×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
6. jūnijs, 2014
Drukāt

Gāzes balonus plāno nomāt (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Gāzes baloni smagās mašīnas kravas kastē.

No nākamā gada 1. janvāra Latvijā plānota jauna sašķidrinātās gāzes balonu aprites kārtība.

Tā paredz stingrāku valsts uzraudzību visām darbībām ar sadzīvē izmantoto sašķidrināto gāzi, tostarp gāzes balonu uzpildi, uzglabāšanu, transportēšanu, tirdzniecību, gāzes patērēšanu, izlietoto gāzes balona nodošanu atkārtotai uzpildīšanai vai utilizācijai. Cita starpā arī veco, vēl padomju laikos ražoto gāzes balonu apmaiņu pret jauniem.

Sadzīvē izmantoto sašķidrinātās gāzes balonu ietilpība mēdz būt dažāda, tomēr līdz šim Latvijā visplašāk izmantotie ir 50 litru (21 kg) baloni, kuri lielākoties ir nolietoti un vairs neatbilst Eiropas Savienībā (ES) ieviestajām prasībām.

Jaunā kārtība paredz, ka 2015. gada 1. janvārī būs spēkā aizliegums uzpildīt un tirgot nepārbaudītus, tehniskajām prasībām neatbilstošus balonus, bet no 1. jūlija to lietošana tiks pilnīgi aizliegta.

Citās Eiropas Savienības dalībvalstīs noteikts, ka dzīvokļos un ģimenes privātmājās drīkst izmantot tikai 27 litru (15 kg) gāzes balonus, tie ir gan vieglāk pārnēsājami, gan drošāki lietotājiem. Ekonomikas ministrijā skaidro, ka jaunā kārtība tomēr neparedz obligātu šādu mazākas ietilpības balonu ieviešanu Latvijā. Galvenā prasība – sašķidrinātās gāzes baloniem jābūt tehniski pārbaudītiem, lai to izmantošana būtu droša.

Tirdzniecības uzņēmuma “Latvijas propāna gāze” juridiskās daļas vadītājs Aleksejs Margevičs stāsta, ka uzņēmumā pakāpeniski pāriešot uz jauno 27 litru tilpuma gāzes balonu tirdzniecību. Jaunos varēs viegli pieslēgt arī vecajām gāzes plītīm.

Tirdzniecības uzņēmuma “AGA” valdes loceklis Olavs Ķiecis stāsta, ka agrāk gāzes baloni varēja piederēt uzņēmumiem vai patērētājiem. Bet turpmāk patērētāji, samaksājot ķīlas naudu, nomās jaunos balonus no tirdzniecības uzņēmuma, kurš tad gādās, lai tie vienmēr būtu pārbaudīti un tehniskā kārtībā. “Mēs, tirgotāji, sen esam gaidījuši šo kārtību, kas Latvijā turpmāk būs tāda pati kā pārējās ES dalībvalstīs,” atzīst Olavs Ķiecis.

Gāzes balonu tirdzniecības vietas būs publicētas PTAC interneta vietnē: www.ptac.gov.lv.

Prasības ieviesīs, lai ierobežotu kaktu tirdzniecību, kur cilvēkiem pārdod nepārbaudītus, nezin kā uzpildītus balonus. Diemžēl šādus balonus Latvijā bieži ieved no Lietuvas un Baltkrievijas. Bet ir arī vietējās kaktu firmās nemākulīgi uzpildītie, kurus pārdod lētāk.

Pēc speciālistu atzinuma, nemākulīgi uzpildītie un kaktu firmās tirgotie ir bīstami cilvēku dzīvībai. Balonā iepildītās gāzes var būt par daudz. Ja balons uzpildīts aukstumā un par daudz, tad, siltā telpā izplešoties, gāze var uzsprāgt. Tādas nelaimes Latvijā jau ir pieredzētas. Savukārt, nopērkot kaktu firmā pustukšu balonu, kurš it kā maksā lētāk, pircējs patiesībā tiek apkrāpts. Pirms pirkuma viņam pašam nav iespēju pārbaudīt, cik gāzes patiesībā ir iepildīts šādā balonā.

Pašlaik jaunā kārtība nodota saskaņošanai ar Eiropas Komisiju, lai nodrošinātu godīgu konkurenci ES dalībvalstu tirgū. Ja līdz šā gada jūlija beigām nevienam iebildumu nebūs, tad Ekonomikas ministrija to nodos apstiprināšanai Ministru kabinetā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Gāzes monopols.Iedzīvotāji visu laiku ķīlnieki.Gāzes bizness rullē un diktē noteikumus.

  2. ļoti jauki!
    Kārtējais veids,kā apzagt tautu:Balons par ķīlas naudu,nomas nauda,gāzes nauda…
    Cik tad maksās gāze?
    Eiropas cenas par Latvijas algām…

Draugiem Facebook Twitter Google+