Viedokļi
Komentāri

Otto Ozols: Hanibalsons, Dombrovskis un sešu miljonu meli38


Otto Ozols
Otto Ozols
Foto – Anda Krauze

Pie Lietuvas parlamenta – Seima ēkas – ir iegravēta pateicība: “Islandei, kura uzdrošinājās, kad pārējie klusēja!” Tā lietuvieši apliecina cieņu drosmīgajai Islandei un viņu bijušajam ārlietu ministram Jonam Baldvinam Hanibalsonam. Islandieši vienīgie 1991. gadā uzdrošinājās atzīt un atbalstīt baltiešu cīņu par neatkarību. Uz Hanibalsonu tika izdarīts milzīgs spiediens gan no Padomju Savienības puses, gan no Rietumu sabiedrotajiem. Bet viņš nenodeva brīvības un demokrātijas ideālus. Hanibalsons principiāli aizstāvēja tautu pašnoteikšanās tiesības – tautu svētās tiesības pašiem lemt savas zemes likteni.

Hanibalsons nekavējoties atsaucās lietuviešu līdera Vītauta Landsberģa aicinājumam atbalstīt Lietuvu 1991. gada janvārī, kad padomju tanki uzbruka neatkarības cīnītājiem. Tā paša gada augustā Islande bija pirmā valsts, kas oficiāli atzina Latvijas, Lietuvas un Igaunijas neatkarības atjaunošanu. Patiesībā tas bija izšķirošs pavērsiens mūsu atjaunotās neatkarības atzīšanai starptautiski.

Burtiski pirms pāris nedēļām Hanibalsons iedrošināja katalāņus, kuri šobrīd tikpat dedzīgi sapņo par savu neatkarīgu valsti. Hanibalsons teica: “Neļaujiet sevi iebiedēt!” (1) Viņš joprojām ir principiāli palicis uzticīgs demokrātijas pamata vērtībām un zina, ka nākotne pieder cilvēkiem ar principiem, nevis nožēlojamiem reālpolitiskiem konformistiem.

Baltijas tautas Hanibalsonu un Islandi ciena un piemin arī daudzus gadus pēc dramatiskajiem 1991. gada notikumiem. Savukārt tos politiķus, kuri Kopenhāgenā 1991. gada jūnijā izdzina baltiešus no EDSO organizētas konferences pēc pirmā Padomju Savienības uzbrēciena, vēsture sen ir ieslaucījusi gļēvuļu putekļu plauktā.

Pagājušā gada 4. maijā Hanibalsons LTV žurnālistei Ilzei Naglai stāstīja: “Es ļoti labi atceros, kā, cenšoties panākt atbalstu jūsu centieniem privātā sarunā ar dažiem saviem kolēģiem, viens Rietumeiropas ārlietu ministrs, bet es neteikšu, kurš tas bija, paskatījās man acīs un prasīja: kāpēc tu visu laiku par šo lietu runā, vai tad tās tautas nav vienmēr piederējušas Krievijai jebkurā gadījumā?” (2)

Šobrīd līdzīgu gļēvumu un principu nodevību pret katalāņiem izrāda daudzi mūsdienu Eiropas politiķi, arī kāds mums labi pazīstams ārlietu ministrs, kura vārdu šoreiz nenosaukšu.
Hanibalsons zināja, ko runāja arī gadījumā par Katalonijas iebiedēšanu. Spānijas oficiālās iestādes un mediji ir regulāri apmelojuši un draudējuši katalāņiem. Tik tikko izcēlies jauns skandāls, jo spāņu dzelteno ziņu un kailfoto žurnāls “Interviu”, atsaucoties uz anonīmiem avotiem Spānijas policijā, paziņoja, ka bijušais Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis esot paņēmis sešu miljonu eiro kukuli no katalāņiem par atbalstu viņu neatkarībai.

Rūpīgi izpētot spāņu žurnālā rakstīto, portāls DELFI būtībā atmaskoja publikācijā pieminētos “faktus” vienu pēc otra kā rupjus un ļoti nemākulīgus viltojumus. (3) Nauda esot nodota “kādā vietā ar ērtu izbraukšanu autoceļa Pleskava–Rīga tuvumā”. Patiesībā tas ir citāts no internetā visiem pieejama veca sludinājuma. Tāpat tiek pavisam muļķīgi apgalvots, ka nauda pārskaitīta caur Latvijas Banku. Spāņu žurnāla “avots”, visdrīzākais, nav pat bijis tuvumā Latvijai, jo nezina, ka Latvijas Banka neapkalpo privātpersonas. Līdzīgi ir ar citiem apgalvojumiem.

