×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
19. maijs, 2015
Drukāt

Viesturs Sprūde: “Putinam līdzīgā lelle” (27)

Putina lelle Stūra mājas pagalmā. Foto: Twitter/@MeduzaProjectPutina lelle Stūra mājas pagalmā. Foto: Twitter/@MeduzaProject

Es neko nesaprotu no modernās mākslas. To vien esmu ielāgojis, ka modernās mākslas darbiem ir mazas cerības piesaistīt plašu publiku, ja tie nav šokējoši, provocējoši, ja nav skandāla. No tāda viedokļa pēdējo dienu stāsts ar krustā sisto “Putinam līdzīgo lelli” laikmetīgās mākslas izstādē “Disidents” Stūra mājas pagalmā ir gatavā veiksme. Tomēr vai tāda, par kādu sapņoja izstādes rīkotāji un instalāciju autori? Derētu pievērst uzmanību dažām lietām, kas izriet no “lelles incidenta”.

Pirmā lieta: kāda velna pēc Stūra mājā, kur atrodas Okupācijas muzeja ierīkota ekspozīcija, vispār bija jārīko ar ēkas pagātni un tēlu absolūti nesaistīta izstāde? Te jāpaskaidro, ka ēka pieder VAS “Valsts nekustamie īpašumi” un tā, nevis Okupācijas muzejs nosaka, ko ielaiž sava īpašuma pagalmā. Ja atceramies, ka pirms kāda laika “Valsts nekustamie īpašumi” uzsvēra vēlmi gaiņāt nama tumšo auru, tad lietas kļūst skaidrākas. Nav jau nekā slikta mākslas izstāžu rīkošanā, tomēr turpmāk būtu rūpīgāk jāievēro konteksts. Okupācijas muzeja ļaudis, kaut arī neiebilda pret “Disidentu”, tomēr neesot diez ko laimīgi par tā klātbūtni.

Otra lieta, ka izstādes kaislības gluži negaidot, bet kārtējo reizi nodemonstrēja, cik viegli mūsdienu Krievijas sociālpolitiskās dzīves tikumi kāpj pāri Latvijas robežas žogam. Nu jau vairs nav runa par atšķirībām vēstures redzējumā. Krievijā mēdz būt tā, ka varai netīkamu izstāžu gadījumos vai “krievu pasaules” ideju noraidošu mūziķu koncertos nez no kurienes uzrodas sportiska izskata jaunieši vai arī kādi kazaku aktīvisti, kas huligāniskām metodēm cenšas šos pasākumus izjaukt. Izrādās, ka nu tas iespējams arī pie mums. Cerams, līdz “Charlie Hebdo” nenonāks, taču taciņa jau tā pati. Demokrātiskāk noskaņotie ļaudis Krievijā satraucas par sabiedrības agresivitātes pieaugumu, kas jo īpaši pēdējos pāris gados nāk kā blakusprodukts nepārtrauktajai pretrietumnieciskā un pretukrainiskā naida un neiecietības propagandai TV un citos masu medijos. Dažs pat ieminas, vai tas atgādina gatavošanos karam… Nav brīnums, ka naida augļi nobriest arī šajā žoga pusē. Ak krustā sistais nemaz neesot Putins? Vai nav vienalga! Ja dūres niez, iemeslu atrast ir tīrais sīkums. Starp citu, tas ir interesants jautājums – kam pirmajam paspruka, ka krustā sistā lelle, kurā apmeklētāji varēja dzīt milzu naglas, esot pats Vladimirs Vladimirovičs. Zināma līdzība lelles vaibstiem ir, taču ikviens redz to, ko vēlas redzēt. Neviens no izstādes rīkotājiem tēlu netika personificējis. Arī paskaidrojošas abreviatūras, kā “INRI” savulaik Jēzum, uz krusta nebija.

