×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
3. aprīlis, 2013
Drukāt

Lauksaimnieki: ieilgusī ziema kavē pavasara zemes darbus

Foto - LETAFoto - LETA

Šā gada ieilgusī ziema neļauj lauksaimniekiem laikus sākt pavasara zemes darbus, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki, gan atzīstot, ka, ātri strādājot, turpmākajos mēnešos iekavēto varēs atgūt.

Valmieras rajona zemnieku saimniecības “Bauņi” saimnieks Ģirts Pētersons aģentūrai BNS pavēstīja, ka ir problēmas apsaimniekot laukus – Vidzemē sniega sega vēl aizvien ir bieza, līdz ar to pagaidām darbus sākt nav iespējams.

Pētersons norādīja – lai arī sējas darbi ir aizkavējušies, strādājot ātri un rezultatīvi, tos iespējams apdarīt arī nākamajos mēnešos, tādēļ pašlaik lielākās bažas ir par ziemājiem. “Galvenās problēmas rada pietiekami lielā sērsna, zem kuras sējumi varētu izsust,” sacīja “Bauņu” saimnieks.

Viņš prognozēja, ka sērsna būs nodarījusi kaitējumu ziemāju sējumiem. “Pagaidām noteikt to, cik lieli būs zaudējumi, nav iespējams, jāgaida, kad sniegs nokusīs,” paskaidroja Pētersons.

Arī Preiļu puses zemnieku saimniecības “Ceriņi” īpašnieks Andris Sonders aģentūru BNS informēja, ka biezās sniega segas dēļ zemkopības darbus patlaban nav iespējams sākt, jo Latgalē sējumus vēl joprojām sedz bieza sniega kārta. “Ir grūti pateikt, kad darbus varēs sākt, jāskatās, kāds būs laiks,” teica Sonders.

Viņš norādīja – lai gan zemes darbi sniega dēļ ir aizkavējušies, ātri strādājot, lauku darbus varēs paspēt apdarīt arī nākamo mēnešu laikā.

“Ceriņu” īpašnieks bija optimistisks arī par to, kā pārziemojuši ziemāji. “Patlaban es domāju, ka viss ir normāli,” minēja Sonders.

Savukārt zemnieku saimniecības “Veldzes”, kas atrodas Jelgavas rajonā, īpašnieks Dainis Pelšs aģentūrai BNS pastāstīja – lai arī sniega sega Zemgalē nav bieza, lauksaimnieki patlaban vēl nevar sākt zemes darbus. “Zemgalē ir viss tas pats, kas citur. Kamēr ir sniegs, minerālmēslus nevar kaisīt, jo zeme ir sasalusi,” sacīja Pelšs.

“Veldzes” saimnieks teica, ka Zemgalē sniega sega ir plāna un tās virsū ir izveidojusies sērsna, kas var veicināt ziemāju sējumu izsušanu zem sniega kārtas. Viņš apstiprināja, ka tur, kur sniegs Zemgalē ir nokusis, ir redzami sējumu bojājumi.

Pēc Pelša teiktā, kopējo postījumu apmēru būs iespējams noteikt tikai tad, kad sniegs būs nokusis.

Arī biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja aģentūrai BNS pastāstīja, ka zemnieki laukus patlaban nevar apsaimniekot, jo sniegs vēl aizvien klāj zemi. Tomēr, tiklīdz sniegs nokusīs, iekavētos darbus varēs atgūt, tikai tie būs jāapdara ļoti ātri.

Dzelzkalēja atzina, ka lielākas problēmas rada tas, ka ziemas aizkavēšanās dēļ kūtīs sakrājušies kūtsmēsli, kurus sniega segas dēļ nav iespējams izvest uz lauka. Līdz ar to kūtīs drīz vairs nebūs vietas, kur mēslus uzglabāt.

Viņa arī apstiprināja – lai precīzi noteiktu, cik liels kaitējums nodarīts sējumiem, jāgaida, kad gaisa temperatūra paaugstināsies, sniegs nokusīs un atsāksies aktīvais veģetācijas periods.

Jau ziņots, ka šogad ziema Latvijā ir ieilgusi – arī aprīlis ir sācies ar stipru snigšanu. Turklāt laika prognozes, kas sniedzas divas nedēļas uz priekšu, pagaidām neuzrāda strauja pavasara ienākšanu Latvijā, un tikai aprīļa vidū gaisa temperatūra brīžiem pārsniegs +10 grādu atzīmi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+