Mobilā versija
+4.6°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
3. februāris, 2014
Drukāt

LLKC: lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pērn stabilizējušās

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas stabilizējušās pēdējā gada laikā ir stabilizējušās. Pieaugums bijis graudu kodināšanas, siena presēšanas rituļos un frēzēšanas pakalpojumiem, bet lielākais cenas kritums – grāvmalu un ceļmalu appļaušanas, atsevišķu traktoru nomas un graudu kaltēšanas pakalpojumiem.

To secinājis Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC), apkopojot tehnisko pakalpojumu cenas Latvijā, portālu “LA.lv” informēja LLKC pārstāve Iveta Tomsone.

Lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenu izmaiņas pērn bijušas nebūtiskas salīdzinājumā ar 2012.gadu, kad pamatā degvielas sadārdzinājuma dēļ lauksaimniecības tehnikas pakalpojumu cenas pieauga par vidēji 5%. Pērn fiksēto nebūtisko cenu izmaiņu iemesls ir nosacīti stabilās degvielas cenas, kā arī pieprasījuma un piedāvājuma nostabilizēšanās. Tātad pieprasījums pēc pakalpojumiem pērn nav jūtami audzis.

Pēc LLKC apkopotajiem datiem, tehnisko pakalpojumu cenas reģionos būtiski neatšķiras, taču vidēji nedaudz augstākas cenas ir Pierīgā un Zemgalē, kur ir samērā augsts pieprasījums pēc graudaugu kulšanas, kā arī augsnes apstrādes tehnikas pakalpojumiem. Latgalē augstākas nekā citos reģionos ir kartupeļu novākšanas tehnikas pakalpojumu cenas.

LLKC Ekonomikas nodaļas eksperti norāda, ka cenu atšķirības ir saistītas ar to, ka dažādos reģionos atsevišķi pakalpojumi ir mazāk pieejami, līdz ar to pēc tiem ir lielāks pieprasījums un augstākas cenas. Pakalpojumu cenas ietekmē arī konkrēto reģionu lauksaimnieciskās darbības specializācija.

Visizplatītākais pakalpojums praktiski visos reģionos ir zāles pļaušana. Tas saistīts ar nosacījumu, ka zālāju platībām, lai pretendētu uz vienotā platības maksājuma saņemšanu, jābūt vismaz vienu reizi nopļautām.

Nosacīti plašs piedāvājums ir arī tādiem pakalpojumiem kā graudaugu sēšana, kulšana, aršana, kultivēšana, smidzināšana un minerālmēslu izkliedēšana.

Tā kā Latvijā joprojām ir liels skaits piemājas un mazo saimniecību, kur audzē kartupeļus, starp izplatītākajiem pakalpojumu veidiem ir arī kartupeļu stādīšana, vagošana un novākšana. Tāpat plaši tiek piedāvāti lopbarības sagatavošanas pakalpojumi – vālošana – ārdīšana, presēšana rituļos, jo daudzām mazajām saimniecībām, kur tiek turēti mājlopi, šādas tehnikas nav. Tām ir izdevīgāk pirkt pakalpojumu, nekā ieguldīt lielus resursus lopbarības sagatavošanas tehnikas iegādei.

Apkopojums veikts, pamatojoties uz novadu lauku attīstības speciālistu iesūtīto informāciju par 54 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos. LLKC apkopojumu veic no 1993.gada. Centrs secinājis, ka daudzos novados joprojām nav specializētu pakalpojumu sniedzēju un šis tirgus valstī kopumā ir neliels. Pakalpojumus pamatā sniedz saimnieki, kuri paši nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu un dara to laikā, kad pašu saimniecībās darbi ir apdarīti.

Pievienot komentāru

Bērza finierkluču audzes atmaksāsiesVai tiesa, ka no bērza 35 gados iespējams iegūt finierklučus? JĀNIS STRENČU NOVADĀ
Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumuSaskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.
Draugiem Facebook Twitter Google+