×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. augusts, 2014
Drukāt

Paplašina palīdzības klāstu dzīvokļa jautājumos

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto.

Pieņemti grozījumi likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”, paplašinot iespējamo palīdzības klāstu, tostarp bērniem bāreņiem, ģimenēm ar bērniem un denacionalizēto māju iedzīvotājiem.

• Likums papildināts ar jaunu pantu, kas paredz: no nākamā gada bērns bārenis un bērns, kurš palicis bez vecāku gādības un audzināts bērnu aprūpes iestādē, audžuģimenē vai pie aizbildņa, varēs pretendēt uz dzīvokļa pabalstu. Pamatojoties uz bērna iesniegumu, to piešķirs pašvaldība, lai kompensētu dzīvokļa īres maksu, kā arī izdevumus par apkuri, patērēto auksto un karsto ūdeni, elektroenerģiju un citiem komunālajiem pakalpojumiem. Dzīvokļa pabalstu bērns bārenis varēs saņemt pēc pilngadības sasniegšanas un līdz 24 gadu vecumam. Tiesības uz pabalstu būs arī tad, ja bērns bārenis dzīvojamo telpu īrē no pašvaldības. Pabalsta aprēķina un izmaksas kārtību noteiks pašvaldība saistošajos noteikumos. Šāds atbalsts dos iespēju bērnam bārenim pašam izvēlēties sev mājokli jebkurā administratīvajā teritorijā un saņemt pabalstu, nevis, gaidot pašvaldības piešķirto dzīvokli, dzīvot pagaidu mītnēs.

• Risinot denacionalizēto māju īrnieku jautājumus, paredzēts, ka pašvaldībai būs pienākums izvērtēt, vai sliktā tehniskajā stāvoklī esošās mājas neapdraud iedzīvotāju dzīvību, un lemt par palīdzību īrniekiem. Ja šādu māju iemītniekiem pašvaldība palīdzībā piedāvās īrēt pašvaldības dzīvokli vai sociālo dzīvokli, paredzēts, ka denacionalizēto māju īrnieki varēs pretendēt uz dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalstu. Šādu pabalstu pašvaldība varēs piešķirt arī tad, ja tam nav paredzēts valsts budžeta finansējums. Tiesības uz pabalstu paredzētas arī personām, kas dzīvo kooperatīvo biedrību savienības uzņēmumam piederošos dzīvokļos, kas netika privatizēti likumā noteiktajā kārtībā.

Vēl tiks pilnveidota dzīvojamās telpas piedāvāšanas kārtība. Ja persona no trim dzīvošanai derīgu dzīvojamo telpu īres piedāvājumiem būs atteikusies pamatotu iemeslu dēļ, tai saglabās kārtas numuru palīdzības reģistrā. Savukārt no palīdzības reģistra varēs izslēgt, ja atteikums būs nepamatots vai persona nebūs pašvaldībai sniegusi atbildi uz īres piedāvājumiem.

• Tāpat grozījumi likumā precizē valsts palīdzības sniegšanu ģimenēm ar bērniem un personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir nepilngadīgs bērns, dodot galvojumu mājokļa iegādei vai būvniecībai. Ministru kabinets noteiks institūciju, kas administrēs un izsniegs galvojumus. Tostarp valstij no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem būs jāatlīdzina pašvaldībām izdevumi par dzīvojamo māju atjaunošanu, ja tās cietušas stihiskās nelaimēs, avārijās vai citās katastrofās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+