Laukos
Mežsaimniecība

Latvijā grasās pārdot 110 000 hektārus meža; darījuma summa – līdz 200 miljoniem eiro0

Foto – Andris Eglītis

Pārdodot Latvijā reģistrēto SIA “Bergvik Skog”, kas pieder vienam no Zviedrijas lielākajiem mežu īpašniekiem – akciju sabiedrībai ar tādu pašu nosaukumu, tā pircējs iegūs īpašumā 110 000 hektārus mežu. Tas secināms pēc uzņēmuma akcionāru (norvēģu un zviedru apdrošināšanas kompānijas un Zviedrijas pensiju fonds) lēmuma sadalīt uzņēmumu, īpašumā esošos mežus nododot koksnes pārstrādes uzņēmumiem.

Kad notiks šis darījums un kurš būs jaunais mežu īpašnieks, to SIA “Bergvik Skog” valdes loceklis Larss Georgs Hedlunds pagaidām neatklāj. Vien pieļauj, ka pircējs varot būt gan kāds no Zviedrijas mātes uzņēmuma “Bergvik Skog AB” īpašniekiem, gan kāds vietējais mežsaimniecības uzņēmums.

Ņemot vērā Latvijas mērogam milzīgo summu, par kādu provizoriski varētu tikt noslēgts šis darījums ar mežiem – 150 līdz 200 miljonu eiro apmērā, maz gan ticams, ka mežus spētu nopirkt kāds vietējais uzņēmums vienā paņēmienā, ja vien pārdevējs nebūtu ar mieru dažādās Latvijas vietās esošos meža īpašumus pārdot katru atsevišķi.

Drīzāk pieļaujams, ka 110 000 hektārus iegūs īpašumā Zviedrijas mēbeļu lielražotājs “IKEA”, par ko netieši liecina šī norāde uz esošo mežu nodošanu koksnes pārstrādes uzņēmumiem.

Šogad jau ziņots, ka Baltijas valstīs “IKEA” naski iepērk mežus. Šī gada sākumā Latvijā “IKEA” jau piederēja ap 22 000 hektāru. Baltijas valstīs zviedriem pieder ap 38 000 hektāru mežu. Pašlaik AS “Latvijas valsts meži” (LVM), SIA “Latvijas Finieris mežs” un SIA “Bergvik Skog” īpašumā, valdījumā un apsaimniekošanā ir gandrīz 30% Latvijas teritorijas.

Latvijā meži aizņem 3,2 miljonus hektāru, tostarp puse pieder privātajiem īpašniekiem, puse uzņēmumam valsts akciju sabiedrībai “Latvijas valsts meži”. Tiek lēsts, ka ārzemju uzņēmumu un ārzemnieku rokās ir līdz 300 tūkstošiem hektāru, kas ir aptuveni 13% no visiem privātajiem mežiem.

Uzziņa

Zviedrijas uzņēmums Bergvik Skog AB savu darbību Latvijā uzsāka 2008. gadā, iegādājoties 100% SIA “Fraxinus” kapitāldaļu un četriem Zviedrijas uzņēmumiem piederošās SIA “Ruda” 100% kapitāldaļas. Reizē ar SIA “Fraxinus” iegādi Bergvik Skog AB iegādājās SIA ”Fragaria”(zemes īpašumi Latvijas rietumos) un SIA “Myrtillus” (zemes īpašumi Latvijas austrumos). 2010. – 2011. gadā, veicot uzņēmuma iekšējo reorganizāciju, SIA “Fraxinus” tika pārdēvēta par “Bergvik Skog”, kas šobrīd nodarbojas ar SIA “Fragaria”, SIA “Myrtillus” un SIA “Ruda” meža īpašumu apsaimniekošanu.

2016.gadā”Bergvik Skog” apgrozījums bija 2,22 miljoni eiro salīdzinājumā ar 2,50 miljoniem 2015. gadā, savukārt peļņa – 210 551 eiro salīdzinājumā ar 325 663 eiro 2015.gadā, liecina “Firmas.lv” dati.

LA.lv