Kultūra
Mūzika

Klusās nedēļas noskaņas koncertā “Miera formula” 16


Johanness Helds
Johanness Helds
Publicitātes foto

Latvijas Nacionālās simfoniskais orķestris Klusajā nedēļā 29. martā Lielajā ģildē un 31. martā Latgales vēstniecībā “Gors” aicina uz garīgās mūzikas koncertu “Miera formula. Bahs, Mocarts un Forē Rekviēms” ar izciliem solistiem, Latvijas Radio kori un Andri Pogu pie diriģenta pults.

Koncerta programma izvēlēta atbilstoši Klusās nedēļas noskaņām. Skanēs Mocarta “Adagio un fūgai do minorā” un Johana Sebastiana Baha opusi gan ērģelēm, gan simfoniskam orķestrim Edvarda Elgara instrumentācijā. Mocarta “Adagio un fūgai do minorā” ir viens no komponista dramatiski piesātinātajiem skaņdarbiem ar barokālu elpu. Mocarts šeit iedvesmojies no Johana Sebastiana Baha un radījis savu izcilu polifonās mākslas paraugu. Koncerta programmas centrā ir Gabriela Forē “Rekviēms”. Tā ir ļoti franciska un ļoti skaista mūzika, tajā ir gan stingrāk ieturētas līnijas gregoriskā dziedājuma askētiskumā, gan arī cilvēciski silti skarošas un eņģeliski maigas lappuses. Rekviēmu vainago dziedājums “In paradisum”, ko daudzi atpazīs kā aizkustinošo melodiju no Jāņa Streiča kinofilmas “Cilvēka bērns”. Daudzo rekviēmu vidū, kuru autori neskopojas ar dramatisma un ciešanu tēliem, G. Forē “Rekviēms” izceļas ar cilvēcību un maigumu. Tas ir majestātisks un apgarotības pilns. Autors pats par savu “Rekviēmu” ir teicis: “Pretēji nāves mokošajai pieredzei tā tomēr ir prieka pilna, liela svētlaime. Mans “Rekviēms” ir šūpļa dziesma nāvei.”

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Koncertā solo dziedās dzidrā soprāna īpašniece, Lietuvā dzīvojošā latviešu koloratūrbalss Gunta Gelgote un lokana baritona prasmīgs īpašnieks no Vācijas, uzlecoša vokālās mākslas zvaigzne Johanness Helds, ar kuru Andris Poga iepriekš sadarbojies citviet Eiropā. Tāpat atskaņojumā piedalīsies Latvijas Radio koris un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Par to, vai programma “Miera formula” spēs sniegt klausītājam mieru, diriģents A. Poga saka: “Es drīzāk lietotu vārdu “harmonija”. Negribas jau teikt standartfrāzes, bet mūzika tomēr ir viens no šīs stresainās pasaules pēdējiem bastioniem. Protams, ir cilvēki, kas harmoniju gūst citādi – ejot pa mežu, lasot grāmatas, baudot vecmeistaru gleznas, bet es domāju, ka katrs mūziķis, kas bagātina mūzikas dzīvi Klusajā nedēļā, ļoti piedomā, kas ir tas, ar ko klausītāju atslēgt no ikdienas ātruma, kādā mēs pārvietojamies.”

Pirms koncerta plkst. 18.18 Lielās ģildes Minsteres zālē notiks “Pirmskoncerta sarunas”, ko vadīs Orests Silabriedis, to laikā notiks LNSO un nacionālās skaņu ieraksta kompānijas “Skani” jaunā ieraksta atvēršana. Albumā Andra Pogas vadībā ieskaņota Jāņa Ivanova Piektā simfonija (1945) un Jura Karlsona mūzika simfoniskajam orķestrim “1945” (1985).

Arī Latgales vēstniecībā “Gors” stundu pirms koncerta visi interesenti tiek aicināti uz pirmskoncerta sarunām, kas notiks 2. stāva Konferenču zālē. Stāstu par Lieldienu laika mūziku vēstīs Orests Silabriedis. Ieeja bez maksas, uzrādot koncerta biļeti.

 

29. III 19.00 Lielā ģilde Rīgā

31. III 18.00 Latgales vēstniecībā “Gors” Rēzeknē

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 15 – 45 Lielajā ģildē

Cena: EUR 7 – 15 Latgales vēstniecībā “Gors”

 

LA.lv