×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. februāris, 2015
Drukāt

Iecerēts pakāpeniski atteikties no ilgstošās aprūpes namiem (19)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijā plānota pakāpeniska pāreja no institucionālās aprūpes uz sabiedrībā balstītu pakalpojumu saņemšanu. To paredz Saeimas ceturtdien konceptuāli atbalstītie grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, informē parlamenta Preses dienestā.

Ieviešot iecerētās izmaiņas, cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem varēs dzīvot neatkarīgu dzīvi un nepieciešamos pakalpojumus un aprūpi saņemt savā pašvaldībā, ne tikai ilgstošās aprūpes institūcijās.

“Iespēja cilvēkam ar garīga rakstura traucējumiem dzīvot savā mājoklī un nepieciešamo atbalstu saņemt pašvaldībā, nevis piespiedu kārtā dzīvot pansionātā, tuvākajos gados kļūs par realitāti arī Latvijā. Šodien esam iezīmējuši būtisku pagriezienu valsts attieksmē pret cilvēkiem, kuriem nepieciešama īpaša aprūpe, un tuvāko piecu gadu laikā plānojam pāriet uz jaunu sistēmu. Aprūpes formas, ko patlaban dēvējam par alternatīvām, 2020.gadā būs standarts,” iepriekš skaidroja par likumprojekta virzību atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).

Komisijas vadītāja atgādina, ka Latvija ir pievienojusies ANO Konvencijai par personu ar invaliditāti tiesībām, atzīstot, ka ikvienam ir vienlīdzīgas tiesības dzīvot sabiedrībā ar tādu pašu izvēles brīvību kā citiem cilvēkiem. Tādējādi cilvēkiem ar invaliditāti ir jābūt iespējai izvēlēties dzīvesvietu, un viņiem nedrīkst likt dzīvot kādos noteiktos apstākļos.

Barča norāda, ka Latvijai tagad ir jāsper konkrēti soļi, lai šajā konvencijā teiktais tuvākajā laikā kļūtu par dzīves realitāti arī mūsu valstī.

Likuma grozījumi paredz, ka no 2016.gada ilgstošā aprūpe institūcijās tiks sniegta tikai personām ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem. Savukārt klientu pāreja no ilgstošās aprūpes iestādēm uz sabiedrībā balstītu pasākumu saņemšanu sāksies no 2017.gada.

“Jāņem vērā, ka pārejas posms būs pietiekami sarežģīts, jo daudziem cilvēkiem aprūpes namos ilgstošā aprūpe ir vienīgā dzīves realitāte un viņi savas pašreizējās mājas pamest nemaz nevēlas. Ar varu nekas nebūs panākams, un pašvaldībām būs jāveido tādas iespējas un apstākļi, lai cilvēki paši izvēlētos jaunu dzīvi,” uzsver komisijas priekšsēdētāja.

Piecu gadu laikā plānots izstrādāt individuālus atbalsta plānus ap 700 pašreizējo aprūpes centru klientiem un nodrošināt viņiem pakāpenisku pāreju uz neatkarīgu dzīvi. Cilvēkiem, kuriem nav piemērotas dzīvesvietas, plānots izbūvēt vai renovēt mājokli.

Jauno pakalpojumu attīstīšanai un nodrošināšanai pārejas posmā līdz 2020.gadam plānots iegūt finansējumu no Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļiem. Saskaņā ar Eiropas Komisijas sniegto informāciju šo vajadzību finansēšanai Latvijai būs pieejami vairāk nekā 90 miljoni eiro – gan infrastruktūras attīstībai, gan Eiropas Sociālā fonda projektiem.

Patlaban visā ES pakalpojumus ilgstošās aprūpes institūcijās saņem ap 1,2 miljoni iedzīvotāju, daudzi no viņiem ir pilnībā izslēgti no sabiedrības dzīves. Aprūpes centru klientu deinstitucionalizācija un pāreja uz neatkarīgu dzīvi ir visā ES sasniedzams mērķis.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Simts pederastu.Kur cilvēkam likties ja ir kādas problēmas.Nākošais solis likvidēt sieviešu un bērnu krīžu centru.

 2. Kad Eiropa ver vala vienu pec otra veco lauzu pansionatus un tajos ir samera gruti tik ieksa jo trukst brivu vietu, tad LV tos SLEDZ!!!! Izskatas ka valsts tiesam velas izmest vecos cilvekus uz ielas ….. Var jau teikt ka ir piederigie kuriem ir jauznemas rupes, bet vai kads ir no valdibas kopis vecu, slimu un agresivu cilveku? un vel ari pamanijies uz darbu iet, starp veca cilveka stikiem un niekiem?

 3. Tas nav normāli,jo sabiedrība, it īpaši, bērni tiks apdraudēti no cilvēkiem,kuriem rādas aplamas vīzijas ,kurus vada balsis,liekot tiem darīt Dievs vien zina ko!Tādēļ jau viņi tiek ārstēti šādās iestādēs ,un ir gadījies,ka arī no turienes izmūk uz kādu laiciņu,kamēr tiek notverti.Vai pašvaldības tiks ar to galā.Šķiet,ka tādā veidā valsts no sevis pārveļ atbildību uz pašvaldībām par šiem cilvēciņiem.Tas nav pareizi,vai tiēšām visiem aptumšojies prāts,un tas tiks pieļauts,protams,katra situācija ir izvērtējama,bet,kādēļ tad tie cilvēciņi ir šādās iestādēs-jo tuvinieki nav vispār… vai nav varējuši tikt galā varbūt ,pat ar sev mīļiem cilvēkiem, dēļ kādas slimības.

