×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. novembris, 2014
Drukāt

Franks Gordons: Lasot dižgara Jesajas Berlina vēstījumu (12)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Jāapbrīno Jesajas Berlina objektīvais skatījums – minot Hitleru pa vidu starp Staļinu un Mao.

Britu filozofs Jesaja Berlins, ko dēvē par 20. gadsimta ģēniju, dzimis Rīgā 1909. gadā, taču jau pēc sešiem gadiem ģimene devās uz Krieviju un vēlāk uz Angliju. Viss šī izcilā prātnieka mūžs un radošais darbs saistīts ar Londonu un īpaši Oksfordu. Bet Rīgā viņu cienī un godā, un kopš kāda laika Latvijas galvaspilsētā ar dažādiem pasākumiem tiek atzīmēta gadskārtējā Jesajas Berlina diena. Šogad, pieminot šā dižgara 105. dzimšanas dienu, 4. jūnijā ar priekšlasījumiem nāca klajā profesors Stjuarts Armstrongs no Oksfordas universitātes, nesenais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Kažociņš, Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess, Vaira Vīķe-Freiberga un citi.

Sers Jesaja Berlins nomira Oksfordā 1997. gadā. Par šā viedā prātnieka politisko testamentu uzskatāma viņa runa 1994. gada 25. novembrī Toronto universitātē. Šis teksts “Vēstījums 21. gadsimtam”, kas tagad publicēts žurnālā “The New York Review of Books”, domāts mums, Eiropas civilizācijas mantiniekiem un glabātājiem mūsdienās.

Berlina spriedums par 20. gadsimtu, kas pausts šajā vēstījumā, ir ārkārtīgi precīzs un pelna apbrīnu: “Cilvēki gadu tūkstošiem iznīcināja cits citu, bet huņ­ņu vadoņa Atilas, Čingishana, Napoleona (viņš iesāka masu slepkavības kara laikā) varasdarbi, pat armēņu slaktiņi nobāl līdz nenozīmīgumam salīdzinājumā ar Krievijas revolūciju un tās pēcspēli: spaidi, spīdzināšana, slepkavības, par kurām atbildīgi Ļeņins, Staļins, Hitlers, Mao, Pols Pots, un sistemātiskā informācijas falsifikācija, kas gadiem ilgi neļāva uzzināt par šīm šausmām – tam nav nekā līdzīga.”

Zinot Jesajas Berlina etnisko izcelsmi, zinot, ka holokaustā tika iznīcināti seši miljoni žīdu, tostarp pusotra miljona bērnu, ir jāapbrīno šā viedā vīra objektīvais skatījums – minot Hitleru pa vidu starp Staļinu un Mao. No šā uzskaitījuma, no šīs personu (necilvēku!) secības izriet vērīga lasītāja atziņa: ja nebūtu boļševisma asiņaino bangu, nacisms kā komunisma pretstats nebūtu varējis izvērsties.

Tālāk sirmais prātnieks spriež, ka 20. gadsimta totalitāro šausmu pamatā nav parasto dzinuļu – baiļu, alkatības, cilšu naida, nenovīdības, varaskāres, bet idejas, kas balstās uz priekšstatu, ka rodams atrisinājums it visām problēmām, ka iespējama ideāla sabiedrība un ka šā cildenā mērķa sasniegšanai visi līdzekļi ir labi. Tie, kas šai vīzijai pretojas, ir pārliecināmi un, ja tas nelīdz, – iznīcināmi. Savas runas noslēgumā Berlins pauž pārliecību, ka 21. gadsimts būs cilvēcei labāks nekā “mans šaušalīgais” 20. gadsimts. Taču tas laika sprīdis, kas mūs šķir no gadsimtu mijas, neļauj uzplaukt gaišām cerībām, vieš skepticismu, kas paraug fatālismā un pesimismā.

