×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
15. decembris, 2013
Drukāt

Īrija pirmā eirozonā noslēdz starptautiskā aizdevuma programmu

irija_9442647

Īrija svētdien oficiāli noslēdza trīs gadus ilgu starptautiskā aizdevuma programmu, kļūstot par pirmo eiro zonas valsti, kas to paveikusi.

Īrijas varas iestādes tomēr brīdināja, ka būs nepieciešami tālāki taupības pasākumi, lai nodrošinātu ekonomikas atveseļošanos.

Īrija 2010.gada novembrī lūdza Starptautiskajam valūtas fondam (SVF) un Eiropas Savienībai (ES) 85 miljardu eiro (60 miljardu latu) lielu aizdevumu pēc banku krīzes un mājokļu cenu burbuļa plīšanas.

Pēc sāpīgu taupības pasākumu īstenošanas Īrija tagad patstāvīgi atgriežas starptautiskajos kredīttirgos, savukārt vairākas citas eiro zonas valstis – Grieķija, Portugāle un Kipra – vēl nav spējušas izkļūt no savas ekonomikas glābšanas procesa.

“Tas ir svarīgs brīdis Īrijai un mūsu tautai. Mūsu uzticamība tiek atjaunota starptautiskā līmenī, un mūsu vārdam ir laba slava,” paziņoja premjerministrs Enda Kenijs.

Programmas pabeigšana nozīmē, ka Īrijai tagad būs lielāka kontrole pār ekonomisku lēmumu pieņemšanu nekā pēdējos trīs gadus, kad tās finanses pārraudzīja starptautisko aizdevēju “troika” – ES, SVF un Eiropas Centrālā banka (ECB). “Troika” pieprasīja nodokļu paaugstināšanu, strukturālas reformas un valsts aktīvu pārdošanu, kā arī reizi trīs mēnešos vērtēja Īrijas progresu.

Īrijā ir atjaunota ekonomikas izaugsme, bezdarba līmenis krītas un banku sektors ir samazināts līdz piemērotākam mērogam atbilstoši ekonomikas apjomam, tomēr bankas vēl arvien var radīt risku ekonomikai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+