Mūzika

Pianisma zvaigznes mirdzēs 0

Šogad Starptautiskais pianisma zvaigžņu fes-
tivāls svin apaļu jubileju. 20. gadskārtā tas skatītājus aicina uz koncertiem ne tikai Liepājā, bet arī Rīgā un Ventspilī, kur no 9. līdz 18. martam deviņos koncertos varēs baudīt klasiskas vērtības, spožus, pasaulē sevi jau pierādījušus pianistus, kā arī uzlecošās zvaigznes. 


 

“Šo veidojam kā svētku festivālu, tāpēc daļa mākslinieku, kas uzstāsies jubilejas reizē, reprezentē festivāla vēsturi,” stāsta viens no festivāla veidotājiem, Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) vadītājs Uldis Lipskis. Festivāla jubilejā savu sniegumu rādīs izcili pianisti no iepriekšējiem festivāla gadiem – francūziete Brižita Anžerera, lietuvietis Petrs Geņušs, Krievijas pārstāvis Antons Ļahovskis un daudzi citi jau publikas iemīļoti mākslinieki.

Veidojot festivāla progammu un aicinot māksliniekus, ievērots arī plašs festivāla ģeogrāfiskais pārklājums, sadarbojoties gan ar Francijas, gan Dānijas kultūras institūtiem. Solo koncertus Liepājā un Ventspilī sniegs klavieru duets no Baltkrievijas – Natālija Kotova un Valērijs Borovikovs, Šopēna mūzikas meistars Pjetro de Maria no Itālijas, arī lieliskā poļu māksliniece Beata Biliņska.

“Līdz šim festivāla skanējums bijis visai konservatīvs, vērsts uz klasiku un pieredzējušiem māksliniekiem. Tagad gribam būt līdzdalīgi arī jaunu zvaigžņu atklāšanā un tālāk virzīšanā – mums ir svarīgs līdzsvars starp briedumu un jaunību,” uzsver U. Lipskis. Tādēļ festivālā redzēsim un dzirdēsim kā pieredzējušos mūziķus – jau minēto Antonu Ļahovski, kuru mūsu publika jau paguvusi iepazīt un iemīļot, gan, piemēram, vienpadsmit gadus veco brīnumbērnu Umi Garetu no Amerikas. Pirmoreiz festivālā uzstāsies arī spožā Keti Krīra no Luksemburgas.

 

“Mums ir svarīgs arī līdzsvars starp klasiku un modernu mūziku. Iespējams, ortodoksāla klasiskās mūzikas koncertu apmeklētāju elite varētu pārmest iztapšanu publikai, taču mums publikas vēlmes ir svarīgas, tādēļ raudzījāmies, lai neviens no koncertiem nebūtu šauri specifisks, bet tas šķistu interesants arī tam klausītājam, kuram šis koncerts būtu vienīgais šajā festivālā,”

 

skaidro LSO vadītājs. 14. martā Liepājas teātrī notiks pianisma festivāla īpašais džeza koncerts, kurā klausītājiem būs iespēja baudīt arī izcilā pašmāju ansambļa “Xylem Trio” sniegumu. Tā sastāvā muzicē brāļi saksofonists Oskars Petrauskis un pianists Raimonds Petrauskis, kā arī sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe. Starp koncerta viesiem arī dziedātāja Amber, sitaminstrumentu spēles virtuozs Artis Orubs un grieķu kontrabasists Petros Klampanis. Koncerta otrajā daļā džeza klasiku un savus paša radītus oriģināldarbus atskaņos kolorītais dāņu džezmenis Nikolajs Bensons kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri.

Šogad Latvijā iemīļotajā repertuārā festivāla veidotāji iepludinājuši arī laikmetīgu mūziku, speciāli šim festivālam komponētus jaundarbus. Festivālā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos komponista Riharda Dubras rakstītais “Trešais Liepājas koncerts”, kā arī pirmo reizi Latvijā skanēs pasaulē pazīstamā poļu komponista Voiceha Kilara “Otrais klavierkoncerts”.

“Varbūt cilvēki šaubās, kā tas būs – no sākuma līdz beigām klausīties vienīgi klaviermūziku, taču man tas atgādina seno tradīciju, kad Nirnbergā sacentās meistardziedoņi. Ir neizsakāms prieks baudīt vairāku meistaru spēcīgās puses,” aicina U. Lipskis.

Svētku reizē turpinās tradīcija festivāla noslēgumā (18. III) uz skatuves pulcēt latviešu māksliniekus. Līdz ar LSO uzstāsies jaunais talants, Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas Hodžsona biedrs (“Hodgson Fellow”) Reinis Zariņš, kā arī Rīgā dzimušais, bet pašlaik Izraēlā mītošais Latvijas pianists Daniels Vaimans, kurš koncertē visā Eiropā, un pazīstamais latviešu pianists Endijs Renemanis.

U. Lipskis norāda, ka, iespējams, pašreizējā veidolā pianisma zvaigžņu festivāls varētu notikt pēdējo reizi. “Man interesē, kāda būs publikas atsaucība un atsauksmes. Iespējams, šāda festivāla forma ir nokalpojusi, un turpmāk meklēsim mūsdienīgākus, ekonomiskākus risinājumus.”

 

Uzziņa

· 9. III 19.00 Lielajā ģildē festivāla reprezentācijas koncerts “Pianisma lielvalstis”. Piedalās: Liepājas Simfoniskais orķestris, pianisti – U. Gareta (ASV), B. Anžerera (Francija), A. Ļahovskis (Krievija). Dir. A. Lakstīgala. Koncerta tiešraide “Latvijas radio 3 “Klasika””.

· 10. III 18.00 Liepājas teātrī festivāla atklāšanas koncerts “Klasika un romantisms”. Piedalās: LSO, pianisti – P. Geņušs (Lietuva), L. Geņušs (Lietuva), K. Krīra (Luksemburga).

· 11. III 18.00 Liepājas teātrī koncerts “Pianisma lielvalstis”. Piedalās: Liepājas Simfoniskais orķestris; pianisti – U. Gareta (ASV), B. Anžerera (Francija), A. Ļahovskis (Krievija). Dir. A. Lakstīgala.

· 14. III 19.00 Liepājas teātrī “Jazz international”. Piedalās: “Xylem Trio”, Amber, P. Klampanis (kontrabass, Grieķija), A. Orubs (sitaminstrumenti, Latvija), LSO.

· 14. III 19.00 Ventspils teātra namā “Jūras vārti” “Teātris. Mīlestība. Džezs”. Piedalās: klavierduets N. Kotova un V. Borovikovs (Baltkrievija).

· 15. III 19.00 Liepājas teātrī “Teātris. Mīlestība. Džezs”. Piedalās: klavierduets N. Kotova un V. Borovikovs (Baltkrievija).

· 16. III 19.00 Liepājas teātrī Varšavas koncerts. Piedalās: LSO, pianisti – P. de Maria (Itālija), duets N. Kotova un V. Borovikovs (Baltkrievija), B. Biliņska (Polija). Dir. T. Voicehovskis (Polija)

· 17. III 18.00 Liepājas teātrī “Grand piano solo”. Pianisti – P. de Maria (Itālija), B. Biliņska (Polija).

· 18. III 18.00 Liepājas teātrī festivāla noslēgums – Liepājas koncerts. Piedalās: LSO, pianisti – D. Vaimans (Latvija), E. Renemanis (Latvija), R. Zariņš (Latvija). Dir. A. Lakstīgala (Latvija). Koncerta tiešraide “Latvijas radio 3 “Klasika””.

 

 

LA.lv