 4. Man tā jau likās, ka valstij šādam pakalpojumam vairs nav naudas. Tas nozīmē, ka visās jomās sāksim izjust spriedzi…interesanti, vai pietiks speciālistu individuālam pakalpojumam? Patiesību sakot, mani māc šaubas un bailes…

 5. Interesanti zināt kurš apmaksās tiem cilvēciņiem dzīvesvietas? Viņiem jau tā ir niecīgas pensijas – ja tā būs jāatdod par dzīvesvietu – ko viņi ēdīs? Ja izvēlēsies ēst – tad nebūs ko maksāt par mājokli..
  Reizēm atliek tikai brīnīties kas un ar kādu izglītību ir tie cilvēki kas “tur augšā” groza likumus šurpu turpu un pieņem neadekvātus lēmums. Tā vien šķiet, ka galvenais ir pazīmēties “re, kā mēs izdarījām – esam varoņi” – un saprāts šo lēmumu pieņemšanā vispār tiek atslēgts.
  Kuram ir labums no šīs deinstucionalizācijas?!? Nu ne jau tiem cilvēciņiem kurus taisās izmest no institūcijām.. šajā ANO konvencijā par cilvēku diemžēl tiek domāts vismazāk.

 6. Loti stulba un mulkiga doma bet ko tad no tas Barcas var gudraku sagaidit. Vinai deretu ierasties un varbut pat padzivot kada no pansionatiem tad vina dziedatu pilnigi citu dziesmu,ka var tik stulbi cilveki stradat sadas iestades un vel sanemt loti lielas algas. Tas ir atkal kartejais stulbums un naudas izsaimniekosana pa savam partijam un kabatam. Vai tik tiesam Jus stulbie domajiet ka visi ir mulki un stulbi? Un beidziet tacu vienreiz bast acis to eiropu un visus tos kas dod,tiesak teikt aizdod naudu. Labak butu domajusi ka uzlabot dzivi tiem kas sos slimos cilveku aprupe un strada ar viniem. Varbut kundze bus atklata un pateiks kada alga ir EIROPA aprupetajai vai socdarbiniecei? Stulbums un velreiz stulbums.

 7. Un kas notiks ar tiem,kuri dzīvo vieni,nespēj sevi aprūpēt un nereti zaudē mājokli,kuriem vienīgā vieta kur pavadīt mūža nogali ir aprūpes nams???Tie tiks pamesti nomiršanai uz ielas??Kādu mājokli viņiem uzbūvēs un kā viņi tur izdzīvos??Jūs kāds tur esat redzējuši nevarīgu vecu sirmgalvi??

 8. Kāda neatkarīga dzīve var būt cilvēkiem ar psihiskām problēmām,ja viņi pilnīgi atkarīgi no aprūpētājiem?Likvidēs un pēc tam ko?Visa atbildība uz pašvaldībām?Murgs ,ne dzīve ar tādiem kaimiņiem.Vai tiešām galīgi prāta nav tai Barčai,ka jāizdomā tāāādas izmaiņas?

 9. pareizi…ragaviņas būs verandā…

 10. Pansionātos liek tikai tos, kuri NEVAR dzīvot mājās!!!! Kuri apdraud apkārtējos, paši sevi, kuri nevar aprūpēt sevi! – vai tad pansionātos cilvēki ir sadzīti ar varu????
  Vai lielāku murgu, kā šīs izmaiņas nevar izdomāt???

 11. Ka tikai varetu atkratīties no atbildības.

 12. Kamēr to izdomās – sen būšu tālēs zilajās.

 13. Taa kundzite sanems lielu naudu par to plaanu,keksiiitis buus ievilkts eiropas savieniibai ,ko paraadit. Un Kas tos cilvekus pieskatiis? Naakamie bomzhi Latvijaa …..loti skumji.

 14. Nu pilnīgs sviests.Zinu konkrētu gadījumu-cilvēks izrakstīts no soc.aprūpes centra un jau 3 mēnešus
  neviens nezin,kur viņu meklēt.Neviena organizācija vairs par viņu neatbild. Varbūt ļ,cien Barčas
  kundze uzņemtos meklēt visus šos cilvēkus,

 15. Kāds no tiem idiotiem ir dzīvojis kopā ar garīgi slimi cilvēku, kuram nosliece uz agresiju?! Tur kāds speciālists arī tiek piesaistīts vai vnk bla bla???

 16. ir izjaukt to, kas jau ir un pēc tam ilgi un sirsnīgi brīnīties un atzīt, ka tā ir bijusi kļūda.

 17. kas tas veel par murgu ??? Somijaa bija ciematinji vecajiem ljaudiim … visi tur arii dziivojaas un darbojaas … Apruupe utml, kur tad ar visiem intrumentiem liidzi katram izskraidiis …

Draugiem Facebook Twitter Google+