×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
15. maijs, 2014
Drukāt

Pietrūkst atbalsta frakcijās (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Kas vispār ir racionālais parlaments, par ko runā prezidents Andris Bērziņš? Un ko viņš šajā sakarā piedāvā? 
Jānis Kalniņš

Valsts prezidenta An­dra Bērziņa piedāvātās reformas mērķis ir panākt efektīvāku izpildvaru – stiprāku, stabilāku valdību un lielāku Ministru prezidenta atbildību, norāda Valsts prezidenta padomnieks likumdošanas un juridiskajos jautājumos Reinis Bērziņš. Racionālo parlamentārismu raksturo premjerministra pozīcijas nostiprināšana. Proti, tiek veikta pāreja no “parlamentāras valdības” uz “kabineta valdību” ar stipru Ministru prezidentu.

“Lai tuvinātu Latvijas parlamentārās demokrātijas modeli racionālajam parlamentārismam, Satversmē būtu jāievieš princips, ka parlaments uzticību izsaka tikai Ministru prezidentam, bet ministrus amatā ieceļ Valsts prezidents pēc premjerministra ieteikuma. Turklāt Ministru prezidenta apstiprināšanai, uzticības vai neuzticības izteikšanai būtu nepieciešams kvalificētais balsu vairākums.

Tāpat Ministru kabineta stabilitāti veicinātu atteikšanās no tā sauktā destruktīvās neuzticības balsojuma – pašreiz parlaments var jebkurā brīdī izteikt neuzticību valdībai praktiski jebkādu iemeslu dēļ, piemēram, dažādu politisko spēļu dēļ. Tādēļ Satversmē nepieciešams ieviest konstruktīvās neuzticības balsojumu, paredzot, ka parlaments var gāzt valdību tikai tad, ja vienlaikus spēj izteikt uzticību jaunajam Ministru prezidentam,” skaidro R. Bērziņš.

Šos grozījumus Valsts prezidents ir piedāvājis iestrādāt Latvijas normatīvajos aktos un iesniedzis Saeimā, iekļaujot arī precīzas grozījumu redakcijas, lai šis jautājums varētu ātrāk virzīties uz priekšu. Pašreiz ar to strādā Saeimas Juridiskās komisijas darba grupa, bet jautājums netiek virzīts izskatīšanai plenārsēdē, jo tam gluži vienkārši trūkst atbalsta Saeimas frakcijās.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. … Vispirms, jaatceras ka mums ir konstitucija, Satversme …

  … Otrkart, ka si konstitucija jau ir vairakkart apieta ar deputatu un to partiju mahinacijam, ar biedriem kuri vel nak no bijusas varas nomenaklaturas rindam: Abrenes lieta, Valodas referendums, pilsonibas jautajums …

  … Un atkal Satversme seit tiktu apieta – un vajinata talak … to pataisot par kadu normativu aktu – ne specigu valsts sturakmeni – ar VP piedavajumu ‘iestradat’ un tadejadi izmainit Satversme noteikto atbildibu VP un MP un Kabinetam … tikai tamdel, lai sis jautajums varetu atrak virzities uz prieksu … kam tas sobrid ir vajadzigs, laika kad latviesu elektorats un jauna paaudze sak atmosties no zombeta mierpilsoniska miera un padevibas gara iepret katrai nomenaklaturas parstavju uzliktai varai ….

  … Vai tads kaut kas ir vajadzigs, ka politiskais ierocis pasreizejas varas rokas …!?

  … Manisprat, tas ir aizdomigs un bistams sugests sobrid un varetu pakalpot kadam turpinajumam … meginajumam uz valsts apversumu no pretvalstiskiem elementiem

  … Ari pasreizejas Saemas darbibai ir loti zema uzticiba latviesu pamattautas rindas …

  … VP IR JANOGAIDA TAUTAS BALSS REZULTATS ….RUDENS VELESANAS !!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+