Kopumā šī “intervija” ļoti atgādina pasaulē izplatīto viszemiskāko melnā PR paņēmienu, ko dēvē par “ventilatorā iemestām kakām” (angliski – “shit hits the fan”.) Savukārt Latvijā politikas speciālisti šo “materiālu” nodevēja par murgiem.

Valdi Dombrovski, kā jebkuru politiķi, var un vajag kritizēt. Bet šajā gadījumā tā nav kritika, bet gan klajš un zemisks uzbrukums Latvijas politiķim, kurš atļāvās būt patiess. 2013. gadā 1,6 miljoni katalāņu, iedvesmojoties no “Baltijas ceļa”, sadevās rokās 500 km garā dzīvā ķēdē, lai apliecinātu pasaulei savu sapni par neatkarību. Valdis Dombrovskis, kā daudzi no mums, labi atceras laiku, kad paši rokās sadevušies stāvējām “Baltijas ceļā”. Un 2013. gadā, jautāts par Katalonijas neatkarības atzīšanu, ļoti godīgi pateica: “Ja process ir leģitīms, es teorētiski teiktu, ka kādēļ gan ne.” Patiesībā tā ir ļoti uzmanīga un neitrāla frāze, kurai nav juridiski saistošu seku. Šis viens teikums īpaši nekur tālāk par Kataloniju, Spāniju un Latviju neizskanēja.

Un tomēr spāņu žurnāls kopā ar saviem “anonīmajiem avotiem” acīmredzami nolēma iebiedēt un apmelot Dombrovski. Katalonijas mediji norādīja, ka viņi ir pieraduši, ka viņus zemiski apmelo un draud, bet nebija gaidījuši, ka tā uzbruks arī Valdim Dombrovskim un Latvijai.

Katalāņi ir 7,5 miljonus liela tauta ar savu valodu, vēsturi un identitāti. Franko diktatūras laikā Spānija vairākus gadus bija aizliegusi izdot grāmatas un laikrakstus katalāņu valodā. Tā bija ilgstoši aizliegta arī skolās un augstskolās. Franko režīms šāva, lika cietumā un dzina trimdā katalāņu patriotus. Šodien katalāņi neprasa neko vairāk kā tieši to pašu, ko citi eiropieši – norvēģi, poļi, somi, igauņi, latvieši, lietuvieši un citi. Tautas pašnoteikšanās tiesības.

Bijušais Igaunijas prezidents Lennarts Meri reiz savā runā “Kur sākas Eiropas identitāte?” teica ļoti tieši: “Jebkurai tautai aicinājums atteikties no pašnoteikšanās tiesībām ir pļauka tās pašapziņai.” Šodien mēs nedrīkstam gļēvi noskatīties, kā Eiropas Savienība un Spānija pļaukā Kataloniju un caur dzelteniem žurnāliem pazemo arī Latviju.

Latvijai šodien vajadzētu būt tikpat drosmīgai un demokrātijas principiem uzticīgai, kāda reiz bija Islande. Viņi uzdrošinājās, nenobijās, palika uzticīgi demokrātijas vērtībām un brīvības ideāliem. Tas notika laikā, kad pārējie gļēvi klusēja un rēķināja, ko pēc tam par šo nodevību no Gorbačova varēs izdiedelēt.

Avoti:
1. CNA: Former Icelandic Minister for Foreign Affairs to Catalonia: “Don’t be scared by scaremongering” http://www.catalannewsagency.com/politics/item/former-icelandic-minister-for-foreign-affairs-to-catalonia-don-t-be-scared-by-scaremongering
2. LSM: Bijušais Islandes ārlietu ministrs: Mums bija iespēja verdziski nesekot Gorbačovam
http://www.lsm.lv/lv/raksts/vesture/dzive/bijusais-islandes-arlietu-ministrs-mums-bija-iespeja-verdziski-nesekot-gorbacovam.a128070/
3. Trilleris spāņu žurnālā: “atmasko” miljonu kukuli Valdim Dombrovskim par Katalonijas neatkarību http://www.delfi.lv/news/national/politics/trilleris-spanu-zurnala-atmasko-miljonu-kukuli-valdim-dombrovskim-par-katalonijas-neatkaribu.d?id=47013627

LA.lv