×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
6. septembris, 2017
Drukāt

Raivis Dzintars: Lai ar trešo bērnu kļūtu vieglāk! (21)

Raivis_Dzintars2_3

Raivis Dzintars, Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs

Nacionālā apvienība atkal nākot ar ultimātiem. Kašķējoties par demogrāfiju. Kā tad tur īsti ir?

2014. gads kopš atmodas laikiem bija vienīgais, kad latvieši piedzima vairāk nekā nomira. Lai arī nepietiekams, tomēr pamanāms dzimstības pieaugums iezīmējās jau otrajā gadā pēc tam, kad Nacionālā apvienība Dombrovska valdības laikā bija izcīnījusi lielāku atbalstu ģimenēm ar bērniem. Būtiski pieauga bērnu kopšanas pabalsts, iespējamais atvaļinājuma ilgums, tika ieviests valsts līdzfinansējums bērnudārzu pieejamības nodrošināšanai un uzsākti citi atbalsta pasākumi. Ar mainīgām sekmēm katru gadu esam spēruši lielākus vai mazākus jaunus atbalsta soļus ģimenēm, piemēram, palielinājuši atvieglojumus par apgādājamiem, padarījuši pieejamāku pirmo mājokli.

Tomēr deviņdesmitajos gados piedzīvotais dzimstības sarukums sāk atspoguļoties šodienas rādītājos. Paaudze, kurai šodien jārada pēcnācēji, ir sarukusi. Šogad pirmajā pusgadā piedzimuši par 990 mazuļiem mazāk nekā pērn šajā laika posmā. Deviņdesmito gadu “bedre” nesola pēkšņus uzlabojumus arī nākotnē. Īstermiņā tas nozīmēs skolu un bērnudārzu slēgšanu, ilgtermiņā – situāciju, kad nepietiks strādājošo, lai uzturētu novecojušo sabiedrību.

Situāciju var glābt ģimenes, kurās dzimst trīs un vairāk bērnu. Tieši šī sabiedrības daļa, kas ir ķīla Latvijas valsts pastāvēšanai un mūsu visu labklājībai, šodien dzīvo vislielāko sociālo risku apstākļos. Apstiprinātā nodokļu reforma, protams, ir solis ienākumu nevienlīdzības mazināšanā. Tomēr reālo nevienlīdzību nosaka ne tikai ienākumu atšķirība strādājošo starpā, bet arī tas, uz cik cilvēkiem šie ienākumi ir jādala.

To, ka Nacionālā apvienība simtgades budžetā uzstās uz atbalstu daudzbērnu ģimenēm, premjers un mūsu partneri valdībā zināja jau aprīlī. Ja kāds tēlo pārsteigumu, tad tā ir liekulība. Informācija, ka prasām 85 miljonus demogrāfijai, maldina. Ne jau par cipariem mēs cīnāmies. Mēs esam formulējuši, kas tuvākajos gados ir jāizdara ģimeņu atbalstam, un tam, protams, pretī ir aprēķini. Taču diskusijai ir jābūt par pasākumiem, nevis naudu. Ir pasākumi, kurus var ieviest pakāpeniskāk, ir pasākumi, kurus var ieviest lētāk, bet jauns lūzums ģimeņu atbalstam ir jāpanāk.

Mūsu priekšlikumus simtgades budžetā varētu raksturot ar vārdiem – trešā bērna politika. Piedzimstot trešajam bērnam, ģimenei ir jāsajūt atvieglojums un atbalsts: “Kļūs vieglāk.” Viens no pasākumiem, ko vēlamies panākt: par trešo un katru nākamo bērnu līdz 19 gadu vecumam ģimenes valsts pabalstam jābūt 100 eiro mēnesī līdzšinējo 34 un 50 eiro vietā. Tāpat daudzbērnu ģimenēm vēlamies sniegt atbalstu mājokļa labiekārtošanā un mācību līdzekļu pieejamībā.

Esam jau piedāvājuši, kur iegūt vairākus desmitus miljonu, lai šos pasākumus īstenotu, piemēram, maksa par uzturēšanās atļauju pagarināšanu, atsevišķi ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumi un citi. Iespējams, jāpārskata amatpersonu atalgojums, jāveic rūpīgs audits, meklējot nelietderīgus tēriņus ministrijās. Vienlaikus jāsaprot, ka neesam vienīgie, kam jāmeklē šīs atbalsta iespējas. Latviešu tautas fiziska pastāvēšana nav tikai Nacionālās apvienības jautājums. Tā ir prioritāte, kas ierakstīta valdības izveidošanas dokumentos. Tātad partiju kopēja apņemšanās.

