×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
7. oktobris, 2014
Drukāt

Priekules novadā atrasta īpaši reta sēņu suga – melnā zvīņbeka

Foto: Latvijas Dabas fonds, I. PriednieceFoto: Latvijas Dabas fonds, I. Priedniece

Latvijas Dabas fonda (LDF) eksperti Ruņupes ielejas dabas liegumā Priekules novadā atraduši īpaši retu beku sugu – melno zvīņbeku, informē LDF sabiedrisko attiecību konsultante Ilze Salna.

LDF eksperti reto sēni uzgājuši, apsekojot Ruņupes ielejas dabas liegumu. Līdz šim tā atrasta vien trīs vietās Latvijā, un Ruņupe ir viena no tām.

Biologi Ilze Priedniece, Lelde Eņģele un Uvis Suško, strādājot dabas lieguma teritorijā, atraduši 15 retās sēnes eksemplārus – gan pavisam jaunas beciņas, gan vecas un aukstuma pabojātas. Vēl trīs melnās zvīņbekas atrastas jau ārpus dabas lieguma teritorijas.

“Acīmredzot Ruņupes un tās pieteku ielejas ar lapu koku mežiem ir ļoti piemērotas melnajai zvīņbekai. Turklāt tās saglabāšanos Latvijas dabā veicinājis fakts, ka Ruņupes ielejai dabas aizsardzības statuss ir jau kopš 1977. gada. Tas nodrošina gan šai, gan citām sugām nepieciešamo dzīvotņu aizsardzību,” uzsver Ilze Priedniece, kura īpašo retumu pamanījusi pirmā.

Melnās zvīņbekas cepurīte ir 5 – 12 centimetrus plata, pelēkbrūna līdz gandrīz melna, klāta ar lielām, biezām zvīņām. Bekas mīkstums ir porains, griezuma vietā sārtojas, vēlāk melnē, smaržo pēc zemes. Sākumā starp cepurīti un kātiņu ir biezs, vilnains plīvurs, kas vēlāk saglabājas uz kātiņa kā neliels, izzūdošs gredzens, bet pie cepurītes malas vilnainas bārkstis. 6 – 14 centimetrus garais kātiņš ir sīksts, šķiedrains, melngani pelēks, zvīņains. Arī tas griezuma vietā sākumā sārtojas, pēc tam melnē.

Suga sastopama Eiropā un Ziemeļamerikā un liecina par dabas daudzveidības ziņā vērtīgiem dabiskajiem mežiem. Melnā zvīņbeka nav ēdama.

“Pēc Latvijas Sarkanās grāmatas datiem iepriekš melnā zvīņbeka atrasta tikai trīs vietās – Sužos, Mazsalacas apkārtnē un Mazgramzdā pie Ruņupītes. Tagadējais atradums Ruņupē varētu būt ļoti tuvu iepriekšējai atrašanas vietai Mazgramzdā. Jebkurā gadījumā – tas ir ļoti īpašs notikums!” atradumu komentē mikoloģe Inita Dāniele.

Rudens ekspedīcija Ruņupē, kur līdz šim konstatētas vismaz 30 aizsargājamas augu un sēņu, kā arī 38 aizsargājamas dzīvnieku sugas, bijusi interesanta ne tikai atrastās retās bekas dēļ. Pārbaudot pavasarī izliktos būrīšus, atrasti arī aizsargājamie mazie jeb lazdu susuri.

Dabas liegums “Ruņupes ieleja” apsekots LDF īstenotā projektā “Dabas aizsardzības plāna izstrāde dabas liegumam “Ruņupes ieleja””. To finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds un Priekules novada pašvaldība.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +9.8
Alūksne +5.8
Daugavpils +3
Saldus +6
Liepāja +3
Jelgava +7
Ventspils +11.5
Limbaži +6
Madona +7
Rēzekne +6
Draugiem Facebook Twitter Google+