Latvijā
Politika

Inteliģents cilvēks ar sarežģītu raksturu: Bijušie kolēģi par Māri Skujiņu9

Foto – LETA

“Spēcīgs un zinošs profesionālis. Ļoti orientēts uz detaļām, kurš līgumos rūpīgi lasa arī visu to, kas rakstīts sīkajiem burtiem. Izteiktas komunikācijas grūtības, kas var traucēt darbu,” – tas ir pirmais, ko min cilvēki, kam iznācis strādāt kopā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata kandidātu, kādreizējo Latvijas Televīzijas valdes locekli Māri Skujiņu.

Šodien notiek M. Skujiņa tikšanās ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu, kas pieņems lēmumu par šīs kandidatūras virzīšanu apstiprināšanai valdībā. Ja valdība teiks “jā”, tad M. Skujiņš VID vadītāja amatā tiks iecelts uz pieciem gadiem.

Pēc teju divu stundu garas tikšanās dinanšu ministre paziņojusi, ka VID ģenerāldirektora amatam virzīs Māri Skujiņu, ziņo LETA. Pēc tikšanās notika preses konference, ko pārraidīja Latvijas Televīzija.

Par Skujiņa iecelšanu VID vadītāja amatā vēl būs jālemj valdībai. Ja Skujiņš gūs nepieciešamo valdības atbalstu, viņš šajā amatā tiks iecelts uz pieciem gadiem. Plānots, ka Ministru kabinets par Skujiņa iecelšanu VID vadītāja amatā lems nākamnedēļ, 12.jūnijā.

M. Skujiņa kandidatūra izvēlēta konkursā kā visatbilstošākā,  paziņojis Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Konkursu uz VID ģenerāldirektora amatu bija nepieciešams izsludināt, jo negaidīti nomira VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule. Konkursā pieteikumus iesniedza 19 pretendenti.

“Ar viņu strādāt kopā ir ļoti interesanti, bet arī ļoti grūti, jo viņš ir pedants, un viņš savu viedokli nemainīs. Un aizmirstiet par kādu politisko vai cita veida ietekmi – viņš lūzīs, konfliktēs, bet nepadosies neviena ietekmei. Viņš ir profesionālis,” atzīst M. Skujiņa kādreizējie kolēģi.

M. Skujiņš 20 gadus bijis saistīts ar finanšu jomu. Pašlaik nestrādājot, bet pagājušajā gadā strādājis bankā Azerbaidžānā, kur projektā bijis uzdevums optimizēt iekšējos procesus. Pirms tam, no 2013. līdz 2016. gadam M. Skujiņš bijis LTV valdes loceklis finanšu un tehnoloģiju jautājumos. Pēc valdes pilnvaru termiņa beigām Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome līgumu ar M. Skujiņu nepagarināja. Un, visticamāk, ne tāpēc, ka viņš būtu strādājis slikti vai bijušas aizdomas par kādu līdzekļu izsaimniekošanu, kādu viedokli pēc M. Skujiņa vārda nosaukšanas atsevišķas personas aktīvi virza publiskajā telpā. Tieši pretēji – M. Skujiņu kādreizējie darbabiedri raksturo kā ļoti profesionālu speciālistu, erudītu un precīzu. Viņa klupšanas akmens bijušas izteiktās komunikācijas problēmas, kādas bieži vien piemīt talantīgiem un gudriem cilvēkiem. Šīs saskarsmes grūtības liegušas viņam iziet uz kompromisiem, piekāpties kaujā, lai uzvarētu karā. Tāpēc M. Skujiņa apstiprināšanas gadījumā no VID var paredzēt brīžiem asu un dažreiz arī nesaprotamu komunikāciju. Lai no tā izvairītos, viņa komandā vajadzētu cilvēkus, kas sniegtu atbalstu attīstībā un komunikācijā.

Pirms Latvijas Televīzijas valdes M. Skujiņš desmit gadus bija valdes priekšsēdētājs, Baltijas un Polijas reģiona vadības komitejas un kredītkomitejas loceklis SIA “Nordea Finance Latvia”, četrus gadus valdes loceklis Zviedrijā reģistrētā Latvijas un Nīderlandes kopuzņēmumā, kam pieder zemjūras optiskais kabelis, kas savieno Latviju un Zviedriju “HVE Balt-ComFiber AB”, un trīs gadus valdes loceklis un finanšu direktors kabeļtelevīzijas operatorā “Baltcom TV”.

M. Skujiņam ir Latvijas Universitātē iegūts vēstures maģistra grāds un Rīgas Ekonomikas augstskolā iegūts profesionālā maģistra grāds uzņēmējdarbības vadībā. Vairākus gadus studējis arī Šveicē un Vācijā – Cīrihes Universitātē bankas un finanses, Maincas Universitātē – vēsturi. M. Skujiņam ir arī labas svešvalodu zināšanas – viņš brīvi pārvalda angļu, vācu un krievu valodu.

VID ģenerāldirektora amata kandidāts Māris Skujiņš par saviem galvenajiem uzdevumiem apstiprināšanas amatā gadījumā nosauca VID klientu apkalpošanas uzlabošanu, VID iekšējo procesu optimizāciju, kā arī nodokļu plaisas samazināšanu. Viņš arī norādīja, ka būs jāskatās uz VID iekšējiem procesiem, kas varētu veicināt nodokļu administrēšanu. “Jāskatās uz optimizāciju – pēdējos pāris gados jau ir ļoti daudz paveikts, taču neviens process nav tik optimāls, lai nebūtu vēl optimālāks. Šajā jomā man palīdzēs citos uzņēmumos gūtā pieredze tieši procesu optimizācijā,” skaidroja M. Skujiņš.

M. Skujiņa kandidatūra konkursa komisijā tika atbalstīta vienbalsīgi. Tāpat šo kandidatūru atbalstīja arī Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes pārstāvji, kas konkursa komisijas darbā piedalījās kā novērotāji.

Galerijas nosaukums
LA.lv