Man tāpat kā daudziem no mums ir iespēja vaigā pazīt kuplas latviešu ģimenes. Es redzu viņu ikdienu. Redzu, cik ļoti vajadzīgs katrs mazākais atbalsts. Valdības stabilitāte ir svarīga. Bet ne tik svarīga kā tas, ko paveic šīs mammas un tēvi. Lai mēs turpinātos…

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Ir ne tikai jāpārskata amatpersonu atalgojums,bet arī jāsamazina nepārtraukti augošais pašu amatpersonu skaits,ministrijas apvienojot.Vai vairāk kā 300 Veselības ministrijas un tai tieši pakļautā Nacionālā Veselības dienesta ierēdņi ir uzlabojuši Latvijā veselības aprūpi,salīdzinot ar pirmskara Latvijas Tautas labklājības ministrijas Veselības departamenta tikai 17 darbiniekiem,kad nebija ne rindu,ne kvotu,ne kukuļu ārstiem? Zviedrijas Sociālo pakalpojumu un veselības ministrijā,piemēram,strādā tikai ap 200 darbinieku!

 2. Sekosim Grieķijas piemēram Atbildēt

  Bērnu atražošanai,ar kāpostiem un burkāniem pietiek vienīgi trušiem! Vai maize arī Dzintaraprāt,ir Latvijai neraksturīgs pārtikas produkts? PVN jāsamazina vēl vismaz pienam un maizei!

 3. Lai vairāk naudas tiktu visiem trijiem un vēl vairāk bērniem,NA varētu sekot Tautas partijas rosinājumam un Ivara Godmaņa 2008.gada iecerei-rosinot samazināt ministriju skaitu līdz pirmskara Latvijas un šodienas Briseles (Beļģijas) desmit ministrijām! Kāpēc gan nabadzīgajā Latvijā nodokļu maksātājiem būtu jāuztur par piecām un pat par sešām ministrijām vairāk nekā,piemēram,Šveicē.Luksemburgā,Rumānijā un Ungārijā??

 4. Lai visi,kā bērni,tā vecāki,būtu pāēduši un veseli-atjaunojam ulmaņlaika neatkarīgās slimokases (piemērs-Lietuva un Igaunija) un samazinām līdz rosinātajiem 12%-pašreizējo 21% PVN likmi nepieciešamākajiem pārtikas produktiem,kā tas ir (ar dažiem izņēmumiem) visā pasaulē!

 5. …… Un tā viņi runā un runā vēl šobaltdien……
  Nu jau trešie bērni būs izauguši, vecākiem gaidot solīto atbalstu, bet tā kā nav, tā nav!

 6. cienīgtēvs Raivis Atbildēt

  Tik pacieties, trešajam labāki būs!

 7. Vajag kārtīgas algas un nodokļu atlaides un tad nevajadzēs naudu pabalstos izmest!!!!!

 8. Ja ģimenē būs trīs bērni, vecāki šķīrušies, pie viena dzīvo divi, pie otra viens, kā sadalīs naudu, kam maksās?

 9. Par amatpersonu algu pārskatīšanu neticu, ka sanāks ,jo būs kā vienmēr -atņems policistam un bibliotekāram 50 euro bet flikam pieliks 2000euro

 10. nez, tiem dermografiem pashiem no sevis nav bail ? Atbildēt

  Pashi izniicinajushi laukus un aizdzinushi cilvekus no laukiem ( pie apstakljiem, kad – ilgi nebus jagaida – kartupelju un bieshu audzetaji bus kudi vertigaki par poligrafisko dolaru un elektronisko naudu turetaajiem ) –
  Polija vismaz to ir sapratusi un 5% uzliksi – a te … atradushi veidu, kaa pie visapkartejas izniicinaashanas veicinat vairoshanos – butu smiekligi, ja nebutu tik atklaati nelietiigi .

