×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
21. aprīlis, 2015
Drukāt

Īrijas tiesa atsaka Latvijas valstspiederīgās izdošanu (1)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Īrijas Augstākā tiesa atteikusies izdot soda izciešanai Latvijas valstspiederīgo, kuru Latvija izsludinājusi starptautiskā meklēšanā par virkni zādzību, vēsta “Baltic Ireland”.

Īrijas Augstākā tiesa savā spriedumā norāda, ka deportēšana varētu nodarīt kaitējumu sievietes bērniem, kas ir lielāks risks par nepieciešamību ievērot sabiedrības intereses.

Saskaņā ar Tiesu dienesta mājaslapā publiskoto informāciju Latvijas tiesībsargājošās iestādes izdevušas divus apcietināšanas orderus uz sievietes vārda – 2011.gada 13.maijā un tā paša gada 14.jūlijā.

Maija orderis izdots par apsūdzībām divās zādzībās, bet jūlija – par viņai piespriesto viena gada cietumsodu sakarā ar deviņām zādzību epizodēm.

Īrijas Augstākā tiesa norādīja, ka ar sievietes izdošanu tiktu pārkāpts samērīguma princips vairāku iemeslu dēļ, tostarp atbildētājas nodarījumi veikti agrā jaunībā (20 gadu vecumā), nozagto lietu vērtība ir salīdzinoši neliela – 251,85 Ls (aptuveni 350 eiro). Sieviete Īrijā dzīvo četrus gadus. Viņai ir 10 gadus vecs bērns, kurš jau četrus gadus mācās skolā Īrijā, kā arī divus gadus vecs bērns, kurš ir dzimis Īrijā. Ja sieviete tiktu izdota soda izciešanai Latvijas, tā būtu nesamērīga iejaukšanās viņas un bērnu tiesībās uz privāto un ģimenes dzīvi, uzskata Īrijas Augstākā tiesa.

Sieviete ir dzimusi 1987.gadā Latvijā krievvalodīgā ģimenē un piedzīvojusi smagu bērnību. Astoņu gadu vecumā viņai nomirusi māte, bet tēvs sācis lietot alkoholu un pēc trim gadiem izdarījis pašnāvību. Pēc tam rūpes par meiteni uzņēmusies vecmāmiņa, bet arī viņa daudz lietojusi alkoholu, un meitene 17 gadu vecumā nonākusi bērnu namā.

Pēc tam sieviete dzīvojusi Rīgā antisociālā rajonā, kur bijis augsts noziedzības līmenis, sākusi lietot narkotikas un 18 gadu vecumā viņai piedzimis dēls. Viņa vairākkārt mēģinājusi atmest narkotiku lietošanu un mainīt savu dzīvi, bet visi šie mēģinājumi bijuši neveiksmīgi. Pēc laika viņa izlēmusi kopā ar dēlu pārcelties pie bērnības drauga, kurš dzīvojis un strādājis Īrijā. Šeit izveidojušās attiecības un viņai piedzimis otrs bērns. Grūtniecības laikā viņai konstatēts C hepatīts un HIV, tāpēc viņa Īrijā atrodas pastāvīgā ambulatorā medicīniskā uzraudzībā. Attiecības ar dzīvesbiedru fiziskas vardarbības dēļ izjukušas.

Tiesā sieviete sacīja, ka viņas izdošana Latvijai nodarītu ilgstošu un nelabojamu kaitējumu viņi pašai un arī bērniem. Viņa baidās par savu veselību, ja nāksies gadu pavadīt Latvijas cietumā, savukārt bērni, visticamāk, uz šo laiku būtu jānodod valsts aprūpē.
Īrijā sieviete nav veikusi zādzības, bet viņai ir atņemtas autovadīšanas tiesības par braukšanu dzērumā. Tiesā viņa atzina, ka, dzīvojot Īrijā, viņa ir pieredzējusi grūtības, taču ir spējusi panākt stabilitāti savā dzīvē un, atgriežoties vecajā vidē Latvijā, to visu varētu zaudēt.

Augstākā tiesa atzina, ka sieviete ir veikusi vairākus likumpārkāpumus Latvijā, kas izdarīti laikā, kad viņa lietojusi narkotikas, par ko viņai būtu jāsaņem sods. Taču šajā gadījumā sabiedrības intereses ir jāsamēro ar bērnu interesēm. Sievietei ir nopietnas veselības problēmas, un ir pienākums rūpēties par diviem maziem bērniem.

Tieši pamatojoties uz bērnu interesēm, Augstākā tiesa izdevusi spriedumu – atteikt izpildīt Eiropas apcietināšanas orderi, norādot, ka ar sievietes izdošanu soda izciešanai Latvijā tiktu nodarīts neatgriezenisks emocionāls un psiholoģisks kaitējums diviem bērniem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Rīgā ir antisociāli rajoni ????

Draugiem Facebook Twitter Google+