas sēdē pārrunāt atsevišķu NA deputātu nepiedalīšanos balsojumā pagājšceturtdien par I. Sudrabas atsaukšanu no komisijas, ziņo LETA. Vairums NA deputātu balsoja par I. Sudrabas atsaukšanu, taču Inguna Rībena un Janīna Kursīte-Pakule balsojumā nepiedalījās, bet vēl daži NA deputāti esot izņēmuši balsošanas kartītes. Viens no tiem esot bijis deputāts Kārlis Krēsliņš, kurš par savu rīcību uz sociālo tīklu lietotāju jautājumiem tviterī atbildēja tā: “Valsts kontrole un tās vadītāja ir ļoti cienījami. Tāda bija arī Inguna Sudraba. Kad cienījams cilvēks nokļūst politikā, nelokās “pareizo” politiķu priekšā, tad viņu uztaisa par “slikto”, un “pareizie”, izpatīkot tādiem citiem, aizrautīgi aprunā cilvēku.”

Ministru prezidents Māris Kučinskis, lūgts vērtēt komisijas darbu, žurnālistiem teica, ka “visi ir izvingrojušies”, un atgādināja, ka jau no paša sākumā prognozes par iespējamu šīs komisijas darbu bija skeptiskas.

Bet kādi tad ir galvenie parlamentāro izmeklētāju secinājumi?

Kas ir “valsts nozagšana”?

Aptuveni trešdaļa no 115 lapaspušu biezā galaziņojuma veltīta deputātu mēģinājumiem definēt terminu “valsts nozagšana”, kas atrodams arī komisijas un galaziņojuma pilnajā nosaukumā. “Darbību uzsākot, komisija konstatēja objektīvas grūtības jēdziena “valsts sagrābšana” satura izpratnē, jo šāda jēdziena nav nevienā Latvijas Republikas likumā un starptautiskajos normatīvajos aktos,” teikts galaziņojumā. Pēc vairāku sēžu debatēm un ekspertu piesaistīšanas komisija par atbilstošāko, precīzāko angļu valodas frāzes “state capture” tulkojumu latviešu valodā ir atzinusi vārdus “valsts sagrābšana” un vienojusies par šādu šā jēdziena darba definīciju: “Valsts sagrābšana ir politiskā korupcija, kas izpaužas kā apzināta valsts amatpersonu rīcība normatīvo aktu, administratīvo aktu un politisku lēmumu pieņemšanā vai to pieņemšanas procesu ietekmēšanā, lai gūtu sev vai sev pietuvinātām personām ekonomisku labumu.” Tāpat secināts, ka vēl būs nepieciešama juristu diskusija par šā jēdziena iestrādāšanu normatīvajos aktos.

“Oligarhu lietas” izbeigšanu nespēj izvērtēt

Iepazīstoties ar “oligarhu lietas” materiāliem, deputāti nav atraduši pamatu apšaubīt publiskotās “Rīdzenes sarunas”. Taču komisijas ieskatā tiesībaizsardzības iestāžu pienākums ir noskaidrot, kādā veidā kriminālprocesa un operatīvās lietas materiāli ir nonākuši publiskajā telpā, un saukt vainīgās personas pie likumā noteiktās atbildības.

Tāpat komisija secinājusi, ka “Rīdzenes sarunās” var saskatīt “valsts sagrābšanas” pazīmes, jo atsevišķās epizodēs esot apspriestas darbības, kas var liecināt par valsts varas kā instrumenta izmantošanu personiskā ekonomiskā labuma gūšanai. Taču galaziņojumā ne ar pušplēstu vārdu nav minēts neviens konkrēts “valsts sagrābējs”. Gluži otrādi – dokumentā tiek uzsvērts, ka kriminālprocess ir izbeigts, “jo pirmstiesas izmeklēšanas stadijā netika konstatēti vai pierādīti konkrēti noziedzīgi nodarījumi, līdz ar to visas personas, kurām kriminālprocesā bija tiesības uz aizstāvību, no krimināltiesiskā viedokļa uzskatāmas par nevainīgām”.

Arī “oligarhu lietas” izbeigšanā komisija nav saskatījusi pamatu bažām par procesa virzītāju politisku vai cita veida prettiesisku ietekmēšanu. Deputāti pieļauj, ka izmeklēšanai varēja traucēt KNAB vadītāju nesagatavotība vadīt iestādi, proti, iesthttp://lalvcms.la.lv/wp-admin/post.php?post=985916&action=edit#ādes vadītājam un vietniecei esot pietrūcis personālvadības zināšanu. Turklāt KNAB sadarbība ar citām izmeklēšanas un uzraudzības iestādēm esot bijusi nepilnīga.

