×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
20. septembris, 2012
Drukāt

Neatvairāmais ģitāras dīvainis – Džesijs Kuks


Publicitātes fotoPublicitātes foto

26. septembrī koncertā Rīgas Kongresu namā atgriežas flamenko ģitārists Džesijs Kuks – meistarīgais franču mūziķis kopā ar grupu Latvijā viesosies Eiropas tūres “The Blue Guitar” ietvaros. Rīdzinieki būs vieni no pirmajiem, kas klausīsies Džesija jaunā albuma dziesmas. Koncerta īpašā viešņa – latviešu dziedātāja Aija Vītoliņa jeb Amber.


 

Ģitārists Džesijs Kuks (1964), kura vārds pazīstams flamenko un pasaules mūzikas gardēžiem, ir dzimis Parīzē. Rotaļu ģitāru trinkšķinājis jau trīs gadu vecumā, tolaik cenšoties atdarināt sava elka, ģitāras leģendas un Pikaso drauga Manitas de Plata mīmiku.

Pēc vecāku šķiršanās zēns kopā ar māsu devās līdzi mātei uz viņas dzimto Kanādu, kur vēlāk skolojās gana prestižās mūzikas skolās, tomēr apzīmējums “virtuozs” mūziķim liekot maķenīt kaunēties. “Nebiju no tiem bērniem, kas būtu pielipuši skatuvei un saviļņotu pūli. Biju pārāk nedisciplinēts, nekad neatkārtoju uzdoto “arpedžo”. Vienmēr spēlēju to, ko gribēju. Ātri iemācījos un tad izbaudīju to,” atceras mūziķis.

Noslīpēt meistarību palīdzējušas neformālas sesijas Dienvidfrancijā, Kamargas reģionā, Arlā, mājās pie tēva, kinorežisora. Šeit Džesijs pavadīja daudzus vasaras brīvlaikus, klejojot pa čigānu pilnajām ielām, uzsūcot atmosfēru un klausoties flamenko grupas “Gipsy Kings” solistā Nikolā Reijesā, kurš dzīvoja kaimiņos. Ik gadus Džese piedalījies arī Sentmarīdelamēras čigānu mūzikas festivālā, lai arī posms starp Arlu un Toronto šķitis galaktikas attālumā.

Klasiskās un džeza ģitārspēles studijas prestižākajās mūzikas skolās Džesijs pat centās aizmirst, iegremdējoties čigānu mūzikas daiļrades tradīcijās, kuras nepierakstot tiek nodotas no paaudzes paaudzei. Šī pretrunīgā pieredze izpaužas Džesija ģitāras skanējumā, viņa kaislē pētīt un sapludināt. Ģitārists atzinis, ka nav pievienojams nedz flamenko, nedz kādai citai ģitārmūzikas tradīcijai. Drīzāk, aizgūstot elementus no čigāniskajām tradīcijām un džeza, viņš radījis pats savu spēles manieri, ko nodēvējis par “rumbas flamenko” un vairākkārtīgi atzinis par “dīvainu”, un neapvainojas, ja arī viņu pašu uzskata par dīvaini.

Dž. Kuks ierakstījis sešus studijas albumus un apceļojis pasauli. Līdztekus pārpildītiem koncertiem un dalībai prominentos festivālos mūziķis ir iesildījis gan B. B. Kingu, gan Reju Čārlzu. Iepriekš Rīgā ģitārists viesojies pirms trim gadiem, toreiz sniedzot koncertu Stradiņa Aulā.

 

UZZIŅA

Koncerta sākums – 19.00.

Biļetes – “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv.

Cena: Ls 8 – 25.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+