Patiesībā šis gadījums it labi parāda informācijas aprites īpatnības krievvalodīgajā vidē. Sasodītā lelle Stūra mājas pagalmā slējās kopš izstādes atklāšanas 30. aprīlī, taču sašūmēšanās “Rīgā krustā situši Putinu!” notika tikai 15. maijā, jo šajā dienā attiecīgā ziņa, tulkota krievu valodā, parādījās telekanālā “TV 5”, portālos “Delfi” un “TVnet”. To pārtvēra Krievijas mediji, un Krievijas vēstniecībai, protestu rakstot, vispār nekādi jautājumi vairs neradās – ja jau visi saka “Putina lelle”, tātad “Putina lelle”!

Lai izvairītos no tālākām nepatikšanām, “Valsts nekustamie īpašumi” figūru ir noņēmuši no krusta un ieslēguši noliktavā, gluži kā kapenēs. Taču nebūs taisnība Rīgas mēram Nilam Ušakovam, kurš savā “Facebook” profilā lūkoja pajokot: “Ko tās autori kopā ar visu Kultūras ministriju darīs, kad viņš pie mums pašā Rīgas centrā trešajā dienā augšāmcelsies?” Pirmkārt, tad jau augšāmcelšanās brīnumam bija jānotiek 3. maijā. Otrkārt, lelles nemēdz augšāmcelties. Ne trešajā, ne trīssim­trešajā dienā.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. mākslahujāksla Atbildēt

  Letiņam labākajā gadījumā šī ČUČALA izraisa greizu smīnu, bet krievs to uztver kā plušķa kodienu bikšustarā. Vai mums to vajag?

 2. Velme saskatīt lellè Putinu J.K. pozā neapmierina krievu pasauli.Ko tad viņiem vęl vajag?

 3. Ā, ak tad šī bija demokrātijas izpausme? Bet es, nezinītis, domāju, ka prasta provokācija!
  Latvieši, izrādās, būtu laimīgi, ja krievi demokrātiski piesistu krustā VVF, par piemēru, un izstādītu kaut kur Maskavā…

 4. Joprojām par šo nav izteicies mākslas muzejs, mākslas darbinieku savienība, ntās biedrības, kas bīda mod.mākslas muzeju – vai nh viedokļa nav, vai arī apxiņas nav, vai arī KM tur īsā šnorītē.

 5. Ari rūpīgi safabricēta politiska provokācija kurā piedalās visādi spēlētāji ir Māksla loti augstā, dinamiskã pakāpē.

 6. ja tā ir “māksla”, kur ir “mākslinieks”? Izcils ebreju zinātnieks Z.Freids absolūti trāpīgi identificēja eiropiešus ar barbaru ordām, kuras XX gs. netālu aizgājušas no saviem senčiem…

 7. Degeneratam maksliniekam Atbildēt

  Ja, tev ir atlauts viss – tik nebrinies, ka dzivi beigsi renstele ar savu makslu.

 8. nav jābūt apveltītam ar bagātu fantaziju ,lai pateiktu ,ka krustā sistā lelle ir putins ,līdz ar to tāda ķengāšanās neliecina par šo mākslinieku kultūru

  • Ir jābūt nevis apveltītam ar bagātu fantāziju, bet psihiski slimam, lai visur saskatītu savu dievekli Putļeru. Es skatos, ka te daudz visādu “mākslas kritiķu” uzradušies :))) Ziniet, mīlīši? Modernā māksla nav priekš plebejiem, tāpēc labāk paklusējiet un tik atklāti neizrādiet savu prastumu.

 9. Stura majai! Visa atbildiba ir uz VNI birokratu pleciem ka ari uz N. Usakova izteicieniem. Volatila kombinacija.

 10. Interesanti vai Romas imperatora vietvaldis Jūdejā 2000 gadus senā pagātnē krustā sišanu arī uzskatīja par mākslu jeb visa tā eksekūcija evolucionējusi tiktāl,ka maz pamazām mūsdienās pārvērtusies par mākslas paveidu.

 11. 21.05.pl.14os krievu vatņiku banda gatavojas uzbrukt stūra mājai un iznīcināt instalāciju.Kremlīni kļūst arvien nekaunīgāki.Ja valsts vara nenovērsīs šo uzbrukumu,tad aicinu ierasties stūra mājā,lai varētu dot pretsparu šiem krievvatņikiem’Viņu gājiens pieteikts RD
  Sākas pl.11os Saharova ielā,14os stūra mājā.