Galaziņojumā parlamentārie izmeklētāji atzīst, ka nav bijuši ne pietiekami kompetenti, ne tiesīgi izvērtēt to, cik pamatots bija lēmums nevirzīt šo “oligarhu lietu” uz tiesu. Tāpēc deputāti aicina Ģenerālprokuratūru izveidot komisiju no tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem un veikt resorisko pārbaudi, kuras ietvaros pārbaudīt šā kriminālprocesa uzsākšanas pamatojumu un pirmstiesas izmeklēšanas gaitu.

“Dienas” pārņemšana esot notikusi likumīgi

Komisija nekonstatē, ka būtu notikusi laikraksta “Diena” izdevēja īpašnieku vai patieso labuma guvēju slēpšana ar mērķi prettiesiski manipulēt ar sabiedrisko domu. Komisijai nav pamata secināt, ka laikrakstam “Diena” būtu bijis kāds slēpts patiesais īpašnieks.

Komisija arī nav saskatījusi nekādus laikraksta “Diena” redakcionālās neatkarības apdraudējumus vai cita veida manipulāciju ar sabiedrisko viedokli.

Papildus komisija konstatē, ka Latvijā ir vairāki mediji, kas nepilda objektīvas žurnālistikas uzdevumus, bet kalpo politiķu publisko attiecību veidošanas uzdevumiem, jo īpaši reģionālo mediju segmentā. Taču arī šeit netiek minēti konkrētus vārdi vai nosaukumi.

Komisija secinājusi, ka ir jānosaka atbildība par žurnālistu uzpirkšanu vai citādu ietekmēšanu, kā arī par apzinātām manipulācijām ar sabiedrisko viedokli, izmantojot plašsaziņas līdzekļus, jo šādi nodarījumi vērtējami kā liels drauds demokrātiskai valsts iekārtai.

Piedāvā likumu grozījumus

“Oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisija nonākusi arī pie citiem secinājumiem.

* Parlamentārās izmeklēšanas pilnveidošanai esot nepieciešams grozīt Parlamentārās izmeklēšanas komisiju likuma 5. pantu, nosakot, ka komisijas sēdēs var piedalīties arī citi Saeimas deputāti.

* Lai precīzāk novilktu robežšķirkni starp atļautām un neatļautām politikas ietekmēšanas metodēm, beidzot jāpieņem likums par lobēšanu.

* Izmeklēšanas darba kvalitātes paaugstināšanai jāatgriežas pie jautājuma par Latvijas Policijas akadēmijas atjaunošanu. Tāpat nepieciešams pārskatīt KNAB darbinieku atalgojumu, kas šobrīd neesot konkurētspējīgs.

* Jāpalielina kriminālatbildība par nepatiesu liecību sniegšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Tas , nav taisnigi ! Mums , ir jazina , savi VARONI , lai cik ilgs laiks butu pagajis !!!Par to vajadzeja izlemt jau tad , kad iesaka sis komisijas darbibu ! Tad , kada VELNA pec , uztaisiju , so tradiridi ??? Izskerda MUSU naudu , pacel cepuri , un svilpodami , dzivo talak !!!!

 2. To ko gaidījām sagaidījām ar uzviju!!! Urrāāāā

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tauki un sū#i vienmēr un visur peld pa virsu – neatkarīgi no tā, kāds ir tilpums un kāda substance ir tajā ietilpināta.” 😉

  Un, arī: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  =======

  Mediju ziņa (2009. gads): Rīgas apgabaltiesa pirmdien (16.02.2009.) esot “ieplānojusi sākt skatīt” krimināllietu, kurā par dažādu smagu noziegumu organizēšanu un izdarīšanu ir apsūdzēts “ilgtspējīgais” Ventspils pašvaldības “tautas kalps” un “mērs” A. Lembergs ( eks-PSKP, ZZS/LunV jeb “hūtes naftaspāķi” ). Šajā “krimināllietā, kurā Rīgas apgabaltiesa pērn apvienoja abus tiesai nodotos kriminālprocesus par Lemberga izdarītajiem noziegumiem, kopumā ir 147 (nu jau vairāk par 200) sējumi”…
  ——-

  “Smird Hūtes “nevainības” ‘lieta’…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 15.02.2009., Nr.6. )
  .
  Sāk masmēdekļus ‘drudzis kratīt’:
  “Draud “ķēķa tiesa” ‘lietu skatīt’,
  Par Hūtes “varoņdarbu” ‘blāķi’ ~
  ‘Mož, ietupinās’ reiz to ‘pāķi’?…
  .
  Tā būtu “sensācija” “valstī”,
  Kur gadiem ilgi SILES balsti,
  Bez sāta & ‘lopā’ laupījuši,
  Jo – “politiku” nopirkuši!!!…”

