×
Mobilā versija
-1.2°C
Tamāra, Dziedra, Gabriela, Gabriels
Ceturtdiena, 22. marts, 2018
29. jūlijs, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Krievijā tiek veidots “patriotisko mediju” holdings (7)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Dažas no Krievijas nākošās ziņas ir visai dīvainas un nereti izskatās pēc preses pīlēm. Taču diez vai tāda izrādīsies biznesa laikraksta “Vedomosti” izklāstītā informācija par mūsu plašajā kaimiņzemē veidoto “patriotisko mediju” holdingu, respektīvi, mātesuzņēmumu, kura paspārnē esošie televīzijas kanāli un radiostacijas apkalpotu “ideoloģiski pareizi noskaņotus” publikas elkus. Tie savukārt būtu “radoši muzikāls resurss” valsts vadības rokās, ko tā varētu izmantot, risinot “ideoloģiskus uzdevumus”, kādi paredzami “darbā ar elektorātu”. Priekšlikumu ar šādiem formulējumiem pērn vēstulē Putinam izteikuši paši šovbiznesa pārstāvji – acīmredzot būdami “pareizi noskaņoti”, – un minētā holdinga veidošana uz uzņēmuma “Russkaja mediagrupa” bāzes, kā apgalvo laikraksts, ar viņa akceptu jau norit. Tādā gadījumā “darbs ar elektorātu” droši vien sāksies pirms Valsts domes vēlēšanām. Kremļa partija “Vienotā Krievija” iegūs savā rīcībā papildu aģitbrigādi ar kob­zoniem un neierobežotu piekļuvi ēteram.

Iespējams, Kremlis paziņos, ka “Vedomosti” raksta niekus. Tomēr šoreiz svarīgākais ir nevis tas, ka demokrātiskās valstīs tāds pasākums neietu cauri, bet gan Krievijā jau ilgstoši notiekošās manipulācijas ar mediju telpu un visu kultūrtelpu, kas arvien vairāk tiek pielāgota valdošās partijas un faktiski valdošās personas vajadzībām. Pagātnes pieredze liecina, ka tā ir viena no diktatoriska režīma izteiktākajām pazīmēm, kura savulaik piemita arī Padomju Savienībai. Sociālistisko reālismu tagad aizstāj putiniskais sirreālisms, kas īpaši izpaužas propagandā un nereti arī Krievijas Valsts domes pieņemto likumu traktēšanā. Piemēram, likums par bērnu aizsargāšanu no kaitīgas informācijas tiek plaši izmantots cenzūrai, un vietējās varasiestādes to prot novest līdz absurdam. Teiksim, paģērot izņemt no kādas jaunatnes bibliotēkas “Toma Sojera piedzīvojumus” (mudina uz klaiņošanu) vai stāstus par Brālīti un Karlsonu (iedveš necieņu pret ģimeniskajām vērtībām). Tāpēc lēmums, ko esot pieņēmusi Zlatoustas pilsētas prokuratūra – izvākt no plauktiem Mihaila Bulgakova garstāstu “Suņa sirds”, liekas gandrīz vai pašsaprotams. Šāda vietējo ierēdņu vai vienkārši aktīvistu dedzība, kas pārspļauj centrālās varas nostādnes, cik noprotams, kļūst arvien izplatītāka parādība. Un norāda uz “pareizo noskaņojumu” sabiedrībā.

Ziņas no Krievijas, arī dīvainās ziņas Latvijā reizēm atbalsojas ne mazāk dīvainā veidā. Saeimā, apspriežot grozījumus Izglītības likumā, daži “tikumības priekšlikumi”, kā tos mēdza dēvēt presē, nemaz neatšķīrās no pieejas Krievijas provincē, kur Bulgakovu nobāž tālāk no jauno lasītāju acīm. Debates par tikumību ieguva tādu emocionālu sakāpinājumu, ar kādu deputāti nekad nav runājuši ne par nacionālo drošību, ne par mūsu partiju politisko ētiku. Tomēr pastāv ne vien politiskās kultūras, bet arī kultūrpolitikas jautājumi, uz ko, veidojot attiecības ar Krieviju, pirmām kārtām jāatbild katram pašam kultūrā (un sportā, kas ir tās sastāvdaļa) iesaistītajam. Ar “Suņa sirds” tekstiem Putina režīmam reklāmu neuztaisīsi, savukārt, uzstājoties pieaicināta “radoši muzikāla resursa” lomā, tas ir neizbēgami. Taču lomu un skatuvi ikviens izvēlas pēc sava prāta.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. небывальщина pēc definīcijas, kas uz balona rakstīts!

  2. Tas jau sen ir zināms, ka ar avīzi (mēdijiem) var nosist mušu un var nosist arī valdību. Krievijas gadījuma tiks uzturēts Putina kults.

  3. Aģitprops atdzimst.

  4. Ar Krieviju mums vienmēr būs jāsalīdzinās.Pārāk ilgi un cieši ir bijuši savīti mūsu tautu likteņi.Ja nesekosim līdzi Krievijā notiekošajam,tad visos mums nevēlamos notikumos vienmēr būsim tikai jau notikušu faktu konstatētāji.Labi ,ja izdotos noturēt savu iekš un ārpolitiku,neraugoties uz lielu Krievijas stratēģiskās politikas atbalstītāju skaitu Latvijā.

  5. Kamēr krievi vēl tikai plāno, mūsu armija jau vairākus gadus uztur savu ziņu portālu “Sargs.lv”, kur ir plašs ziņu klāsts, un vēl plašāks vēstures notikumu skaidrojums.

  6. Вот интересно, а о чём бы автор писал, если б не было России? Нет в мире других стран и своей собственной страны в том числе? Нет других тем? Не можете без России никак?! Вот автор осуждает создание холдинга, а ведь сам работает точно в таком же «холдинге» и точно также выполняет «идеологические задания» и точно такими же методами. А признаться в этом как то неловко, правда? Про педофилов и педиков писать нельзя, критиковать америку – да боже упаси, это же «оплот демократии». А между тем в некоторых штатах книга «Приключения Тома Сойера» вообще запрещена и в школьных библиотеках её нет. Вот почему бы автору не посмотреть на события в своей собственной сторане через призму «социалистического реализма»? Его такие «интересные» открытия ждут….

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Brauciet lēnām pār tiltu, draugi!

Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam Rīgā ir jāveic padziļināta tehniskā izpēte, lai novērtētu tiltu nestspēju. Tā pirmdien žurnālistiem pavēstīja Būvniecības valsts kontroles birojs. Tiltu nesošajās konstrukcijās konstatēti dažādi bojājumi, kuru iemesls ir tas, ka ilgstoši nav veikti nepieciešamie uzturēšanas darbi, nevis krasās temperatūras svārstības, kā to skaidrojusi Rīgas pilsētas būvvalde.

Vai Latvijas prezidentam jāapsveic Putins ar ievēlēšanu amatā?
Draugiem Facebook Twitter Google+