×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
17. septembris, 2014
Drukāt

Lielā izpārdošana pirms Saeimas slēgšanas. Saruna ar Vjačeslavu Dombrovski (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Varbūt tā ir sagadīšanās, ka pirms Saeimas vēlēšanām tiek pārdoti vairāki lieli uzņēmumi – gan valsts, gan ar valsti saistītie – “Citadele”, “Liepājas metalurgs”, “Latvijas gāzes” daļas, “Air Baltic”. Taču pirms šīs Saeimas slēgšanas tas izskatās pēc lielās izpārdošanas. Piesardzīgu dara tas, ka, tāpat kā izpārdošanās, daži no tiem tiek pārdoti lētāk, nevis dārgāk. Ar ekonomikas ministru Vjačeslavu Dombrovski sarunājās Ivars Bušmanis.

– Kādai jābūt valsts filozofijai attiecībā uz uzņēmumu pārdošanu?


V. Dombrovskis: – Sabiedrībā katram ir sava loma. Uzņēmēji meklē jaunas idejas, ko pārdot citiem cilvēkiem, uzņemties riskus meklēt kapitālu un darbaspēku, ražot un pārdot savu produkciju. Veiksmīgajiem uzņēmējiem, kas ir apliecinājuši savas spējas veidot uzņēmumus, pārdot preces, tirgus ekonomikas sistēmā ir lielāka pieeja finanšu resursiem, liela pieredze un attīstības vīzija. Valsts pārvaldei ir cita funkcija

– Ir partijas, kas uzskata, ka valsts uzņēmumus nevajag pārdot, bet, gluži pretēji, valstij vairāk iesaistīties uzņēmumu pārvaldīšanā un darba vietu radīšanā. 


– Ja valstij atļaujam veidot un vadīt uzņēmumus, mēs jaucam šīs divas lomas un it kā paziņojam, ka ierēdņiem vai politiķiem, kas sevi nav apliecinājuši uzņēmējdarbībā, vajag uzņemties atbildību par darba vietām un materiāliem resursiem. Tas fundamentāli nav pareizi. Izņēmums ir valstij svarīgie stratēģiskas nozīmes uzņēmumi kā, piemēram, “Latvenergo”, “Latvijas valsts meži” un “Latvijas gāze”…

– … un “Lattelecom”? Telekomunikācijas arī ir stratēģiski svarīgas…


– Par “Lattelecom” ir diskutējams jautājums, bet iespējams, ja ņemam vērā interneta infrastruktūru, kas šajā gadsimtā ir tikpat svarīga kā dzelzceļš un ceļi, tas arī būtu atstājams valsts īpašumā. Ja valsts uzņemas atbildību, tad kā kapitāldaļu turētājs valsts vienmēr mēģinās panākt ne tikai komerciālu, bet arī sabiedrisku funkciju turēšanu. Piemēram, “Latvenergo” arī pēc cenu liberalizācijas no 1. janvāra nodrošinās Starta tarifu, kam nav nekāda sakara ar peļņas gūšanu un kas ierobežo uzņēmuma konkurētspēju.

Pēdējā laika notikumi pierādījuši, ka valstij vajag atgūt kontroli arī pār “Latvijas gāzes” aktīviem, pirmām kārtām pār Inčukalna gāzes krātuvi.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Vispār jau sakarīga intervija.
  Līdz 4. lpp. tiku.
  Alternatīva tur nemaksār dubulti par el. enerģiju visiem mazajiem HESīem, vēja slaucējiem, utt.
  Sen jau kā šamie ir atpelnījuši tos savējos “superieguldījumus”…
  Nepiekrītu arī par Citadeli. vai tad Reverta jau nav mazo akcionāru rokās?
  Altum jau neaizvieto banku, kas perspektīvi varētu būt Attīstības banka
  un nevis vien varnešu kārtējo spekulāciju objekts.

 2. Vai tad piedāvājot Inčukalna gāzes krātuvi amerikāņiem,mēs atgūsim kontroli pār Latvijas gāzes aktīviem,pirmām kārtām pār Inčukalna gāzes krātuvi?
  Skat.”Prezidents piedāvā Inčukalnu amerikāņiem”,,Ivars Bušmanis,Uldis Graudiņš,la.lv,24.septembris 2014.

 3. “Mēs varam daudz diskutēt par iemesliem, kas noveda “Liepājas metalurgu” līdz bankrotam, bet viens no galvenajiem iemesliem ir elektroenerģijas cena.” @!##*%#)*(?

  Kā tad! Un nevis akcionāru zagšana no pašu uzņēmuma, dibinot starpniecības uzņēmumus, ar kuriem palīdzību nosmelt krējumu, un izmaksājot sev algā miljonus! VD laikam vakar piedzimis, ja jau mēs zinām vairāk! Normālās valstīs tie akcionāri jau sen sēdētu cietumā, bet muļķu zemē viss pa vecam…

 4. Loti mulki izpardot labakus un valstij strategiski nozimigus uznemumus arzemju uznemejiem.
  Vai tad Latvijai nav labus specialistus?

 5. Nav tik vienkārši,Dombrovski! Atbildēt

  Ja reiz runājam par pensijām,tad nevajag aizmirst arī pensionāru uzkrāto pensijas kapitālu!

Draugiem Facebook Twitter Google+