  Pie “tiesu ķēķa”, sētas pusē,
  Bars Hūtes ‘zombij-fanu tusē’ ~
  Šiem “trubas krāniņš” ‘atlies’ šņabi!
  (Ja “process” ‘nobeigšoties’ labi…)
  .
  Bet – ja šim ‘izrakstīšot nāras’,
  Lai ‘fani’ kaut uz maiņām ‘vārās’,
  Pie “kroņa mājas” – saucot Hūti,
  Par “nevainīgu Dieva brūti”…

  No smagā ‘vāģa’ klerki (daudzi),
  Krauj ārā treknu… (mēslu) kaudzi:
  Tur vismaz pārsimts mapēs ‘sieta’,
  Smird Hūtes “nevainības” ‘lieta’.
  .
  Iekš tiesas zāles “VIP”-u stūrī,
  Kā primāts (sīks) tup Hūte būrī ~
  Caur restēm lūr uz ‘soģu’ grupu,
  Pār ģīmji ‘stiepjot’ ņirgu glupu:
  .
  “Mans “zvērādiņu” balasts pauda,
  Ka – neesot (diez ko) ‘žņaugta’ nauda,
  Lai “process” ‘rullētu kā smērēts’ ~
  Diez, nebūs ‘piķis’ velti tērēts?…”
  .
  Ehhh… ‘sūnaini’, ka šajā “valstī”,
  Vairs nevar zagt pat SILES balsti,
  Bez baiļu sviedriem “goda” ‘vešās’,
  Cik ‘štuko fiškā’ un ‘lien ķešās’…
  .
  Bet – iespējams, ka ‘izkruķīšos’!
  ‘Vot’ – tad aiz prieka… (‘aptaisīšos’),
  Kad šeit sāks ‘dziedāt’ “Kurmju Tētis” ~
  Par to, KĀ ‘piestūķējis’ klētis!!!…
  .
  Vai – “Kurš-gan-cits” ‘caur režģiem bolīs’,
  Un “(BEZ)godībām” “svēti” solīs,
  Pat ‘atgriezt’, ko priekš ‘sevīm’ zadzis,
  Līdz brīdim, kad šim ‘lūzis vadzis’!…”

  ‘Iet vaļā’ “Pī-āR-process” “valstī” ~
  To “monitorēs” SILES balsti,
  Kas “OLIGURĶU” rindā gaidīs,
  Līdz – Temīda šiem “laipni” smaidīs…

  =====

  oriģinālversija = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 4. Daudzi šodien nespēj tikt vaļā no acu apsēja, ko visus šos gandrīz 30 gadus audušas vadošās partijas, jeb precīzāk – tie paši mīļie oligarhiņi. Visi likumi vērsti uz oligarhiņu neaizskaramību, viens nepierādāms vārdiņš un tiek iedarbināta oligarhiņiem paklausīgā tiesu sistēma, kas ši vārdiņa autoru noraks bez žēlastības. Vārdu sakot, drīkst zagt, sagrābt valsti, tur viss noslepenots, bet runāt par to nedrīkst – tad tiesu darbi neizbēgami. Bet kā lai bez runāšanas pierāda vainīgs – nevainīgs, tas nemaz nav iespējams. Citāds komisijas spriedums nemaz nevarēja būt, jo nebūsim naivi, tāpat kā čekas maisi sen pārrevidēti, tāpat arī Rīdzenes sarunu materiālu pierādošā daļa sen likvidēta.

 5. Godīgu cilvēku nekas “”nesabojās””, lai kādu darbu viņš strādātu….. Deputātam taču būtu jābūt ar izcili augstu morālo stāju!!!! Bet lielākai daļai tādas nav. Un tas gan ir nožēlojami. I. Sudraba pareizi pateica, ka paši (tauta) vainīga, jo par tādiem nobalsojam. Un tas gan ir skumīgi!!! Kad mūsu valsts attīrīsies no pelavām……????????

 6. K. Krēsliņam tikai šķiet, ka Valsts kontrolē viņa bija tik godīga, tik cienījama, strādāja tikai tautas labā:)!!! Tā nebija. Tā no malas izskatījās. Jo es…. “”es visu daru pēc labākās sirdsapziņas, es esmu tik godīga””…..Tā nav taisnība. Smiekls nāk!!! Pēc Valsts kontroles vajadzēja pastrādāt citu darbiņu..:), ar zemāku atalgojumu. Ne tā sašmucēties!!! Kāds gods , kāds cienigums???????? Negods un kauns!!!!!!!

