×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
16. maijs, 2017
Drukāt

Jelgavā Dzelzceļa muzejā vecajam bānītim jauna ekspozīcija “Mazā metāla sirds” (1)

Foto LETAFoto LETA

Lai iepazīstinātu ar vēsturiskā “mazā bānīša” izveidi, Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs Jelgavā aicina uz jaunas ekspozīcijas – “Mazā metāla sirds” – atklāšanu ceturtdien, 18. maijā, no plkst. 12.

Mūsdienu tehnoloģiju laikmets sabiedrību steidzina, liek dzīties pēc visa jaunā, modernā, sasniegt savus mērķus arvien ātrākā laika posmā. Savukārt, paveroties vēl nesenā pagātnē, cilvēkiem pat prātā nevarēja ienākt doma, ka pasaule kādā dienā būs tik attīstīta, kāda tā ir šodien.

Pirms simts gadiem Zemgalē vai Kurzemes pusē dzīvojošiem lībiešiem liela dāvana bija Pirmā pasaules kara laikā vācu armijas uzbūvētais sliežu ceļš, ko frontei atkāpjoties, atstāja armija. Šaurs, 600 milimetrus platumā vien, trausls, bet uzņēmīgs, kas uz saviem pleciem turēja „mazo bānīti”. Mazais un žiperīgais vilciens ļaudis veda no viena ciema uz otru lēna vēja ātrumā, laika gaitā attīstot ātrumu arvien lielāku. Lauku iedzīvotāji beidzot varēja dienas laikā nokļūt lielākās pilsētās, biežāk tikties, uzzināt jaunumus un pārvadāt vērtīgas mantas un pastu.

Šis brīnumainais mazais bānītis bija cilvēku labākais draugs, un mēs nedrīkstam to aizmirst, tāpēc Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs Jelgavā izveidojis jaunu ekspozīciju “Mazā metāla sirds”, lai tie, kas savulaik izmantojusi bānīša pakalpojumus, to atcerētos, un tie, kas to nekad nav redzējuši, iepazītu. Bānītis savu stāstu stāstīs caur vizuālām, skaņas un klātbūtnes sajūtām no ceturtdienas, 18. maija Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā Jelgavā, Stacijas ielā 3.

Ekspozīcijas idejas un interjera objektu autors ir Māris Grīnbergs, vēsturisko ietvaus un tekstu gatavoja Liene Murugova un Ilze Freiberga, ekspocīaijs stāstnieki ir Inese Rezgoriņa, kā arī SIA „Kalenda”

Īpašu paldies izstādes rīkotāji saka Viesītes muzejam „Sēlija” un Pilsrundāles bibliotēkas vadītājai Aelitai Ramanei.

VAS “Latvijas dzelzceļš” ir publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs un koncerna “Latvijas dzelzceļš” valdošais uzņēmums. Koncernā ietilpst arī sešas meitas sabiedrības – AS “LatRailNet”, kas veic infrastruktūras maksas noteikšanu un dzelzceļa infrastruktūras jaudas sadali, SIA “LDZ CARGO”, kas nodrošina dzelzceļa kravu pārvadājumus un starptautiskos pasažieru pārvadājumus, infrastruktūras būvniecības un uzturēšanas uzņēmums SIA “LDZ infrastruktūra”, ritošā sastāva remonta un uzturēšanas uzņēmums SIA “LDZ ritošā sastāva serviss”, apsardzes uzņēmums SIA “LDZ apsardze”, kā arī loģistikas uzņēmums SIA “LDZ Loģistika”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+