Mobilā versija
Brīdinājums +19.4°C
Maksis, Maksims, Raivis, Raivo
Pirmdiena, 29. maijs, 2017
4. novembris, 2015
Drukāt

Kā sokas jaunuzņēmumiem jeb “startup” projektiem? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kristiāns Līcis, “Greynut” vadītājs: “Mums ir trīs “startup” projekti – “99 LED balloons”, “Luxafor” un “Bindio”, kuri nodarbojas ar dažādu inženiertehnisko projektu izveidi. Projekti attīstās veiksmīgi, visi gada laikā krietni paaugušies. Baloni ir šobrīd aktuālākais un pamanāmākais produkts. Lielāks un lēnāks projekts ir velonovietnes, kurām tikko beidzās testi. Būšana par “startup” uzņēmumu reizēm dod zināmas atlaides, piemēram, citi uzņēmumi saprot, ka mēs vēl mācāmies un varam pieļaut kļūdas. Viņi sniedz ierosinājumus, ko ņemam vērā. Mēs vienmēr esam mēģinājuši pelnīt naudu jau ar pirmo projektu un no pirmās dienas. Līdz ar to investoriem bijām interesanti un finansējumu piesaistījām ātri. Nākotnē gribam augt un veidot jaunus projektus, esošajiem produktiem veidojot jaunas ienākumu plūsmas. Šobrīd eksports mums veido 90% un eksportējam faktiski no uzņēmuma pirmās dienas. Klientus sākām meklēt ārzemēs, nevis Latvijā. Latvijā jaunam uzņēmumam attīstīties ir relatīvi sarežģīti.”

 

Kristaps Runts, “skolutiesibas.lv” izveidotājs: “Izveidotajā interneta vietnē piedāvāju likumdošanas jaunumus un iekšējo dokumentu paraugus izglītības iestādēm – skolām un pirmsskolām. Sāku 2011. gadā, un šobrīd manus pakalpojumus izmanto jau apmēram puse jeb 600 Latvijas skolu. Publiskoju visu nepieciešamo informāciju vietnē, bet klients samaksā gada maksu. Ar savu produktu atviegloju darbu un ietaupu laiku izglītības iestāžu administrācijai. Sākumā strādāju no rīta līdz vakaram trīs gadu garumā. Par peļņu, kas interesētu kādu investoru, protams, nevar runāt, jo produkts ir orientēts uz vietējo tirgu. Pat ja apgūtu visas Latvijas skolas, neuzskatu, ka tas kādam investoram būtu interesanti. Šaura niša, vietējais tirgus un juridiskā joma, ko daudzi nesaprot. Esmu domājis par ārvalstīm un citiem projektiem, piemēram, medicīnā, bet šobrīd orientējos uz šo. Mazajiem uzņēmumiem Latvijā ļoti perspektīvs bija mikrouzņēmumu nodoklis, kas diemžēl šobrīd tiek likvidēts.”

 

Oskars Putniņš, “infy.me” vadītājs: “Mūsu izveidotā lietotne vizītkaršu pārvaldībai darbojas, un cilvēki to lieto, taču tā nespēj pati sevi uzturēt, līdz ar to paralēli esam sākuši izstrādāt jaunu produktu. Sapratām, ka pieļāvām dažas kļūdas, ko turpmāk centīsimies novērst. Jaunais produkts būs lietotne, kas palīdzēs veikaliem mārketingā. Iedomājieties, cik ērti būtu cilvēkam, ja viena lojalitātes karte derētu visiem veikaliem. Bet vēl labāk – viena lietotne, kas strādātu kā karte. Un pie tā mēs strādājam. Atlaides cilvēki iegūs apmaiņā pret reklāmas vietu savā sociālo tīklu profilā. Tādējādi iegūs abi – gan pircējs, gan pārdevējs. Prieks, ka sistēmu vēlas ieviest vairāki uzņēmumi. Ja “startup” projekts orientējas uz vietējo tirgu, tad attīstīties var, bet, ja ir vēlme iekarot pasaules tirgu, tad ir ļoti grūti izsisties. Jā, ir pirmā soļa atbalsts kā granti un tamlīdzīgi, bet trūkst tālākā atbalsta kā otrā līmeņa investīcijas, kas sponsorētu, piemēram, braucienu uz Silīcija ieleju, uzturēšanos tur un prakses iespējas.”