 7. Visa oligarhu darbība notika saskaņā ar Latvijas Republikas Saeimas likumiem un valdības izdotiem noteikumiem un lēmumiem. Un tā tas notiek joprojām. Saeimas izveidotā koalīcija veido Ministru kabinetu. Katrai koalīcijā iekļuvušai partijai tiek iedalīta viņai interesējoša ministrija un tad par to pilnīgu atbildību uzņemas partija ar savu izvirzīto ministru. Ministru kabineta balsojumi, kas neatbilsts Latvijas tautas interesēm, tiek bartera veidā iemanīti starp valdošajām politiskajām partijām. Tā veidojies ir OIK, Liepājas metalurga ēra, Parex bankas pārņemšana, Citadeles tirdzniecība un citas nelietības, kas pastrādātas pret Latvijas tautu. Tāpēc vainīgo nav, ko sēdināt uz apsūdzību sola. Jo viss it kā notika likumīgi un slepeni. Kā mums izkļūt no šī purva? Par to Latvijas godīgiem un gaišajiem spēkiem būtu jādomā un jāpiedāvā Latvijas tautai un tad tos mēs arī varētu ievēlēt Latvijas Republikas Saeimā.

 8. Ja mēs pieņemam, ka dzīvojam demokrātiskā un tiesiskā valstī, tad noziedzniekus jeb vainīgos vārdā nosauc tiesā – tiesnesis nolasot spriedumu. Līdz tiesas spriedumam visi ir tikai aizdomās turamie, lai ko viņi būtu pastrādājuši. Kāpēc prese kultivē deputāta Kaimiņa spriedumus, kas neatbilst LR Satversmei. Kaimiņš ir lauzis doto deputāta zvērestu, strādāt atbilstoši LR Satversmei un ir jāpaceļ jautājums vai viņš ir tiesīgs turpināt deputāta darbu. Notiek klaja sabiedrības maldināšana un cilvēku apsūdzēšana, vajāšana par sava viedokļa paušanu, kas neatbilsts dažu cilvēku, tai deputātu interesēm. Mums dažas partijas, grib uzspiest savu ,,pareizo viedokli” par jebkuru sabiedrībā aktuālu jautājumu un uzskata – Latvijas tautu par lemt nespējīgu. Šis ir ļoti bīstams precedents Latvijas tautas turpmākai pastāvēšanai un it kā esošai ,,demokrātijai”.

  • Baigi labi ! Nu jau Kaimins vainigs , pie visa !!! Vai tiesam vairs cilveki nedoma , ar galvu ??? Pec manam domam , japadzen no Saeimas , tas trakas zaglu partijas ( Vienotiba , Saskana , ZZS ) BET , IR jautajums , kas to var izdarit ? Latviesi , ka nergas , sez majas un KLUSE ~! Ja , Salasijamies , vesels bars , kad cinijamies , par Brivu LATVIJU ! Kamdel tagad , nevaretu izdarit , to pasu , lai padzitu ZAGLUS ??? Laikam jau , nedrikst , ta rakstit , jo bus klat Drosibas Policija , un dabusu sedet , par Brivu Latviju . Bet ,savas domas , tomer varu pateikt . Ne viss , ir japatur klusuma !

 9. Oligarhiem ar Saeimā ietekmējamu cilvēku palīdzību būs izdevies nolaikst tvaiku un nedaudz nomierināt sabiedrību. Tomēr skaidri varēja redzēt, kuri deputāti aizstāv oligarhus (Sudraba, Šics, Krēsliņš, Rībena, Kursīte), lai ko arī viņi pēc tam neteiktu. No viņiem nākošā Saeimā ir jāatbrīvojas, ja gribam uzlabot tās sastāvu.

  • Kas ir oligarhi, tie, uz kuriem norādīja čekas kājslauķi, vai tie ir valsts pasūtījumu monopolisti, kam pieder Vienotība, SC un JKP, kurus apkalpo žurnāla IR un LR1 žurnaļjugas un kuri dižojas miljonāru saraksta augšgalā?
   ieguglē: “Bagātākie cilvēki Latvijā, patiesā labuma guvēji” un beidz atlaist nepieskaitāmo!

 10. Tagad var mierīgi stādīt sarakstu, kuri NA deputāti laiku laikos ir kalpojuši Lemberga interesēm. Par Sudrabu jau sen šaubu nav.
  Ko tādi cilvēki saviem bērniem māca?

  • Cik zināms, vienīgais, kas rija saslaukas un uzlaizīja mērces paliekas no Lemberga galda, bija Zatlers. Āboltiņa pie viņa vismaz laka šampaņieti.

 11. Nu ja vainīgie būs tie, kas izstāstīja par zagšanu, nevie tie, kas zaga.
  Kategoriski iebilstu, ka no maniem nodokļiem maksā algu sudrabai un pārējiem par šādiem secinājumiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+