×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
13. oktobris, 2015
Drukāt

Latvijā pastāvīgi dzīvojoši ārvalstu pilsoņi no nākamā gada varēs saņemt NĪN atlaidi (2)

foto - Letafoto - Leta

Rīgā dzīvojoši ārvalstu pilsoņi, kuriem ir pastāvīgā uzturēšanās atļauja Latvijā, no nākamā gada varēs saņemt tādu pašu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atlaidi kā Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, šodien lēma Rīgas dome.

Dome šodien pieņēma attiecīgus grozījumus saistošajos noteikumos par NĪN piemērošanu Rīgā no nākamā gada.

Grozījumi paredz, ka, nosakot NĪN likmi, papildus Latvijas pilsoņu un nepilsoņu dzīvesvietas deklarācijām ņems vērā arī Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsoņu vai personu, kas ir saņēmušas pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijā, dzīvesvietas deklarācijas, ar nosacījumu, ka šo personu dzīvesvieta ir bijusi deklarēta Latvijā tā gada 1.janvārī, kas ir bijis septiņus gadus pirms attiecīgā taksācijas gada. Sākotnēji tika paredzēts noteikt desmit gadu termiņu, bet šodien tika atbalstīts deputāta Maksima Tolstoja (SC) priekšlikums noteikt septiņu gadu termiņu desmit gadu vietā.

Tāpat ar grozījumiem tiek precizēts saistošo noteikumu izpratnē lietotais pensionāra jēdziens, paredzot, ka personai ir jābūt ne vien pensionāra statusam, bet arī ir jābūt sasniegušai Latvijā noteikto vecumu, kas dod tiesības pieprasīt vecuma pensiju.

Ar šo grozījumu saistošajos noteikumos tiek novērstas situācijas, kad persona NĪN atvieglojumus saņem kā pensionārs, taču šis statuss iegūts atbilstoši dažādu citu valstu pensionēšanās prasībām, kas nav vienlīdzīgas ar Latvijas izvirzītajām pensionēšanās prasībām jeb pensionēšanās vecumu.

Rīgā dzīvo daudzi pensionāri, kuri pieņēmuši citas valsts pilsonību, un negrozītie noteikumi paredzētu, ka viņiem NĪN atlaide nepienākas, jo viņi nav ne Latvijas pilsoņi, ne nepilsoņi, skaidro Rīgas domē. Domē norāda, ka daudziem no šiem pensionāriem ienākumi nav lieli un viņi saņem pašvaldības sociālos pabalstus. Ja viņiem būtiski palielinātos NĪN maksājums, pašvaldībai nāktos attiecīgi arī palielināt sociālo atbalstu.

Savukārt tiem ārzemniekiem, kuri ieguvuši termiņuzturēšanās atļauju (TUA), NĪN likme nākamgad palielināsies.

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes pārstāvis Ilmārs Ziedonis informēja, ka šo grozījumu ietekme uz pašvaldības budžetu lēšama ap 300 000 eiro apmērā.

Pret grozījumiem iebilda vairāki opozīcijas deputāti. Valdis Gavars (V) sacīja, ka pašvaldībai vispirms jārūpējas par Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem un tikai tad par citu valstu pilsoņiem. Tāpat viņš skaidroja, ka citās valstīs šāda pretimnākšana nepilsoņiem nenotiekot. Viņš iesniedza priekšlikumus nepiemērot NĪN atlaidi Krievijas pilsoņiem, bet tie tika noraidīti.

Grozījumi noteikumos tiks nosūtīti saskaņošanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM). Tie stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra.
Kā ziņots, Rīgas dome nolēmusi paaugstināt NĪN zemes īpašniekiem, kā arī atbalstījusi NĪN paaugstināšanu par mājokļiem bez deklarētiem iedzīvotājiem, nesakoptai zemei un patvaļīgas būvniecības objektiem no 2016.gada. Šādi plānots budžetā iekasēt vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Pieņemtie noteikumi par NĪN aprēķināšanu un NĪN atvieglojumu piešķiršanas kārtību paredz arī jaunus NĪN atvieglojumus ģimenēm ar bērniem. Atvieglojumu ģimene saņems pie nosacījuma, ka konkrētais dzīvoklis pieder kādam no bērna vecākiem un visi ģimenes locekļi ir tajā deklarēti.

Noteikumi paredz zemei Rīgas administratīvajā teritorijā piemērot likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteikto likmi – 1,5%. Līdz šim, rēķinoties ar ekonomisko krīzi un 25% pieauguma ierobežojumu, kas bija noteikts ar likumu 2008.-2011.gadā, tika piemērota likme 1% apmērā. Savukārt ģimenēm ar vienu bērnu nodokļa atvieglojumi būs noteikti 50% apjomā, bet ģimenēm ar diviem bērniem – 70% apjomā.

Jaunie atvieglojumi ģimenēm ar bērniem varētu skart ap 35 000 īpašnieku, bet uz aptuveni 30 000 īpašnieku attiecas pašreiz noteiktie NĪN maksas atvieglojumi.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kā vienmēr svešiem visi labumu,bet saviem jādzīvo pusbadā.

  2. jauniem, bagatiem kolonistiem tadas atlaides… Drizak tiesi sadiem nelatviesu naudas makiem vajadzeja maksat vairak par to privilegiju, ka seit var dzivot.

Draugiem Facebook Twitter Google+