×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
2. septembris, 2013
Drukāt

LNO: pārkāpta laba pārvaldība, izraugoties Latvijas Nacionālās operas valdes locekļus

foto - Letafoto - Leta

Latvijas Nacionālā opera (LNO) izplatījusi paziņojumu, uzsverot, ka triju valdes locekļu amatu konkursa rezultātu ignorēšana liecina par kultūras ministres atteikšanos īstenot labas pārvaldības principus LNO valdes izveidē, aģentūrai BNS pavēstīja LNO sabiedrisko attiecību vadītāja Ieviņa Ancena.

“Publiskojot lēmumu par trim valdes locekļiem, ministre rīkojusies, ignorējot normatīvajos aktos noteikto kārtību par Latvijas Nacionālās operas valdes locekļu iecelšanu. Latvijas Nacionālās operas likuma 7. panta pirmā daļa paredz, ka kultūras ministrs valdes locekli amatā ieceļ, pamatojoties uz atklāta konkursa rezultātiem. Latvijas Nacionālās operas likums paredz, ka vispiemērotāko valdes locekļu izvēle nevar būt vienpersonisks lēmums. Latvijas Nacionālās operas likuma 7. panta piektā daļa paredz, ka, “izvēloties valdes locekļus, konkursa komisija vērtē arī konkursa dalībnieka izstrādātu Nacionālās operas turpmākās darbības attīstības piedāvājumu”,” norādīts paziņojumā, kuru sagatavojusi LNO Juridiskās un personāla daļas vadītāja Beata Galzone.

Paziņojumā teikts, ka kultūras ministre pretendentu izvērtēšanai apstiprināja īpašu komisiju, taču nerespektēja pašas apstiprināto amatu konkursa nolikumu, kas paredz vērtēšanas kritērijus un nosaka kārtību, kādā novērtējams pretendentu sniegums, ‒ atbilstoši nolikumam komisija, pamatojoties uz konkursa rezultātiem, iesniedz kultūras ministram komisijas darba rezultātu ‒ trīs pretendentus ar vislielāko konkursā saņemto punktu skaitu, kuri pēc konkursā iegūtā novērtējuma ir visatbilstošākie iecelšanai amatā.

LNO uzsver, ka konkursa nolikums neparedz, ka, izvēloties atbilstošākos pretendentus LNO valdes locekļu amatiem, tiek noskaidrots atsevišķas uzņēmuma darbinieku grupas viedoklis, kā arī to, ka pirms valdes locekļa apstiprināšanas amatā kultūras ministrs konsultējas ar uzņēmuma arodbiedrību.

“Ministres lēmums izvēlēties Latvijas Nacionālās operas valdes locekļus, neņemot vērā pretendentu novērtējumu atbilstoši nolikumam, dod pamatu izvērtēt kultūras ministres rīcības atbilstību likuma normām,” uzsvērts paziņojumā.

Tāpat norādīts, ka, “publiski paziņojot, ka lēmums neiecelt amatā pretendentu, kuru virzījusi konkursa komisija, pamatojoties uz arodbiedrību izteiktajiem streika draudiem un apņemšanos rīkot plašas protesta akcijas, liecina par lēmuma pieņemšanu atsevišķu interešu grupu izdarītā spiediena rezultātā, kā arī neizpratni par kolektīvo interešu strīdu risināšanas kārtību, kuras pamatā ir domstarpību risināšana starp iesaistītajām pusēm ‒ darba devēju un darbinieku likumīgajiem pārstāvjiem”.

LNO izplatītajā paziņojumā arī uzsvērts, ka atsevišķas darbinieku grupas pārstāvji, kurus uzņēmuma darbinieki nav pilnvarojuši paust visa kolektīva viedokli, jau iepriekš ir apzināti nodarījuši kaitējumu LNO reputācijai, gan vairākkārt iesniedzot streika pieteikumus, ko tiesa ir vairākkārt atzinusi par nelikumīgiem, gan apzināti izplatot nepatiesu informāciju ar nolūku graut Žagara godu un cieņu.

Jau vēstīts, ka Kultūras ministrija (KM) piektdien apstiprināja jaunu LNO valdi un tās vadība tika uzticēta līdzšinējam LNO direktora padomniekam muzikālajos jautājumos komponistam Arturam Maskatam, valdē darbosies arī vairāku lielu uzņēmumu mārketinga un biznesa vadītāja, Rīgas Biznesa skolas pasniedzēja Inese Eglīte un Latvijas Televīzijas kultūras raidījumu satura redaktore, RISEBA lektore un muzikoloģe Daina Markova.

Taču Maskats pirmdien paziņoja, ka atsakās no šā amata, pamatojot, ka LNO valdes sastāvs nav profesionāli spēcīgs. KM apsver iespēju izsludināt jaunu konkursu uz operas mākslinieciskā vadītāja amatu.

Savukārt Žagaram, “ņemot vērā viņa ilggadējo darba pieredzi starptautiskās sadarbības veidošanā”, piedāvāts LNO padomnieka amats, lai nodrošinātu sekmīgu iesākto projektu pabeigšanu, operai gatavojoties Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas, Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības padomē un citiem nozīmīgiem pasākumiem. Arī Žagars no piedāvātā amata ir atteicies.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+