×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
19. novembris, 2015
Drukāt

Operācijā Parīzē medī teroristus

Ilustratīvs attēls. Foto - AFP/LETAIlustratīvs attēls. Foto - AFP/LETA

Vakar Francijas galvaspilsētas Parīzes priekšpilsētā Sendenī, kurā pārsvarā mitinās imigranti, vairākas stundas, skanot sprādzieniem un risinoties intensīvām apšaudēm, notika policijas un armijas kopīgi īstenota operācija saistībā ar pagājušajā nedēļā notikušajiem asiņainajiem teror­aktiem.

 

Aplenc teroristu mitekli

Policijas operācija, kas sākās aptuveni puspiecos no rīta pēc vietējā laika, nesagatavotus pārsteidza daudzus Sendenī iedzīvotājus. Viņiem tika ieteikts neiet uz ielas un palikt savos mājokļos. Priekšpilsētā tika slēgtas visas tirdzniecības un mācību iestādes. Nekursēja arī sabiedriskais transports. Situāciju priekšpilsētas ielās kontrolēja bruņotas policijas specvienības un Francijas armijas karavīri. No mājas, kurā notika policijas specoperācija, tika evakuēti aptuveni piecpa­dsmit iedzīvotāji, tostarp sievietes un bērni. Likumsargi atzīst, ka operācija tika vērsta pret 27 gadus veco marokāņu izcelsmes Beļģijas pilsoni Abdelhamidu Abaudu, kurš tiek turēts aizdomās par Parīzes teroraktu organizēšanu. Viņš kopā ar vēl pieciem līdzzinātājiem bija iebarikādējies kādā Sendenī dzīvoklī. Aplenktie teroristi bijuši labi bruņoti un izrādīja nopietnu pretestību, piesaistot notiekošajam plašu iedzīvotāju un žurnālistu uzmanību.

 

Sieviete uzspridzinās pati

Operācijas laikā, kas beidzās pirms divpadsmitiem pēc vietējā laika, bojā gājuši divi teroristi, tostarp Abaudu radiniece, kura, izmantojot spridzekļu vesti, uzspridzinājās pati. Iepriekš tika ziņots, ka apšaudē esot bojā gājis kāds garāmgājējs, tomēr Francijas varasiestādes oficiāli to neapstiprina. Operācijas laikā viegli ievainoti pieci likumsargi, bet bojā gājis policijas suns. Policijas operācijai beidzoties, Francijas iekšlietu ministrs Bernārs Kaznēvs atzina, ka tās laikā likumsargi saskārušies ar bezprecedenta apstākļiem. Savukārt Francijas prezidents Fransuā Olands raksturoja šo operāciju kā sevišķi bīstamu. Operācijas laikā arestēti septiņi cilvēki, kuru identitāte pagaidām netiek atklāta, tostarp nav zināms, vai Abaudu ir starp aizturētajiem vai mirušajiem. Trīs no viņiem arestēti dzīvoklī, kas tika ielenkts, bet divi tika aizturēti netālu. Aizturēts arī dzīvokļa īpašnieks, kurš nesen izīrējis dzīvokli islāmistiem, un viņa draudzene, kas aģentūrai AFP atklāja, ka dzīvoklis ilgi bijis neapdzīvots un izīrēts tikai pirms divām dienām. Pats dzīvokļa īpašnieks dievojās, ka neesot zinājis, ka viņa īrnieki ir teroristi. Kā ziņo britu izdevums “The Telegraph”, Francijas policija teroristiem uz pēdām nākusi pēc tam, kad atkritumu tvertnē pie Parīzes “Bataclan” koncertzāles atradusi mobilo telefonu, kuru teroristi lietojuši īsi pirms asiņainā slaktiņa. Saskaņā ar Francijas plašsaziņas līdzekļu ziņoto telefonā atrasta īsziņa: “Atkal laiks rīkoties!” Tā sūtīta pirms teroristu sarīkotā slaktiņa koncertzālē, kurā bojā gāja vairāk nekā 80 cilvēku. Policija, ņemot vērā telefonā atrasto informāciju, noskaidrojusi arī viesnīcu, kurā divas dienas pirms teroraktu sērijas Francijas galvaspilsētā mitinājies viens no aizdomās par teror­aktu rīkošanu turētais – Salahs Abdeslams. Viesnīcas istabā, kura bija izīrēta uz viņa vārda, atrasti materiāli, kas tika izmantoti spridzekļa pagatavošanai.

 

Grandēja sprādzieni, cilvēki kliedza

Specoperācijas laikā atskanēja vairāki sprādzieni un notika apšaudes, vietējos iedzīvotājos izraisot milzu spriedzi un paniku. Viņi plašsaziņas līdzekļiem pauda bažas par notiekošo, atzīstot, ka jūtoties kā iesaistīti karā. “Mums lika palikt uz vietas, izslēgt visas gaismas, gulēt uz grīdas un nekustēties. Tieši to es arī darīju. Es noslēpos un mēģināju ierāpties vannā, taču bija tik daudz sprādzienu. Likās, ka teju iebruks vannasistabas griesti,” BBC pastāstīja kāda iedzīvotāja, kas atradusies notikumu epicentrā: “Mēs redzējām apšaudi. Grandēja sprādzieni. Ļaudis, kas dzīvo mājas augšējā stāvā, kliedza.” Taču pamatīga panika Sendenī iedzīvotāju vidū izcēlās pēc tam, kad atsevišķi plašsaziņas līdzekļi izplatīja informāciju, ka operācijas laikā izbēdzis ar Kalašņikova automātu bruņots terorists. Francijas iekšlietu ministrija nekavējoties noraidīja šīs baumas, tomēr aicinot iedzīvotājus ievērot likumsargu doto rīkojumu palikt savos mitekļos.

 

Aicina brāli padoties

Plaši policijas reidi Francijā notikuši arī iepriekšējās dienās. Francijas izlūkdienesti valstī identificējuši aptuveni 10 500 radikālu personu, atsaucoties uz Francijas premjerministra Manuela Valla teikto, vēsta BBC. Galvenais aizdomās par Parīzes teroraktu sarīkošanu turētais Salahs Abdeslams joprojām tiek meklēts. Pēc tam kad Abd­eslams tika izsludināts starptautiskajā meklēšanā un pasaules plašsaziņas līdzekļos izplatīts viņa foto, viņa brālis Mohameds aicināja brāli padoties likumsargiem. Viņaprāt, tikai tā brālis var apliecināt savu nevainīgumu un izstāstīt savu versiju. Iepriekš Beļģijas policijas operācijā tika aizturēts arī Mohameds, tomēr viņš atbrīvots bez apsūdzību izvirzīšanas. Trešais brālis Brahims bijis viens no slaktiņa teroristiem pašnāvniekiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+