×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
22. decembris, 2016
Drukāt

Atis Klimovičs: Pilnīga preses brīvība ir utopija (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Atis Klimovičs

Piedzīvots, ka pēc kritiskiem rak­stiem par Uzbekistānu tiek liegta turpmāka iebraukšana šajā autoritārajā valstī. Ar to nepārprotami dots novērtējums žurnālista veikumam, kā arī atsegta šīs valsts izpratne par preses brīvību. Vēstījums vienkāršs – vēlaties braukt šurpu, rakstiet “kā pieklājas”. Izvēloties šādu piedāvājumu, pie mediju brīvības radis žurnālists vienā mirklī kļūst par esošā režīma kolaboracionistu. Turklāt nav nepieciešams slavināt pastāvošo kārtību, pietiek vien ar patiesības nepateikšanu. Var arī nepiekrist šādam “piedāvājumam”, tikai tad jārēķinās, ka beidzamā uzturēšanās konkrētajā vietā kļūs par pēdējo.

Medijiem jābūt gataviem šādām situācijām, jo ierobežojumi žurnālistu darbā nav nekas jauns. Turklāt lielākos šķēršļus ceturtās varas pārstāvjiem allaž likuši autoritāri un totalitāri režīmi. Ja tā nebūtu – vēsture būtu pieredzējusi kaut vai to, ka Rietumu žurnālisti pēc Otrā pasaules kara brīvi ierodas okupētajā Latvijā, sameklē mežā nacionālos partizānus, nointervē viņus un, satikušies arī ar čekistiem, uzraksta izcilas kara reportāžas. Šādos apstākļos preses vīri brīvi ceļotu pāri frontes līnijai no Maskavas līdz Berlīnei. Tomēr par šādiem piemēriem var tikai pasmaidīt un atzīt, ka nopietnu pārbaudījumu brīžos preses pilnīga brīvība ir utopija. Tas attiecas pat uz tādiem medijiem kā BBC. Tikko LTV ēterā pabija BBC krievu redakcijas vadītājs, kas uz latviešu žurnālista konkrēto jautājumu par iemeslu pastiprinātai klātbūtnei Baltijā pamanījās neatbildēt. Viņš neatturējās sludināt sava medija neitralitāti un objektivitāti. Bet uzdosim pāris jautājumus – vai BBC korespondenti ir varējuši apskatīt Luhanskas un Doņeckas separātistu pagrabus, par kuriem tiek stāstīti šausmu stāsti, un vai savulaik Čečenijas kara laikā tie varējuši nokļūt nāves nometnēs, kur nonāvēts daudz cilvēku? Diezin vai krievu redakcijas vadītājs vienkāršoti uzskata, ka viņa deklarētā neitralitāte un objektivitāte sasniedzama, strādājot pēc principa – piecas minūtes Hitleram, piecas minūtes ebrejiem. Tomēr ar šādu pieeju vēlamā objektivitāte nebūs sasniedzama. Lai pietuvotas tai, jāņem talkā situācijas izpratne, konfliktā vai karā iesaistīto pušu novērtējums, visbeidzot jāmāk saskatīt agresoru un uzbrukumam pakļauto pusi. Tikai nezinošiem preses pārstāvjiem BBC krievu redakcijas vadītājs var mēģināt iegalvot, ka žurnālisti var vienlīdz brīvi strādāt kā ukraiņu, tā viņu pretinieku pusē. Laikos, kad jebkura redzama mediju darbinieka veikums viegli aplūkojams internetā, nokļūstot pie Doņeckas un Luhanskas režīmiem, ātri vien izveidojas situācija, kad žurnālistam nākas izvēlēties – turpināt brīvi izteikties vai daudz ko noklusēt. Pēc būtības otrā izvēle, kas garantē iespējas turpināt savu darbību noziedzīgo režīmu kontrolētajā teritorijā, uzskatāma par piesliešanos agresoram un savu lasītāju vai klausītāju maldināšanu.

Dažādu krīžu un karu situācijas arī medijiem izvirza daudz nopietnu jautājumu, un pirmais no tiem – vai varam atļauties palikt 100% neitrāli, nesaucot lietas īstajā vārdā? Tieši to – mūsu (Rietumu demokrātisko valstu sabiedrību) apjukumu, nespēju novērtēt notikumus un atbilstoši kopīgi rīkoties – vēlas panākt impērisko ambīciju pārņemtais Kremlis. Pirmais solis tā novēršanai – ik katram kaut nedaudz padomāt par šīm lietām.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  Ir sacīts: “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”

  Un, arī: “Lai redzētu to, kas notiek degungalā, vajadzīga nepārtraukta piepūle.” ?

  / Džordžs Orvels vai īstajā vārdā Eriks Arturs Blērs, 25.06.1903. ~ 21.01.1950., leģendāri pravietiskā rakstnieka izcilākie darbi – “Dzīvnieku ferma” un “1984”. /

  =======

  Mediju ziņa (2015. gads): “Latvijas mediju vidē ir virkne mūžsenu un ar to visai negribīgu un max. novēlotu modernizēšanos jaunienākušu problēmu, bet galvenais mediju vides hroniskās problemātikas iemesls saistāms ar Latvijas mazo un valodiski sadalīto tirgu šajā izmirstošajā valstī, kurā grūti finansiāli darboties kvalitatīviem medijiem, pēc kuriem, pie tam vēl, arī ir mazs un arvien sarūkošāks pieprasījums šīs valsts sabiedrībā. No tā izriet virkne problēmu, kas saistītas ar žurnālistu atalgojuma sistēmu, žurnālistu vēlmi migrēt uz PR sfēru, valsts pārvaldi vai biznesu, mediju pietāti pret reklāmdevēju, mediju (NE)spēju investēt pētniecībā, un pat vienkārši saturiski vai vizuāli ar ārvalstu medijiem konkurētspējīgā produktā.” … ( apt.cit.vied.aut. – žurnāliste Baiba Lulle, publikācija “Medijprati Putni gaidot.”, 25.02.2015., “NRA” )
  ——-
  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. А разве сам автор журналист?! Какое самомнение и самообман. Автор то самый обычный пропагандист, заслуженный участник информационной войны. Он думает идеологическими шаблонами и распространяет пропагандисткие штампы.
  Узбекистан не пустил автора к себе – значит это авторитарная страна. А демократическая Латвия со своим чёрным списком невьездных тогда какая страна?! Когда Латвия не пускает к себе артистов и религиозных деятелей по политическим мотивам, то это хорошо? Или плохо? А когда запрещает вещание и радиостанций и телеканалов, которые ей не нравятся, это наступление на свободу слова или нет?!
  Пусть автор последует своему собственному совету и оценит правдивыми словами и свою собственную деятельность и деятельность своего государства.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+