 11. riebjas liidz, talak nav kur Atbildēt

  Pashi izdzinushi un iznicinajushi CIK PIEAUGUSHO UN CIK BEERNU – tagad atrazhos sev liidziigos uz CILVEKU REEKJINA ……………

 12. lai to gaisa maitataju un kuditaju kljutu mazaak ! Atbildēt

  Vienigais vissvarigakais, man domat ir apkacharetie PAARTIKAS RAZHOTAJI –
  lai cik svariga nebutu medicina, izglitiba vai policija,
  VISSVARIIGAAKAA ir PAARTIKA – bez partikas ( shai briidii tiem 5%, kas butu logjiski ) … bez partikas nevar pastaveet
  PASHA MEDICINA, IZGLIITIIBA …. un tie politvaislnieki arii .
  – A lauku cilveeki TIKAI VELK velkamo, maksaa pvn, pa kadam nokaras vai aizbrauc projaam – TAS IR BUUTISKI … ne jau trubas “zemniekiem”&Co, protama lieta.

 13. tā bērnu skaitīšana ir rūpēšanās par birokŗātijas labklājību, nevis par bērniem kā tādiem: jauni vergi(nodokļu maksātāji) un vēl ietaupījums…
  No tiem, ar ietaupījumu izaugušajiem, nav ko cerēt uz patriotismu, godīgu nodokļu maksāšanu, izglītošanos…

 14. a ar tiem pirmajiem diviem ko, ar tiem kā var, kā sanāk, ja??? mani kaitina vispār šitā 3 bērnu politika … nodokļu atlaides sakas tikai ar trešo bērnu! man ir 2 bērni un minivens, par kuru ceļa nodoklis jamaksā pilnā apmēra …, bet 3 bērnu ģimenei ir ievērojamas atlaides, jo viņiem redz minivens esot attaisnojams … protams, protams ģimene jau ir tikai 2 vecāki un bērni, bet kur tad paliek opīši, omītes … ziniet, 2 omēm 2 opjiem 2 bērniem un 2 vecakiem pat ar minivenu nepiek … par kādu uz dzimstību orientētu politiku šeit vispār ir runa?????????????????

 15. Skolēna un 3 studentu mamma Atbildēt

  Viss it kā jauki un cerīgi, ka būs tie pabalsti beidzot lielāki. Tikai, kāds ir tas ierosinājums par ģimenes ceturto, trešo vai piekto bērnu, par kuru tagad saņem pabalstu 50 eiro apmērā? Ja viņa māsas un brāļi, kaut arī studenti un ir daļēji joprojām apgādājami, bet tomēr ir jau 20 vai 22 gadus veci, tad šim bērnam PABALSTS TIKS SAMAZINĀTS ???!!!! Un viņu uzskatīs par pirmo bērnu??? Man tas tiešām šķiet dīvaini un šai daudzbērnu ģimeņu daļai ļoti nepatīkami. Ir jāatbalsta arī tie vecāki, kuru daudzie bērni izglītojas, nevis jāliek visiem strādāt no 15 vai 20 gadu vecuma.

 16. Un pirmajiem diviem nevajag ēst un apģērbties un mājokli!!
  Neatkarīgie spalvas spodrina uz vēlēšanām????Nelgas!!!!

 17. kvalitāti, nevis kvantumus Atbildēt

  vairāk ir jādomā par pēcnācēju kvalitāti un secīgi lielākie pabalsti jāmaksā tieši pirmajam un otrajam bērnam. Daudzbērnu “drošuļus” pārstāv galvenokārt pabalstu sabiedrības daļa. Un kā jums labi zināms tad priedēs aboli neizaug…

  • Nūu, nevajag jau būt tik stereotipiskam aizspriedumainam burkšķētājam. Ir gluži normāli, izglītoti vecāki, kuri ne jau kontracepcijas trūkuma dēļ tiek pie trim vai vairāk bērniem. Manā draugu, paziņu lokā ir daudzas jaukas daudziem bērniem bagātas ģimenes, nav godīgi, ja viņu bērni tiek materiālā ziņā apdalīti, jo sabiedrībai skauž pabalstu piešķiršana daudzbērnu ģimenēm.

  • Totāli garām, labi nodrošinātās ģimenēs tieši ir 3 un vairāk bērni.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kurš viņu vilks?

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagaidām nav komentējis, vai gatavojas atkārtoti kandidēt uz amatu, tomēr šobrīd politiskais noskaņojums viņam nav labvēlīgs. Neviena no partijām nav paudusi pārliecinošu atbalstu Vējoņa kandidatūrai, un teju vienīgā prezidenta cerība ir Zaļo un zemnieku savienība, taču ar šīm balsīm var izrādīties par maz.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+