×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
1. augusts, 2012
Drukāt

Indijā atjaunota elektroapgāde

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Indijā pēc divas dienas ilgiem pārrāvumiem, kas atstāja bez elektrības pusi valsts iedzīvotāju, trešdien beidzot atjaunota elektroapgādes padeve, bet pastāv bažas, ka lielās pārslodzes dēļ šāda situācija var atkārtoties.

Jau vēstīts, ka otrdien pārstāja darboties trīs valsts elektrotīkli, radot bezprecedenta elektroapgādes pārrāvumu un atstājot bez elektrības vairāk nekā 600 miljonus cilvēku.

“Tā ir ļoti sarežģīta un izaicinoša situācija, un risinājums būs jāatrod,” norādīja jaunais elektroenerģijas ministrs Verapa Moili, apstiprinot, ka ziemeļu, ziemeļaustrumu un austrumu tīkli atkal ir darba kārtībā.

Līdzšinējais elektroenerģijas ministrs Sušilkumars Šinde otrdien – pašā krīzes karstumā – tika paaugstināts amatā par iekšlietu ministru.

Strāvas padeves pārrāvumu dēļ Rietumbengāles un Džhārkhandas štatā raktuvēs tika iesprostoti simtiem ogļraču, galvaspilsētā Deli uz laiku pārstāja darboties metro, nedarbojās luksofori un pārstāja kursēt simtiem vilcienu. Slimnīcām un lidostām nācās pieslēgties rezerves ģeneratoriem.

“Pirmdien valdība apgalvoja, ka tas nekad vairs neatkārtosies, bet otrdien viņi pierādīja, ka kļūdās. Kā gan lai viņiem vairs uzticas?” jautāja kādas Deli pieczvaigžņu viesnīcas vadītājs.

Jaunais elektroenerģijas ministrs paziņoja, ka nesāks ar vainīgo meklēšanu, jo centrālajai valdībai un štatiem ir jāsadarbojas šajā jautājumā.

Šinde savukārt pauda pārliecību, ka indiešiem vajadzēt augstāk novērtēt savu inženieru un birokrātu darbu, jo elektroapgāde tika atjaunota pāris stundu laikā, turpretī ASV, kuras līdzīgas problēmas piemeklēja 2003.gadā, tas prasīja četras dienas.

Tomēr Indijas laikrakstos trešdien valdības darbs vērtēts visai kritiski, norādot, ka tai trūkst politiskās gribas īstenot ilgi gaidītās reformas elektroenerģijas sektorā.

Uzņēmumu lobiju grupa Indijas Rūpniecības konfederācija (CII) lēš, ka elektroapgādes pārrāvumi radījuši mazajiem un lielajiem uzņēmumiem miljardiem rūpiju lielus zaudējumus un kaitējuši Indijas ekonomikas tēlam ārvalstīs.

Saskaņā ar valdības amatpersonu sniegto informāciju milzīgo pārrāvumu elektroapgādē izraisīja štati, kas neievēroja ierobežojumus elektroenerģijas izmantošanā. Pēc tam sekojis domino efekts, vienam elektrotīklam ietekmējot nākamo.

“Mēs saskaramies ar Himalaju mēroga strāvas problēmām. Reformas vairs nevar ilgāk gaidīt,” norādīja viens no finanšu starpniecības kompānijas “Prabhudas Lilladher” ekspertiem.

Analītiķi norāda, ka elektroenerģijas ministrijai ir jāpanāk, lai štatu elektroapgādes departamenti ievēro noteiktās kvotas un veic efektīvu enerģijas sadali, nepieļaujot, ka pieprasījums masveidā pārsniedz piedāvājumu.

Jākoriģē arī sadales kompāniju finanses, paaugstinot cenas un apkarojot elektroenerģijas zagšanu, šādi iegūstot lielākus līdzekļus investēšanai elektrotīklos, uzskata analītiķi.

Turklāt būtu jāņem vērā arī fakts, ka daudzas problēmas ir cieši saistītas ar ogļu trūkumu, pie kā vainojama valdības vadītās kompānijas “Coal India Ltd” (CIL) neefektivitāte, atzīmē analītiķi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+