×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. augusts, 2013
Drukāt

OCTA tirgus ar zaudējumiem

Foto-LETAFoto-LETA

Kā liecina OCTA apdrošināšanas nozares darbības rādītāji, pirmajā pusgadā strauji pieaudzis zaudējumu pieteikumu skaits. Pieaudzis arī pieņemto lēmumu skaits, kā arī atlīdzību izmaksu apmēri no Garantijas fonda.

 

Lai gan pagājušā gada pirmā pusgada rādītāji iezīmēja pozitīvu tendenci, kad nozare noslēdza pusgadu ar salīdzinoši nelieliem zaudējumiem, būtiskais pieaugums apdrošināšanas izmaksu apmēros ietekmējis kopējos pirmā pusgada OCTA tirgus rādītājus. Šā gada pirmie seši mēneši liecina, ka nozare joprojām strādā ar lieliem zaudējumiem, pirmo pusgadu noslēdzot ar negatīvu bilanci vairāk nekā divu miljonu apmērā.

“Pirmajā pusgadā būtiski pieaudzis zaudējumu pieteikumu skaits daudzos zaudējumu veidos. Tomēr īpaši zaudējumu pieteikumu skaits audzis par izmaksām valsts iestādēm, kurās ietilpst gan pensijas un pabalsti invalīdiem, atlīdzības personām ar pārejošu darbnespēju, kā arī pensijas un pabalsti apgādājamajiem. Arīdzan šajā pusgadā pieaudzis zaudējumu pieteikumu skaits par ceļu satiksmes negadījumiem (CSNg), kas notikuši iepriekšējos gados,” situāciju tirgū skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

2013. gada sešos mēnešos 18 137 lēmumi ir pieņemti par Latvijā notikušiem CSNg, kopējai summai sasniedzot gandrīz 9,5 miljonus latu. Savukārt par ārvalstīs notikušajiem CSNg šā gada pirmajā pusgadā ir pieņemti 1757 lēmumi par kopējo atlīdzību summu 3,2 miljoni latu, kas veido ceturto daļu no visas kopējās izmaksātās atlīdzību summas.

Vislielākā atlīdzību lēmumu summa tika izmaksāta par transportlīdzekļu bojājumu un bojāejas zaudējumu atlīdzināšanu, kas kopā sastādīja gandrīz 82% no visas atlīdzību summas.

Lielāko Garantijas fonda atlīdzību izmaksu daļu veido atlīdzību izmaksas par CSNg, ko ir izraisījuši transportlīdzekļi bez OCTA. 2013. gada sešos mēnešos tika pieņemts 451 lēmums par kopējo summu Ls 495 000, kas ir par 36,0% vairāk nekā 2012. gada sešos mēnešos. Lielo izmaksu apmēru no Garantijas fonda galvenokārt ietekmēja izmaksas vairāk nekā Ls 100 000 apmērā par 2006. gadā Īrijā notikušu CSNg, kuru izraisījis Latvijā reģistrēts un neapdrošināts transportlīdzeklis.

“Lai gan tiek runāts par nepieciešamību celt OCTA cenas, tirgū vēl joprojām saglabājas zemas OCTA polises cenas. Tās paaugstināt nav viegli, jo apdrošinātāju vidū pastāv liela konkurence – ir ienākuši jauni tirgus dalībnieki, kas vēlas iegūt savu tirgus daļu, savukārt tirgū jau ilgstoši strādājošās sabiedrības negrib to zaudēt. Ienākumi, kas gūti no OCTA polisēm, nespēj segt apdrošināšanas sabiedrību izdevumus, kuri radušies no apdrošināšanas atlīdzību izmaksām un apdrošināšanas sabiedrību darbības nodrošināšanai nepieciešamajiem izdevumiem. Salīdzinājumā ar pēdējiem gadiem šajā pusgadā būtiski pieauguši izmaksu apmēri gandrīz visās kategorijās. Summas mērāmas nevis tūkstošos, bet miljonos. Līdz ar to zaudējumu apmērs, ar ko nozare noslēdz pusgadu, ir tikai likumsakarīgs. Pieļauju, ka 2013. gada noslēguma rādītāji būs vēl sliktāki,” informē Juris 
Stengrevics.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+