Mobilā versija
Brīdinājums -5.1°C
Austris
Pirmdiena, 22. janvāris, 2018
4. novembris, 2015
Drukāt

Kā sokas jaunuzņēmumiem jeb “startup” projektiem? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Kristiāns Līcis, “Greynut” vadītājs: “Mums ir trīs “startup” projekti – “99 LED balloons”, “Luxafor” un “Bindio”, kuri nodarbojas ar dažādu inženiertehnisko projektu izveidi. Projekti attīstās veiksmīgi, visi gada laikā krietni paaugušies. Baloni ir šobrīd aktuālākais un pamanāmākais produkts. Lielāks un lēnāks projekts ir velonovietnes, kurām tikko beidzās testi. Būšana par “startup” uzņēmumu reizēm dod zināmas atlaides, piemēram, citi uzņēmumi saprot, ka mēs vēl mācāmies un varam pieļaut kļūdas. Viņi sniedz ierosinājumus, ko ņemam vērā. Mēs vienmēr esam mēģinājuši pelnīt naudu jau ar pirmo projektu un no pirmās dienas. Līdz ar to investoriem bijām interesanti un finansējumu piesaistījām ātri. Nākotnē gribam augt un veidot jaunus projektus, esošajiem produktiem veidojot jaunas ienākumu plūsmas. Šobrīd eksports mums veido 90% un eksportējam faktiski no uzņēmuma pirmās dienas. Klientus sākām meklēt ārzemēs, nevis Latvijā. Latvijā jaunam uzņēmumam attīstīties ir relatīvi sarežģīti.”

 

Kristaps Runts, “skolutiesibas.lv” izveidotājs: “Izveidotajā interneta vietnē piedāvāju likumdošanas jaunumus un iekšējo dokumentu paraugus izglītības iestādēm – skolām un pirmsskolām. Sāku 2011. gadā, un šobrīd manus pakalpojumus izmanto jau apmēram puse jeb 600 Latvijas skolu. Publiskoju visu nepieciešamo informāciju vietnē, bet klients samaksā gada maksu. Ar savu produktu atviegloju darbu un ietaupu laiku izglītības iestāžu administrācijai. Sākumā strādāju no rīta līdz vakaram trīs gadu garumā. Par peļņu, kas interesētu kādu investoru, protams, nevar runāt, jo produkts ir orientēts uz vietējo tirgu. Pat ja apgūtu visas Latvijas skolas, neuzskatu, ka tas kādam investoram būtu interesanti. Šaura niša, vietējais tirgus un juridiskā joma, ko daudzi nesaprot. Esmu domājis par ārvalstīm un citiem projektiem, piemēram, medicīnā, bet šobrīd orientējos uz šo. Mazajiem uzņēmumiem Latvijā ļoti perspektīvs bija mikrouzņēmumu nodoklis, kas diemžēl šobrīd tiek likvidēts.”

 

Oskars Putniņš, “infy.me” vadītājs: “Mūsu izveidotā lietotne vizītkaršu pārvaldībai darbojas, un cilvēki to lieto, taču tā nespēj pati sevi uzturēt, līdz ar to paralēli esam sākuši izstrādāt jaunu produktu. Sapratām, ka pieļāvām dažas kļūdas, ko turpmāk centīsimies novērst. Jaunais produkts būs lietotne, kas palīdzēs veikaliem mārketingā. Iedomājieties, cik ērti būtu cilvēkam, ja viena lojalitātes karte derētu visiem veikaliem. Bet vēl labāk – viena lietotne, kas strādātu kā karte. Un pie tā mēs strādājam. Atlaides cilvēki iegūs apmaiņā pret reklāmas vietu savā sociālo tīklu profilā. Tādējādi iegūs abi – gan pircējs, gan pārdevējs. Prieks, ka sistēmu vēlas ieviest vairāki uzņēmumi. Ja “startup” projekts orientējas uz vietējo tirgu, tad attīstīties var, bet, ja ir vēlme iekarot pasaules tirgu, tad ir ļoti grūti izsisties. Jā, ir pirmā soļa atbalsts kā granti un tamlīdzīgi, bet trūkst tālākā atbalsta kā otrā līmeņa investīcijas, kas sponsorētu, piemēram, braucienu uz Silīcija ieleju, uzturēšanos tur un prakses iespējas.”

 

Andris Karičkins, “AK Studio” dibinātājs: “Mēs tikai sākam savu darbību, aktīvu uzņēmējdarbību vēl neveicam. Jāsāk ar programmatūras izstrādi, lai ir ko piedāvāt tirgū, un jācīnās par finansējumu. Nodarbosimies ar elektronikas, tehnoloģiju, programmatūras izstrādi. Nākotnē plānojam attīstīt savus projektus, iesaistīties arī citos. Kopumā iespējas attīstīties Latvijā vērtēju kā labas, jo ir vairākas programmas, kurās var piedalīties. Pārbaudīsim tās praksē!”

 

UZZIŅA

 Uzsācējuzņēmums, jaunuzņēmums, tehnoloģiju iesācējuzņēmums jeb “startup” ir jaundibināts uzņēmums vai projekts, kas atrodas izstrādes stadijā. Parasti “startup” projekti ir saistīti ar jauno tehnoloģiju jomu.

 Latvijā ir vairāk nekā 200 “startup” uzņēmumu un saraksts aktīvi papildinās. Veiksmīgākie un zināmākie “startup” uzņēmumi: “infogr.am”; “AirDog”; “ClusterPoint”; “Ask.fm”. Kopš 2007. gada jaunuzņēmumos Latvijā investēti 34,6 miljoni eiro. “Startup” uzņēmumi arī piesaistījuši 56,6 miljonus eiro investīciju no partneriem, kā arī 8,2 miljonus eiro privāto investoru līdzekļu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai ir kāds Start up uzņēmums, kas nodarbojas ar elektropreču pārdošanu?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kura poga spēcīgāka?

Pāvests Francisks, šonedēļ dodoties uz vizīti Čīlē, sarunā ar žurnālistiem lidmašīnā paudis bažas par kodolkara izcelšanās iespēju pasaulē. “Es domāju, ka mēs esam uz pašas robežas,” pāvests sacīja reportieriem, atbildot uz jautājumu par kodolkara briesmām pēc Ziemeļkorejas nesenajiem raķešu un kodolieroču izmēģinājumiem un viltus trauksmes Havajās par raķešu uzbrukumu. “Es patiešām baidos no tā. Ar vienu incidentu pietiek, lai izraisītu lietas,” atzinis Francisks.

Jāpiebilst, ka Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns savā Jaungada uzrunā paziņoja, ka Ziemeļkoreja 2017. gadā pabeigusi kodolprogrammas izstrādi un tagad ķersies pie kodolieroču un raķešu masveida ražošanas. Savukārt ASV prezidents Donalds Tramps janvāra pirmajās dienās tviterī ierakstījis: “Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns nupat paziņoja, ka “kodolpoga vienmēr atrodas uz viņa galda”. Kāds no viņa noplicinātā un bada novārdzinātā režīma, lūdzu, informējiet viņu, ka arī man ir kodolpoga, bet tā ir daudz lielāka & spēcīgāka nekā viņam, un mana poga darbojas!”

Vai deputātu Artusa Kaimiņa un Valda Kalnozola savstarpēja cīkstēšanās dara kaunu Saeimai?
Draugiem Facebook Twitter Google+