Kultūra
Literatūra

“Latvijas Mediji” grāmatai augstākā atzinība Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā0

Foto: Timurs Subhankulovs

Kā ik pavasari Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) rīko Lielos lasīšanas svētkus – noslēguma un apbalvošanas ceremoniju gadu ilgušam vērtēšanas maratonam lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Šogad tā risinājās jau 17. reizi, bet kopš 2007. gada BJVŽ piedalās arī diasporas lasītāji.

Aizvadītā gada kolekcijā tika iekļautas 28 grāmatas no astoņām dažādām izdevniecībām – “Jāņa Rozes apgāds”, “Zvaigzne ABC”, “liels un mazs”, “Lietusdārzs”, “Latvijas Mediji”, “Pētergailis”, “Annele” un “Egmont Latvija”.

Vairākus tūkstošus visaugstāko novērtējumu saņēma gan lasītāju jau iemīļoti autori – Māris Rungulis (“Pastaiga mirušo pilsētā: Pārupes spoku stāsti”) un Kārlis Vērdiņš (“Tētis”), gan arī debitanti – piemēram, Māra Viška, Uldis Daugaviņš, Mārtiņš Sirmais, kuru kopdarbs “Baltais lācis: pasaku pavārgrāmata bērniem” rosinājusi īstus literārus un gastronomiskus priekus daudzās bibliotēkās un skolās.

Galerijas nosaukums

Atzītāko grāmatu vidū ir arī aizraujoši tulkojumi. Japāņu pasakas “Puika, kas zīmēja kaķus” atstāsts ar brīnišķīgajām Anitas Kreituses ilustrācijām ieguvis lielāko lasītāju atsaucību grupā 5+, otrajā vietā – iemīļotā lietuviešu ilustratora un rakstnieka Ķēstuta Kasparaviča “Īsi stāstiņi par lietām”, kurš 2010. gadā saņēma starptautisko Jāņa Baltvilka balvu, bet trešajā sirsnīgais Maikla Bonda stāsts “Pasaka par peļu pili”.

Bērnu žūrija 9+ grupā visaugstāk vērtē jokus, asprātības stāstos par skolas dzīvi, tādēļ aizraujošās katalāņu autora Žaumes Kuponsa grāmatas “Uzrodas Flata kungs!” panākumi ir vispārliecinošākie. Otrajā vietā – “Baltais lācis: pasaku pavārgrāmata bērniem”, bet trešajā – Timo Parvelas stāsts par suni un kaķi “Muris un Vufs”.

Vecumposmā 11+ ar nelielu pārsvaru pirmajā vietā ierindojies Māra Runguļa romāns “Pastaiga mirušo pilsētā: Pārupes spoku stāsti”, otrajā – neparastais divu franču rakstnieku tandēms – Silēna Edgāra un Pols Beorns, kuri kopā radījuši fantāzijas un vēstures romānu jauniešiem “14 – 14”, bet trešajā – Anetes Mīrsvas smeldzīgais stāsts “Samsona ceļojums” par zēna un viņa suņa pēdējo kopīgo ceļojumu un mācīšanos pieņemt nāves realitāti.

Salīdzinot ar bērniem, kuriem visvairāk patikušas pasakas, jauniešu žūrija 15+ vecumgrupā devusi priekšroku problēmliteratūrai, tādai kā britu blogeres Zoji Sagas grāmatai “Meitene tīmeklī” un īru rakstnieces Šīnas Vilkinsones grāmatai “Es joprojām krītu”, kas stāsta par 16 – 17 gadus veciem jauniešiem, īpaši par kādu puisi, kurš ierodas jaunā skolā, traģisku noslēpumu pavadīts. Savukārt godpilnā trešā vieta – Kārļa Vērdiņa dzejas krājumam “Tētis”.

Vecāku žūrija šogad visaugstāk novērtējusi zviedru autora Frēdrika Bakmana grāmatu “Omce sūta sveicienus un atvainojas” – stāstu par septiņgadīgo Elzu un viņas vecmāmiņu Omci, ko daži sauc par ekscentrisku vai pat par traku, bet meitene viņu uzskata par supervaroni, kura prot izdomāt stāstus par bruņiniekiem un princesēm. Otro vietu vecāku žūrija piešķīra amerikāņu rakstnieka Entonija Dora romānam “Mums neredzamā gaisma”, kur lasām par karu, tā radīto izmisumu un nežēlību, kas tomēr nespēj iznīcināt dzīvesprieku. Trešā vieta – latviešu rakstniecei Dacei Vīgantei un viņas debijas grāmatai “Ledus apelsīns”, kurā apkopoti izjusti un psiholoģiski niansēti stāsti par cilvēkiem, bērna dzīves nozīmīgās dramas.

Rīgā ieradās ap 800 žūrijas eksperti no visiem Latvijas novadiem, svētki LNB Ziedoņa zālē notika divās daļās: vispirms noritēja pasākums mazajiem lasītājiem 5+ līdz 9+ grupā ar jautru Jūrmalas teātra izrādi “Tuntuļu Jurītis” pēc Alberta Kronenberga motīviem izskaņā; vēlāk – pasākums pusaudžiem un jauniešiem 11+ līdz 15+ grupā, kuri dzirdēja grupas “Astro’n’out” uzstāšanos.

Populārāko bērnu un jauniešu grāmatu autori, ilustratori, tulkotāji un izdevēji saņēma šokolādes grāmatas un rozes. Sveicām arī aktīvākos vecākus – Lasīšanas vēstneses Rīgas reģionā Eviju Augustāni, Zemgales reģionā Mārīti Viļumu, Vidzemes reģionā Lieni Skrastiņu, Latgales reģionā Olgu Podjavu, Kurzemes reģionā Lāsmu Jūrmali ar īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu, ko sarūpējušas izdevniecības. Vislielāko pateicību saņēma aktīvākie bibliotekāri, kuri ieguldījuši lielu darbu, lai bērni un jaunieši varētu lasīt aktuālu literatūru un dalīties savos iespaidos.

Savukārt tēvu iesaistīšanas kampaņas balvu fondā bija viena “Tallink” kruīza ceļojuma dāvanu karte maršrutā Rīga-Stokholma-Rīga, piecas izklaides parka “Avārijas brigāde” ģimenes biļetes, četras Rīgas Motormuzeja ģimenes biļetes, trīs Latvijas Leļļu teātra ģimenes biļetes un Ventspils Ūdens piedzīvojumu parka ģimenes biļete. Visas elektroniskā balsojuma anketas piedalījās trīs “Tallink” ceļojumu dāvanu karšu izlozē.

Lielo lasīšanas svētku norisi atbalstīja Kultūras ministrija, LNB, VKKF, Latvijas Bibliotekāru biedrība, AS “Tallink Latvija”, AS “Laima”, SIA “Rīgas Piensaimnieks”, Latvijas Leļļu teātris, Rīgas Motormuzejs, Ventspils Ūdens piedzīvojumu parks, kā arī programmā iesaistītās izdevniecības. Tāpat kā pagājušajā gadā arī šoreiz bērniem piedāvājām īpašu muzeju programmu, kuru atbalsta Latvijas Dzelzceļa muzejs, Latvijas dabas muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Mākslas muzejs Rīgas Birža, Kara muzejs un LNB ekskursiju centrs. Palīgu rindās bija arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošināja bērnu nokļūšanu Rīgā, bibliotekāri un bērnu vecāki.

LA.lv