×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
29. aprīlis, 2013
Drukāt

Novēlēt vai uzdāvināt? (2)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Man ir 87 gadi. Gribu savu divistabu dzīvokli likumīgi ar dokumentu (zemesgrāmatu) uzdāvināt meitai un mazdēlam, katram pa istabai. Kā man to labāk izdarīt? Ar testamentu negribu, jo baidos, ka znots var ietekmēt meitu dzīvokli pārdot. Kas tad paliks mazdēlam?

Viņš mācās tikai 12. klasē. Ogres juriste uzstāj, ka labākais variants ir testaments. Es tam neticu.
Pašlaik esmu apslimusi, gribu pagūt visu nokārtot.
Olga Ogrē

 

Ogre ietilpst Rīgas apgabaltiesas teritorijā. Savas apgabaltiesas teritorijā (jūsu gadījumā – Ogrē, Rīgā, Jūrmalā, Salaspilī vai Siguldā) jākārto tikai mantojuma lietas (tās kārto pēc mirušā pēdējās dzīvesvietas), kā arī jāpiesaka notāra mājas vizītes, bet pārējās lietas varat risināt pie jebkura notāra jebkurā Latvijas pilsētā. Tādēļ, ja vēlaties, varat doties uz Rīgu vai kaut vai, piemēram, uz Liepāju vai Daugavpili. Savukārt Ogrē strādā divas zvērinātas notāres – Baiba Dambe (Ceriņu ielā 14, tālrunis 65024274) un Marta Zelle–Trijeca (Tirgoņu ielā 3, tālrunis 65020303).

Samaksu par notāra darbu ir noteikusi valsts, tādēļ cenas visur būs vienādas.

 

Testaments šķiet drošāks

Dāvinājums un testaments ir atšķirīgas lietas. Ja dzīvokli uzdāvināsiet, meitai un mazdēlam tas piederēs uzreiz pēc līguma parakstīšanas. Jums tas vairs nepiederēs! Tādēļ dāvinājuma līgumā der ierakstīt, ka jums saglabājas tiesības tajā dzīvot (to sauc par dzīvokļa tiesību). Varat pielīgt arī aizliegumu dzīvokli pārdot. Cits variants ir uzdāvināt visu dzīvokli mazdēlam, pielīgstot dzīvokļa tiesību sev un meitai (lai abas tur varētu dzīvot) un aizliegumu mazdēlam bez mātes un vecmāmiņas atļaujas dzīvokli pārdot.

Toties, ja dzīvokli novēlēsiet ar testamentu, meita un mazdēls to iegūs tikai pēc jūsu nāves. Kad viņi to būs mantojuši, paši varēs ierakstīt zemesgrāmatā uz sava vārda. Šajā situācijā izskatās, ka jums tomēr labāk ir taisīt testamentu, paturot sev brīvas rokas, jo dzīvē var gadīties dažādas neparedzētas situācijas.

Dzīvoklis ir viens īpašums, to nevar sadalīt pa istabām. Tādēļ, vienalga, vai to dāvināsiet vai novēlēsiet ar testamentu, meitai un mazdēlam katram piederēs domājamā ½ dzīvokļa. Tomēr testamentā vai dāvinājuma līgumā varat noteikt telpu lietošanas kārtību – kuru istabu lietos meita, bet kuru – mazdēls.

Gadījumā, ja mazdēls būs ieguvis daļu dzīvokļa (vienalga, vai saņēmis kā dāvinājumu, vai arī mantojis pēc testamenta), viņa māte (otra kopīpašniece) vienpersoniski visu dzīvokli pārdot nevarēs. Visu dzīvokli varēs pārdot tikai abi kopīpašnieki kopā. Taču tie varēs pārdot vai dāvināt savu domājamo dzīvokļa daļu. Piemēram, meita savu domājamo daļu varēs pārdot vai uzdāvināt savam vīram. To atļauj “Dzīvokļa īpašuma likums”. Tāpat arī viens kopīpašnieks no otra varēs atpirkt viņa daļu, tā iegūstot visu dzīvokli.

