Uncategorized

Japāna pacēlusi gaisā iznīcinātājus pret Ķīnas lidmašīnu 16

Japāna sestdien, 5.janvārī, pacēlusi gaisā reaktīvos iznīcinātājus Ķīnas lidmašīnas pārtveršanai, kas tuvojusies gaisa telpai virs teritoriālās domstarpības izraisījušām Senkaku salām.

Iznīcinātāji tika pacelti gaisā, kad Ķīnas jūras novērošanas lidmašīna pietuvojusies 120 kilometrus attālumā no Senkaku salām, paziņoja Japānas Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis.

Ķīniešu lidmašīna “Y-12” vēlāk pametusi zonu, nepārkāpjot gaisa telpu.

Japāna jau pagājušajā mēnesī bija spiesta pacelt gaisā iznīcinātājus, kad Ķīnas lidmašīna pirmo reizi pārkāpa Senkaku gaisa telpu. Iepriekš Ķīnas kuģi bija vairākkārtīgi iegājuši ūdeņos ap tām.

Jau vēstīts, ka Tokijas attiecības ar Pekinu ir jūtami pasliktinājušās, kopš Japānas valdība šā gada septembrī no privātiem īpašniekiem iegādājās Senkaku salas, uz kurām pretenzijas ir arī Ķīnai un Taivānai.

Ķīnieši Senkaku arhipelāgu dēvē par Djaoju salām. Tās atrodas 400 kilometru attālumā no Japānai piederošās Okinavas salas galvaspilsētas Nahas un 200 kilometru attālumā no Taivānas.

Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas ķīnieši atklājuši vēl XIV gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885.gadā noslēgtā “netaisnīgā” Šimonoseki līguma rezultātā.

Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš XIX gadsimta beigām, un Senkaku salas tad nokļuva ASV jurisdikcijā.

1972.gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu atteicās atzīt.

Interese par salām pieaugusi pēc tam, kad šelfā tika uzietas lielas dabasgāzes rezerves.

Analītiķi norāda, ka Ķīna vēlas mainīt lietu esošo kārtību, nodemonstrējot, ka Ķīnas kuģi var ieiet Senkaku salu ūdeņus, kad vien to vēlas.

LA.lv