Tehnika
Tehnoloģijas

Modē mašīnmācīšanās. Kā tā var noderēt ikvienam uzņēmumam? 0

Foto – Shutterstock

Būtu grūti atrast citu nozari, kur viens tās pārstāvis attīstītos tik strauji un būtu ieguvis tik milzīgu pārsvaru pār sekotājiem, kā tas ir informācijas tehnoloģiju (IT) un programmēšanas nozarē.

Līderis atraujas

Latvijas pagājušā gada visvairāk pelnošajam cilvēkam Arnim Riekstiņam piederošā kompānija SIA “Mikrotīkls” gan ietur konsekventi klusējošu komunikācijas stilu un joprojām ar medijiem nesarunājas, taču tas tikai pierāda teicienu – “Klusie ūdeņi ir tie dziļākie”. 2015. gadā uzņēmums uz pusi audzējis apgrozījumu, nu jau par 160 miljoniem apsteidzot otru lielāko IT nozares uzņēmumu SIA “Tieto Latvija”, turklāt gūta peļņa 61 miljona apmērā. Diemžēl 2016. gada provizoriskos datus no uzņēmuma iegūt neizdevās.

2015. gadā otru IT nozares lielākā uzņēmuma titulu joprojām saglabāja “Tieto Latvija”, taču apgrozījums audzis tikai nedaudz, peļņa gan gūta gana liela. Tomēr uzmanības vērta ir IT un spēļu prezentētāju ārpakalpojumu sniedzēja SIA “Evolution Gaming Latvia” grupai piederošā SIA “Evolution Latvia” attīstība – apgrozījums audzis teju tikpat strauji kā “Mikrotīkls”. Tomēr lielākais apgrozījuma kāpums 2015. gadā bija devītajā vietā esošajam tiešsaistes virtuālo spēļu pakalpojumu nodrošinātājam SIA “Euro Live Technologies”, kas audzējis apgrozījumu par teju 60%. Priecē, ka visam TOP10 audzis gan apgrozījums, gan bijusi peļņa.

Modē mašīnbūve un mākslīgais intelekts

Kas ir mākslīgais intelekts un mašīnmācīšanās? Kamēr pirmais nosaukums noteikti ir vismaz dzirdēts Holivudas filmās, otrs termins līdz šim bijis zināms mazāk, taču mašīnmācīšanās ir mākslīgā intelekta apakšnozare, kurā izstrādā algoritmus, kuri ļauj datoram uzlabot lēmumu pieņemšanu, pamatojoties uz dažādiem datiem. Sarežģītāka mašīnmācīšanās balstās uz kvalifikācijas algoritmiem, kuros mašīna atpazīst sarežģītas kopējas iezīmes, lai pēc tām tās atšķirtu un pieņemtu inteliģentus lēmumus. Ar mākslīgo intelektu, kā zināms, pēta saprātīgu cilvēka, dzīvnieka, arī mašīnas uzvedību, pēcāk šo uzvedību modelējot ar datora starpniecību.

Kā pastāstīja ceturtā lielākā IT uzņēmuma “Lattelecom Technology” valdes priekšsēdētāja Anita Mertena, “Lattelecom” jau divus gadus strādā pie mākslīgā intelekta potenciāla apzināšanas un tā izpētes. “Šobrīd “Lattelecom” ir ieviesis reklāmas monitoringa rīku, kas spēj pateikt, kad sākas reklāma, kad tā beidzas, un kad sākas nākamā. Izstrādātais risinājums audiovizuālās informācijas izpētei noder gan “Lattelecom” klientu ērtībām, gan mediju un reklāmas jomā strādājošajiem uzņēmumiem. Plānojam šo pakalpojumu attīstīt un sistēmai iemācīt televīzijas saturā atpazīt arī cilvēku sejas, kas ļautu veikt, piemēram, reklāmu analīzi pirms vēlēšanām,” sacīja A. Mertena. Viņa norāda, ka, izmantojot mākslīgo intelektu, iespējams samazināt gan izmaksas, gan kļūdu iespējamību, jo procesi tiek automatizēti un cilvēks var pievērsties kvalificētākam darbam, cilvēka roku darbu aizstājot ar automātiku.

Tikmēr strauji augošā “Evolution Latvia” galvenais tehnoloģiju virziena vadītājs Dāvids Krelijus pastāstīja, ka mākslīgais intelekts ir nozīmīgs rīks uzņēmuma darbībā. “Joprojām māk­slīgā intelekta dotos datus analizē mūsu datu analītiķi, lai labāk izprastu, kā cilvēki izmanto mūsu produktu. Nevēlamies apstāties tikai pie datu vizualizācijas un analīzes. Izmantosim mašīn­mācīšanās algoritmus, lai atrastu sakarības, kuras mūsu analītiķi palaiduši garām. Šogad izmēģināsim klasterizācijas algoritmus un, ja tie izrādīsies veiksmīgi, mašīnmācīšanās izmantošana tikai pieaugs,” norāda D. Krelijus, kurš uzsver, ka kompānija ir diezgan pragmatiska un uz rezultātu tendēta – investīcijas mašīnmācīšanā notiks vien tad, ja algoritmi pierādīs savu vērtību.

Eksperts: mašīnmācīšanās var noderēt ikvienam uzņēmumam

“Microsoft” tehniskais konsultants, “BiSMART” eks­perts Antons Mislēvičs: “Mākslīgais intelekts un mašīnmācīšanās ir viena no 2017. gada stratēģiski svarīgajām tendencēm tehnoloģiju jomā, jo tās iespēju izmantošana var noderēt teju ikvienam uz attīstību vērstam uzņēmumam. Tā ir praktiska un plaši lietojama tehnoloģija, kuru patlaban visvairāk lieto mašīnredzes attīstībai, datu analīzei, krāpšanu novēršanai, klientu datu analīzei un paredzošajai apkopei. Piemēram, ikviens tulkošanas rīks balstās uz mašīnmācīšanos. Jaunākajā risinājumā – neironu mašīntulkošanā, kas veido daudz precīzāku tulkojumu, darbojas arī “Tilde”, kas ir pirmais uzņēmums, kas šo sistēmu izstrādājis mazām valodām. Bet SEB banka Zviedrijā izveidojusi glītu elektronisku dāmu, vārdā Amēlija, kas ir virtuāla kognitīva aģente, kas komunicē ar klientiem.”

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv