×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. maijs, 2012
Drukāt

Mazo ērgļu ligzdā izdēta pirmā ola

Mazo ērgļu ligzdā, kuras notikumiem ikviens interesents var sekot līdzi ar videokameras starpniecību, izdēta pirmā ola. Pirmā ola izdēta 1.maija vakarā mazo ērgļu ligzdā, kad atrodas Mētrienas tuvumā. Parasti pēc pirmās olas izdēšanas paiet četras līdz piecas dienas, kad ligzdā tiek izdēta otra ola. Mazo ērgļu olas inkubācijas periods ir 38 līdz 43 dienas.

Kopš 23.aprīļa ar video kameras starpniecību interesentiem un dabas draugiem ir iespēja sekot līdzi notikumiem mazo ērgļu ligzdā, kas atrodas Mētrienas tuvumā. Ligzdā mitinās mazo ērgļu pāris – pagājušajā gadā jau iepazītais tēviņš Mačo un Mētra, lai arī vēl ir nelielas aizdomas, ka šogad ligzdā esošais mazais ērglis tomēr nav Mētra.

Jau ziņots, ka AS “Latvijas Valsts meži” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultāti, vides apsaimniekošanas apvienību “Medņuriests”, SIA “Uniparks” un Vācijas Savvaļas dzīvnieku aizsardzības fondu turpina īpaši aizsargājamās sugas – mazā ērgļa – barības izpēti, izmantojot interneta kameru.

Mazo ērgli var vērot Latvijas Universitātes portāla video sadaļā “www.lu.lv/tiesraide/3/” un interneta vietnē “www.pomarina.lv”, bet komentēšanas iespējas ir forumā “www.dabasdati.lv/forums”.

Nofilmētā materiāla informācija tiek uzglabāta vides apsaimniekošanas apvienības “Medņuriests” serverī. Ja ligzdā izšķilsies mazulis, videonovērošanas rezultātā tiks iegūta vērtīga informācija par mazā ērgļa barību ligzdošanas periodā.

Pagājušajā, 2011.gadā, kamera bija uzstādīta pie ligzdas Mētrienas apkārtnē un vērotājiem tiešraidē bija iespēja sekot līdzi visiem notikumiem. Ērgļu pāra abas izdētās olas izrādījās bojātas un mazuļi neizšķīlās. Lai varētu turpināt veiksmīgi sākto mazo ērgļu barības pētījumu, bojātās olas tika nomainītas uz citu gandrīz izperētu olu, un ērgļa tēviņš palīdzēja mazulim izšķilties. Taču mātīte ligzdā neatgriezās un mazuli nācās izņem no ligzdas, lai par to turpinātu rūpēties pētnieki. Vasaras beigās šis mazulis kopā ar vēl citiem aizceļoja uz Vāciju, lai palīdzētu tur atjaunot mazo ērgļu populāciju.

Pēc neveiksmes ar olu perēšanu Mētrienas apkārtnes ligzdā tiešraidē sāka raidīt notikumus no citas ligzdas, kur mazulis jau bija izšķīlies. Diemžēl neilgi pēc tam mazulis gāja bojā. Taču neskatoties uz neveiksmēm, tika iegūta nozīmīga salīdzināma informācija par mazā ērgļa barības objektiem pavasara periodā divās dažādās ligzdās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+