×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
3. februāris, 2016
Drukāt

Kocēnos pieminēs leģendāro diriģentu Robertu Zuiku (2)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Piektdien, 5. februārī, plkst. 14 Kocēnu pamatskolā notiks piemiņas pasākums, kas veltīts leģendārajam Dziesmu svētku goda virsdiriģentam Robertam Zuikam, LA.lv uzzināja Kocēnu novada domē.

Roberta Zuikas vienīgā darba vieta Latvijā ir bijusi tieši Kocēnu (toreiz Kokmuižas) pamatskola, pastāstīja novada domes speciāliste Eva Eglīte.

Godinot diriģenta ieguldījumu un piemiņu, bijušā Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa ieviestās akcijas “Draudzīgais aicinājums” ietvaros šogad Kocēnu pamatskola saņems īpašu dāvinājumu – lielizmēra kanvas gleznu ar Roberta Zuikas attēlu (foto autors Ilmārs Znotiņš), kas tiks uzstādīta skolas mūzikas kabinetā, vietā, kur jau atrodas ar Roberta Zuikas finansiālu atbalstu restaurētais senlaicīgais flīģelis.

Fotogrāfijā iemūžināts Roberts Zuika, diriģējot kopkori Dziesmu svētkos, fonā atainotas Jāzepa Vītola skaņdarba “Kalējs” notis, kas liecina par šīs dziesmas nozīmīgumu Zuikas dzīvē – to nākamā dienā pēc sacerēšanas Jāzeps Vītols pasniedzis viņam kara bēgļu nometnē Lībekā dažas stundas pirms savas nāves. Uz audekla lasāms arī Roberta Zuikas spilgtais citāts “Dziesma ir spēks!”, zem kura ir viņa paraksts un dzīves dati. Šo dāvinājumu skolai pasniegs absolventi, kuri šobrīd ir Kocēnu novada domes deputāti, kā arī Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis, kurš bija šīs dāvinājuma ieceres iniciators.

Roberts Zuika allaž daudzinājis Kronvalda vārdus “Man nav svētākas valodas par latviešu valodu! Man nav mīļākas tautas par latviešu tautu!”, kā arī neskaitāmas reizes bija atkārtojis sev un citiem: “Man nav un nebūs mīļākas skolas par Kocēnu skolu!”. Ideja par to, ka skolā būtu izveidojama īpaša goda vieta izcilajam kordiriģentam Robertam Zuikam, radās Apsīšu Jēkaba Goda balvas laureātei, 2015. gada skolas absolventei Elīnai Fatejevai.

Zuika dzimis 1913. gada 20. janvārī Madonas pusē, Lubejas pagasta Ambātos. 1936. gadā Zuika beidza Rīgas Skolotāju institūtu un pēc tam sāka strādāt par skolotāju Kocēnu (toreiz Kokmuižas) pamatskolā, kas ir bijusi viņa vienīgā darba vieta Latvijā. Šai laikā vadīja korus Liezerē, Kocēnos, Valmierā un Liepājā. No 1941. līdz 1943. gadam Zuika bija Kocēnu skolas pārzinis. 1943. gadā Zuika iesaukts latviešu leģionā; kara laikā kopā ar trīs brāļiem nonāca Vācijā, tad Anglijā, bet 1961. gadā ar savu ģimeni devās uz ASV un apmetās uz dzīvi Kalamazū Mičiganā.

Katru gadu Kocēnu pamatskolas 9. klases izlaidumā tiek pasniegta Zuikas 1996. gadā iedibinātā Apsīšu Jēkaba Goda balva, ko saņem centīgākie skolēni par skolas goda un slavas vairošanu, pastāstīja Eglīte. Šie skolēni saņem naudas prēmiju, kā arī Latvijas karodziņu ar pamatni, kurā iegravēts gads, skolēna vārds un uzvārds. Līdz 2007. gadam šo apbalvojumu finansēja Roberts Zuika, bet pēc tam šīs prēmijas finansēšanu pārņēma latviete Rota Otto. Tāpat vairākus gadus Zuika visiem Kocēnu pamatskolas 9. klases absolventiem sponsorēja izrādes apmeklējumu Latvijas Nacionālajā operā. Viņš skolai sniedzis nozīmīgu finansiālu atbalstu.

Lai rosinātu latviešu tautasdziesmu prasmi skolas bērnos, Zuika savulaik sakārtojis latviešu tautasdziesmu izlasi krājumā “Lakstīgala”, kuru saņēma gan skolas Latvijā, gan latviešu skolas ārzemēs. Ar īpašu Zuikas ierakstu šo grāmatu saņēma arī Kocēnu pamatskola, viņš dāvinājis skolai arī vairāku izdevumu komplektus, regulāri sūtīja periodisko rakstu krājumu “Latvju Mūzika”.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kā Robertu Zuiku pieminēs Liezēres pagastā?

  2. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Mūsu tautai raksturīgais kutrīgums vēstures pareizā atainošanā arī šoreiz nav izpalicis.
    Diriģentu Robertu Zuiku iesauca leģionā un pēc daudām kaujām, kad no viņa 15. divīzijas daudz kas nebija palicis pāri, izdzīvojušie leģionāri 1944. gada vasaras otrajā pusē bija nomitināti Dundagā, lai atvilktu elpu un pārformētos. Cienījamais virsdiriģents, tolaik leitenants, arī tādos apstākļos spēja īsā laikā savākt mūsu karavīrus un izveidot kori, kas jau septembrī sniedza ieskaņas koncertu Dundagas baznīcā un vēlāk neskaitāmus koncertus gūstekņu nometnēs un vēlāk līdz pat 1961. gadam Anglijā. Tur 1953. gadā Velsas starptautiskajā koru konkursā Zuikas koris izpelnījās laureāta nosaukumu – godu, kāda līdz tam nebija nevienam Latvijas korim!

Draugiem Facebook Twitter Google+