×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. aprīlis, 2014
Drukāt

Ģenerālprokurors: sabiedrībā izveidojies maldīgs priekšstats par čekas maisiem (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Sabiedrībā izveidojies maldīgs priekšstats par tā dēvētajiem čekas maisiem un tajos esošo informāciju, šorīt Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” sacīja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Ja cilvēki domā, ka, “atverot čekas maisus, kādam būs iespēja uzzināt, kurš par viņa vectēvu ir uzrakstījis ziņojumu, vai par kuru darbā ir bijis ziņojums, ka viņš ne tādu anekdoti izstāstījis, tad es varu pateikt, ka tā tas laikam diemžēl nebūs, un, ja arī būs, tad tikai atsevišķos gadījumos,” skaidroja ģenerālprokurors.

Uz televīzijas studiju viņš bija paņēmis līdzi bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) kartītes analogu un demonstrēja, cik “trūcīgu” informāciju tā satur – faktiski vien personas datus un pseidonīmu. Turklāt esot konstatēti arī vairāki gadījumi, kad šādas kartītes tiek aizpildītas, pašai personai to nezinot un nesaņemot personas piekrišanu.

“Tātad faktiski mēs nevaram izslēgt iespēju, ka par kādu personu šī kartīte ir speciāli aizpildīta un ievietota [kartotēkā] kā bumba ar laika degli,” brīdināja Kalnmeiers, norādot, ka kopumā Latvijā ir ap 4500 šādu VDK kartīšu, uz kurām var būt uzrakstīts jebkuras personas vārds, bet tas vēl absolūti ne par ko neliecina.

Kā ziņots, Saeimas Juridiskās komisijas trešajam galīgajam lasījumam sagatavotie likuma grozījumi paredz, ka bijušās VDK dokumenti būs publiski pieejami pēc to zinātniskās izpētes, kas būs jāveic līdz 2018.gada 31.maijam.

Kalnmeiers jau iepriekš brīdinājis politiķus, ka gadījumā, ja tiks publiskoti VDK kartotēkas materiāli un saraksti ar cilvēkiem, taču vēlāk nebūs iespējams pierādīt personas sadarbības faktu ar VDK, valstij varētu nākties maksāt kompensācijas par morālo kaitējumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Kompensācijas varbūt varētu piedzīt no tiem, kuri ir ierakstījuši vai no tiem, kuri ir gadu desmitiem novilcinājuši čekas maisu atvēršanu, bet ne no valsts, jo likumprojektā jābūt norādēm, ka Latvijas valsts par šiem ierakstiem nav atbildīga, bet publicēšana ir pēc sabiedrības pieprasījuma. Nebiedejiet tautu Kalnmeijera kungs, un nebaidieties, jo savejo, ja tāda ir bijusi gan jau būsiet paspējis izņemt. Mēs dzīvojām totalitārā sabiedrībā, tas nozīmē, ka ikviena virzība pa karjeras kāpnēm nav bijusi iespējama bez sadarbības ar VDK vai Kompartiju, tā, ka kartiņas un žurnāli un disketes un citi materiāli ir tikai papildinājums, bet totalitārisma lielākie atbalstītāji jau ir sen zināmi.

  2. Čeka atradās kompartijas pakļautîbā.Par čekas maisiem informāciju sniedz cilvēks,kurš VDK darbības laikā bija šīs partijas biedrs.Tas jau izkropļo informācijas ticamību.Tā ka VDK atradās kompartijas pakļautībā,kompartijas biedri ir ieskaitami augstākā bīstamības pakāpē par VDK štata darbiniekiem un aģentiem.To arî pierāda visa pēcokupācijas vēsture.

  3. Kalnmeijers LNT stāsta puspatiesības, cerot uz sabiedrības īso atmiņu. Es gan vairāk ticu šīs informācijas tiešajiem glabātājiem – totalitāro noziegumu dokumentācijas centram, kura speciālisti TV raidījumā publiski pastāstīja, ka centrā ir informācija par ne tikai 4500 kartītēm, bet arī informācija par vairāk nekā 8000 stukačiem , kas ierakstīti diskos un tāpat žurnāli ar ierakstiem par konkrētām personām. Skaidrs, ka bijušie ziņotāji un viņu priekšnieki dara visu, lai šī informācija nenonāktu atklātībā,stāstot ka informācija ir nepilnīga, viltota vai nepareiza. Prokurora taisnošanās izklausās liekulīga, jo, lūk, tikšot aizskarts kādu nevainīgu cilvēku gods. Bet par tiem cietušajiem, kuri cieta no šiem stukačiem, Kalnmeijers vispār negrib runāt. Kā tad ir ar viņu godu, prokurora kungs?

  4. Sabiedrībai ir izveidojies priekšstats .ka čekas maisi ir kā kūstošs aisbergs. Ar katru gadu saturs arvien paliek plānāks. Un tagad,kad tā saturu izvērtēs kaut kāda komisija,saturs samazināsies vēl uz pusi.

Draugiem Facebook Twitter Google+