×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
6. septembris, 2013
Drukāt

Ko domājat par skandālu ar operas vadību?


Foto - LETAFoto - LETA

Dace Austruma, 
grāmatvede:
 “Principā es piekrītu tiem operas darbiniekiem un solistiem, kuri ir par Andreju Žagaru. Man viņš liekas simpātisks kā cilvēks un, manuprāt, viņa vadībā arī operas dzīvē nekas uz slikto pusi neiet.

 

Protams, iekšējās nianses es nezinu, taču, ja jau daudzi solisti un citi operas darbinieki atbalsta Žagaru, neredzu iemeslu, lai to nedarītu arī es. Nav skaidri kultūras ministres argumenti, taču šķiet, ka Andrejs Žagars cīnās par saviem darbiniekiem un kultūru vispār. Uzskatu, ka operas kultūra mums ir ļoti augstā līmenī un tas ir arī viņa nopelns. Ja ministre jau otro reizi aktualizē šo jautājumu, tad ir vērts izvērtēt, vai tur neslēpjas kādas personiskas nesaskaņas. Arī ministri ir cilvēki ar savām domām un emocijām, tāpēc šādu iespēju neizslēdzu.”

Rinalds Bušs, 
advokāts:
 “Es ļoti ceru, ka piepildīsies tas, ko teica Žagara kungs, – ka šīs domstarpības nekaitēs tam, ko nāk baudīt skatītājs. Arī es ar ģimeni šajās dienās dodos baudīt jubilejas koncertu un ceru, ka noskaņa netiks sabojāta. Tā kā man nav skaidras ministres nostādnes, uzskatu, ka tā zināmā mērā ir varas uzurpēšana – nerespektēt koleģiālu komisijas lēmumu, ja nav tiesisku normu, uz ko savu lēmumu balstīt. Iespējams, šim konfliktam ir dziļākas saknes, taču, ja komisija ir atzinusi personu par labu esam, bet ministre rīkojas pretēji tam, tas rada arī zināmu neizpratni sabiedrībā. Ministre ir politiska figūra, un viņai pienāktos šo rīcību loģiski un secīgi izskaidrot. Aizejot uz operu, vienmēr viss ir bijis labi, arī repertuārs allaž ir pietiekami plašs un dažādām gaumēm atbilstošs. Turklāt Andreja Žagara darbošanās ārvalstīs, režisējot izrādes un palīdzot radīt uzvedumus, nav mīnuss, tieši otrādi – viņš spēj vadīt operu un vienlaikus radīt kaut ko paliekošu. Tas palīdz nest Latvijas tēlu pasaulē un arī paplašina viņa redzesloku.”

 

Inese Silamiķele, 
pasniedzēja augstskolā:
 “Godīgi sakot, man ir ļoti grūti komentēt šo jautājumu, jo pieredze rāda, ka mēs, sabiedrība, nespējam izprast konfliktus un to, kurš no iesaistītajiem ir vainīgs, kuram lielāka taisnība. Operu apmeklēju ārkārtīgi reti, ne ministri, ne operas direktoru nepazīstu. Sabiedrībai patīk, padzirdot pāris faktu, nostāties vienā vai otrā pusē, kritizēt un slavēt, taču ar kādām gan tiesībām? Esmu iemācījusies būt pielaidīgāka – mēs nedrīkstam operēt ar faktiem, kas uzpeld virspusē un tiek dažādi interpretēti. Mēs, lietā neiesaistītie, nesastopamies ar visiem objektīvajiem apstākļiem.”

 

Liene Mukāne, 
bibliotekāre:
 “Nezinu, kas notiek operas vadības iekšienē, tomēr vairāk sliecos par labu Žagara kungam. Viņa vadības laikā opera patiesi ir attīstījusies. Domāju, tieši pateicoties Andrejam Žagaram, opera kļuvusi tik prestiža. Neesmu gan informēta par operas finanšu lietām. Iespējams, tur ir kādi aspekti, kas likuši ministrei izdarīt šādu soli. Žagara ārvalstu vizītes vērtēju pozitīvi. Jo vairāk cilvēks redz, jo plašāka viņa pieredze. Ir svarīgi iepazīt ārvalstu praksi, lai pilnveidotu un modernizētu arī Latvijas operu. Cits jautājums, protams, cik bieži, pamatoti un lietderīgi šie braucieni.”

 

Fakti

* Kultūras ministrija konkursa kārtībā lēmusi, ka LNO valdi turpmāk vadīs komponists Arturs Maskats, taču viņš paziņoja, ka no amata atsakās.

* Komisija bija rekomendējusi valdē iekļaut arī pašreizējo operas direktoru Andreju Žagaru, taču kultūras ministre viņu par valdes locekli neiecēla.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+