Kas šajā situācijā notiek ar neatraidāmās mantinieces (meitas) neatņemamo daļu, kura viņai pienākas pēc likuma? Par to var neuztraukties. Ja dāvinājums taisīts par labu meitai un mazdēlam, katram ½ domājamās daļas apmērā, meitai kā neatraidāmajai mantiniecei ir tiesības uz neatņemamo daļu, kura arī ir ½ (gadījumā, ja jums nav citu bērnu un vīrs miris), tātad viņas neatņemamā daļa nav aizskarta. Tas pats attiecas arī uz testamentu, ja meitai novēlēsiet pusi dzīvokļa.

 

Izmaksas

Testaments pie notāra, kad piedalās divi liecinieki, ne vairāk kā uz četrām lapām izmaksās 51,28 latus (ieskaitot PVN un valsts nodevu). Taču, ja tas ir garš un sarežģīts (vairāk nekā četras lapas) vai pats testators nevar parakstīties, izmaksas pieaug, jo par katru nākamo lapu, sākot ar piekto, pieskaita 10 % no notāra amata atlīdzības. Būs jāmaksā arī par tās personas datu pārbaudi, kura parakstīsies testatora vietā.

Dāvinājuma līguma izmaksas aprēķina no darījuma vērtības. Nezinot vērtību, aptuvenu summu nosaukt nevaram. Ja pieņem, ka dzīvokļa kadastrālā vērtība ir 10 000 latu, dāvinājuma līgums notariāla akta veidā kopā ar notāra apstiprinātu nostiprinājuma lūgumu iesniegšanai zemesgrāmatai varētu maksāt ap 200 latiem.

Arī šeit izmaksas atkarīgas no līguma sarežģītības un lapu skaita, kā arī no to personu skaita, kuras slēdz līgumu un paraksta nostiprinājuma lūgumu. Tāpat iespējams, ka būs nepieciešama vēl trešo personu piekrišana.

Par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā uz dāvinājuma līguma pamata valsts nodeva meitai un mazdēlam katram būs 0,5 % no iegūtās daļas vērtības. Tātad, ja pieņemam, ka dzīvokļa vērtība ir 10 000 latu, katram būs jāmaksā 25 lati, kā arī kancelejas nodeva – katram 15 lati. Ja tiek nostiprināta dzīvokļa tiesība (tiesības palikt tur dzīvot) par labu vecmāmiņai, par to papildus būs jāmaksā 10 latu kancelejas nodeva.

Ja taisīts testaments, tas pēc testatores nāves stājas spēkā, un mantinieki pie notāra kārto mantojuma lietu. Par mantojuma lietas vešanu notāram jāmaksā amata atlīdzība, ko aprēķina pēc mantojuma vērtības. Lai ierakstītu mantojumu zemesgrāmatā uz sava vārda, mantiniekiem jāmaksā arī valsts nodeva un kancelejas nodeva.

Ja nevarat pati nokļūt pie notāra, par mājas vizīti papildus minētajiem izdevumiem jāmaksā 3,99 lati (ieskaitot PVN) par katru pilnu stundu par katru amata darbību, kā arī jāapmaksā notāra ceļa izdevumi.

Taču nekur nav teikts, ka visi tēriņi jāapmaksā no jūsu pensijas. Ja taisīsiet testamentu par labu meitai un mazdēlam, varat vienoties ar meitu, lai viņa sedz visus izdevumus vai to daļu.

 

Konsultēja Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Gribu dāvināt dzīvokli znotam, ar kuru kopā dzīvo mani mazbērni. Vai man ir jāmaksā valsts nodeva 3 % vai tikai 0,5?

  2. iraida petkēviča Atbildēt

    sastāvu laulibā ar vīru ,ar kuru nedzīvoju 15 gadus no 1998 gada.dzīvokli nopirku 1999.gadā par saviem līdzekļiem ,vai varu dāvināt dzīvokli savai meitai.

Draugiem Facebook Twitter Google+