2001. gada 11. septembris, uzlidojums Ņujorkas Dvīņu torņiem ir brīdinājums visai cilvēcei: zem islāma zaļā karoga, kam šogad piebiedrojies melnais kalifāta karogs, kaujā pret Eiropas civilizāciju, pret demokrātiskajām brīvībām un Rietumu vērtībām dodas burtiski apsēstu fanātiķu bari, kas saviem barbariskajiem, tumsonīgiem nolūkiem veiksmīgi izmanto Rietumu tehnoloģijas un informātikas sasniegumus.

Viņi skandina: “Jūs mīlat dzīvi, mēs mīlam nāvi!” Viņi gatavi upurēt sevi un slepkavot miljoniem ķeceru, lai “jaunu pasauli sev celtu” – gaužām primitīvu, kurā cilvēka mūžs ir viena vienīga zemošanās Allāha priekšā, kaujiniekiem un nāviniekiem nokļūstot paradīzē ar 72 šķīstām jaunavām.

Šajos cilvēkos verd kaislības, kas pārspēj “Pasaules komūnas” entuziastu revolucionāro sajūsmu, nemaz jau nerunājot par izmisīgajiem “Berlīnes aizstāvjiem” 1945. gada aprīlī.

Vistrakākais ir tas, ka mūsdienās no Vakareiropas un Ziemeļamerikas uz Sīriju un Irāku, lai cīnītos (un kristu) par Islāma valsti, dodas kristieši, kas pārgājuši islāmticībā, jaunieši un jaunietes. Portālā www.slate.fr lasāma saruna ar kādu Tulūzā uzaugušu Francijas pavalstnieku, kurš pieņēmis vārdu Abu Mariam un “ilgojas pēc paradīzes”. Viņš apgalvo, ka redzējis smaidu uz kritušo līdzgaitnieku lūpām. Ko te lai saka?

Tās idejas, kas virmo mūsdienu Krievijā, salīdzinājumā ir visai sājas, vienīgais teiciens, kas šajās dienās izpelnījies uzmanību pasaulē, ir prezidenta administrācijas vadītāja vietnieka Vjačeslava Volodina vārdi: “Ir Putins – ir Krievija, nav Putina – nav Krievijas.” Mini manu mīklu: kā tas jāsaprot?

(Raksts publicēts avīzē “Laiks”/”Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Apmērām ar tādiem vārdiem Hitlers cēlis tautu lai sakoptu savu valsti. Pamatā ir bijusi labestība un cieņa pret iebkuru darbu. Šodienas Krievijas sabiedrība ir izkopta miljoniem pašnorijot miljonus, – sabiedrība, kurā valda naids vienam pret otru, kura uz pusi ir krimināla un nekad neņems visi kopā rokās lāpstas lai sakoptu savu valsti. Viņi labāk meklēs vainīgos savām neveiksmēm ārpusē. Pēc būtības Putins steigās ir izlaidis galveno fāzi Hitlera fenomenālā panākumā, proti, sakopt savu valsti. Mēs nekad neredzēsim Sarkanā laukumā simtiem tūkstošus ar lāpstām rokās – tikai ar AK.

 2. … Cik naiva, vai turpinosi viltiga – no sodienas zinatnes viedokla- ir so vesturisko notikumu piederigo un atbildigo sabiedribu apologetu publiskotas izpratnes par to vadonu izraditas mezonibas kauzalitati —- IDEJAS !!!

  … IR KRIMINALAS UN NOSODAMAS IDEJAS UN TO SAUSMIGAS KONSEKVENCES, BET IT KA NAV VAINIGAS NE TAJAS IEJAUKTAS SABIEDRIBAS, NE TIE INDIVIDI KURI TAS IR PIENEMUSI, INTERPRETEJUSI, ATBALSTIJUSI UN IZLIETOJUSI – ARPUS KATRAS ETIKAS UN MORALES ROBEZAM

  … BET PALIEK JAUTAJUMS, VAI TAD SADAS PRETCILVECISKAS SITUACIJAS VAR IZVERSTIES PASAS NO SEVIS UN NOTIKT BEZ iesaistito SABIEDRIBU UN TAS VALDOSU INDIVIDU ATBALSTA – piemeram, vai Krievijas 1917.g. revolucija BIJA IESPEJAMA bez ASV emigrantu atgriesanos un bez Valstreta bankieru atbalsta … !!!!