 

Andris Karičkins, “AK Studio” dibinātājs: “Mēs tikai sākam savu darbību, aktīvu uzņēmējdarbību vēl neveicam. Jāsāk ar programmatūras izstrādi, lai ir ko piedāvāt tirgū, un jācīnās par finansējumu. Nodarbosimies ar elektronikas, tehnoloģiju, programmatūras izstrādi. Nākotnē plānojam attīstīt savus projektus, iesaistīties arī citos. Kopumā iespējas attīstīties Latvijā vērtēju kā labas, jo ir vairākas programmas, kurās var piedalīties. Pārbaudīsim tās praksē!”

 

UZZIŅA

 Uzsācējuzņēmums, jaunuzņēmums, tehnoloģiju iesācējuzņēmums jeb “startup” ir jaundibināts uzņēmums vai projekts, kas atrodas izstrādes stadijā. Parasti “startup” projekti ir saistīti ar jauno tehnoloģiju jomu.

 Latvijā ir vairāk nekā 200 “startup” uzņēmumu un saraksts aktīvi papildinās. Veiksmīgākie un zināmākie “startup” uzņēmumi: “infogr.am”; “AirDog”; “ClusterPoint”; “Ask.fm”. Kopš 2007. gada jaunuzņēmumos Latvijā investēti 34,6 miljoni eiro. “Startup” uzņēmumi arī piesaistījuši 56,6 miljonus eiro investīciju no partneriem, kā arī 8,2 miljonus eiro privāto investoru līdzekļu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai ir kāds Start up uzņēmums, kas nodarbojas ar elektropreču pārdošanu?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Nodokļu reformas ēnā

Nevienlīdzības plaisa pletīsies vēl?

Eiropas Komisija šonedēļ publiskojusi atzinumu par Latvijas plānotajām nodokļu reformām, norādot arī uz nepilnībām. Citstarp EK aizrāda Latvijas valdībai, ka pārāk maz tiekot darīts, lai samazinātu ienākumu nevienlīdzību un pārliktu nodokļu slogu no darbaspēka uz patēriņu, nekustamo īpašumu un kapitālu. Izskan arī viedokļi, ka no nodokļu izmaiņām lielāku labumu gūs uzņēmēji, arī mājsaimniecības ar vidējiem un lieliem ienākumiem, bet ne mazturīgie. Iepriekš arī Pasaules banka aicinājusi Latvijas valdību ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli, lai mazinātu plaisu starp bagātajiem un trūcīgajiem Latvijā. Bankas speciālisti izstrādājuši konkrētu piedāvājumu, kur nodokļu slogs mazo algu saņēmējiem būtu mazāks nekā turīgākajiem iedzīvotājiem. Tomēr šie ieteikumi netiek ņemti vērā, jo esot politiski grūti īstenojami.

Vai atbalstāt obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu?
Māris Antonevičs: Nevari vairs izturēt? Ej balsot! (11)Vēlēšanu iecirknis nav Pelnrušķītes balle, kur meklē īsto un vienīgo, tā ir vieta, kur paust savu politisko nostāju
Māris Zanders: Nomenklatūras psiholoģija nav mainījusies (10)Pārdomas pēc Aivara Lemberga parādīšanās vairākās 
pirmsvēlēšanu debatēs
Uldis Rutkaste: Nodokļu reforma jāturpina! (4)Budžeta deficīts nodokļu pārmaiņu rezultātā nebūs tik augsts, kā lēš Eiropas Komisija.
Draugiem Facebook Twitter Google+