  … Un talak analizejot pareizo metodologiju jajauta: tad kuri tad bija tie vainigi, kas bija vinu necilveciskie dzinuli … kadiem vinu merkiem … UN TIKAI TAD kadas to izceptas vai atbalstitas idejas tika pieleitotas savas darbibas legalizesanai, viss tada kartiba ka tas izversas neizsakama asinsizliesana 20.g.s. !!???

  … Velti, mus 21.g.s. ATMODUSOS TURPINA zombet dazadi cilveki ar pargudram idejam … IDEJAS VAINIGAS!!!

  … Mes jau saprotam, ka vajadzigs ir reals izejpunkts: IESAISTITO CILVEKU KRIMINALAS DABAS UN TO SASTADITO SABIEDRIBU NECILVECIBAS LIDZATBILDIBA – un ne jau to vai vinu atalgoto un kontroleto maksloti izmekletas -IDEJAS !!!!!!!!!!!!!

  … Tas 20.g.s. necilvecigums ar Berlina un Gordona uzskatiem nenakot no …’ … sausmu pamata nav parasto dzinulu – bailu, alkatibas, cilsu naida, nenovidibas, varaskares, bet IDEJU, kas balstas uz prieksstatu, ka rodams atrisinajums it visam problemam, ka iespejama ideala sabiedriba un ka sis cildena merka sasniegsanai visi lidzekli ir labi …’ !

  … bet saksim no gala – kas tad bija tie kuri konstrueja, ieveda un pielietoja sadas idejas un uz kadiem filozofiskiem a priori – un galvenais kadiem merkiem … !

  … KURI VAKAREIROPAS SABIEDRISKO DOMU KONTEKSTA IZMANTOJA HEGELA DIALEKTIKU, HUMANISMU/SOCIALISMU, UN SOCIAL/POLITISKO DARVINISMU MARKSISMA IZVAROSANA KOMUNISMA IZVEIDOSANA UN TA IMPERIALISTISKAS ATTISTIBAS MERKIEM … HA !

 3. ,bet komunisms un nacisms nav pretstati – drīzāk greizsirdīgi brālīši

 4. Ar Krieviju un Putinu jau viss skaidrs: “Valsts – tas esmu es.”

 5. voldemārs kārlis markuss Atbildēt

  Gordona kungs kā vienmēr ir lielisks.Paldies.Varam būt lepni Latvijā ar mūsu Franku Gordonu kura darbos ir smalka ironija un liela labestība.

 6. Neiedziļināšaos raksta saturā un filozofijas dzīlēs, bet uzdošu vienu jautājumu: Kas ir attēlots fotogrāfijā pie šī raksta??? Vai tas ir Franks Gordons, vai Jesaja Berlins, vai Timurs Subhankulovs???? Es nesapratu!!!

 7. …prezidenta administrācijas vadītāja vietnieka Vjačeslava Volodina vārdi: “Ir Putins – ir Krievija, nav Putina – nav Krievijas.” Mini manu mīklu: kā tas jāsaprot?
  …Fīrera administrācijas vadītāja Rudolfa Hesa vārdi: “Hitlers – tas ir Vācija, Vācija – tā ir Hitlers” Mini manu mīklu: kā tas jāsaprot? (Lenija Rīfenštāle. Gribas triumfs. Mihails Romms. Parastais fašisms)

 8. Kā vienmēr spoži. Gan citētais Jesaija Berlins, gan autora pārdomas par to.

 9. Gordona vērtējumus vienmēr lasu ar interesi !

 10. Ja staļiniskais boļševisms radīja hitlerisko nacionālsociālismu ,tad globalizācija,banku diktatūra, brīva kapitāla un darbaspēka plūsma rada Allāha kaujiniekus.

 11. DIŽGARS, kā tad…

Draugiem Facebook Twitter Google+