  • policija - nenoguliet! Atbildēt

   Ja jau šo mākslas darbu vandāļi grib iznīcināt, tad jāsargā tikpat rūpīgi kā “Monu Lizu”.

 12. Kads ir makslas uzdevums Atbildēt

  tas ko sie degenerati ne makslinieki, nosauc par makslu ir deformetas domasanas rezultats. Un pulis degenerejas lidzi tadiem degeneratiem.

  • Makslai nav nekads uzdevums! Atbildēt

   tikai negodigi blezi un meglomaniaki to vienmer censas Verdzinat, izmantot savam iedomatam vajadzibam.

  • Pēc tavas barbara “loģikas” – vajadzēja savulaik iznīcināt visu, ko radīja Pikaso, Dalī, Munks, Roks, Kadinskis, Matiss u.c. mākslas avangardisti?

   • Nekalpo nevienam. Tai nav nekadi manifesti. Tā nekalpo ne Stalinam, ne Hitleram ne Putinam ne svētam pāvestam, nevienai baznīcai un noteikti ne intelektuālu fantāzijām. Un tā nekalpo ari citu mākslinieku iedomām.

 13. Cenzūra Latvijā ne pa jokam…

 14. latvietis parastais Atbildēt

  nožēlojams rakstelis. uz visumā pareiziem faktiem balstits bet vienalgu tendenciozs bez gala. pats raksta ka tā ” māksla” bez skandāla nevienu neintresē. un kamer neieraudzija kāds , tikmēr neviens nemaz nezināja ka tur tā lelle ir. ” mākslinieku” skaidrojums par biznesmeni jau ir smiekligs izdomājums ko pat nevar ceret ka kāds ņems nopietni. nu stūramājas pagalmā ko citu var piesist krustā ja ne putinu? un tas 45 gadus vecais paziņa prototips uz ko atsauas ko ” māksliniekam” izdarijis ka tas viņu piesita krustā?
  ari uzbrauciens VNI ir galigi nepamatots jo kamer nebija skandāla ari viņiem bija vienalga kas tur izstādits, bet izceļoties skandālam, paņēma līgumu, apskatija iesniegtās skices un konstateja ka ” mākslinieki” tādu darbu nemaz nedrīkst pēc līguma tur izvietot, jo skicēs nekā pat ne tuvu tam nav. līdz ar to prasiba noņemt ir absaluti pareiza. (paprovejiet kaut vai vasaras kafejnicā citādas mēbeles uzlikt nekā iesniegtas domē skicē. kamer neviens nepamanis atšķiribu tikmer nekas, bet tiko bus sudziba ka izliktas neatbilstošas, uzreiz būs jānovāc un vel sodanauda būs jāmaksā)
  tā runāt var tik cilvēki kas nekad nav līgumus slēguši un saskārušies ar to izpildes kontroli. VNI visu darija pareizi, un ari tad vel pakļaujoties” mākslas aizstāvju” spiedienam nenotur savas pozicijas līdz galam, jo negrib lai viņus pataisa par putina aizstāvjiem tik tāpec ka viņi ievēro likumu un līgumu kamer ” mākslinieki” ne, un vel melo visos medijos ka ausis kust

  • Līgumslēdzējam parastajam Atbildēt

   Vai neatrodat, ka Nekustāmo īpašumu arguments “neatbilst skicēm” izstādes piecpadsmitajā dienā ir no tās pašas sērijas kā mākslinieku taisnošanās “tas ir itāļu biznesmenis”?

   • latvietis parastais Atbildēt

    tu jau atkal nelasi, tik rej. kamer nebija sācies skandāls tikmēr ari VNI neviens pat nezināja kas tur izstādits un atbilst vai neatbilsts skicēm. izstādes ideju verteja un līgumu jau slēdza balstoties uz skicēm. nevienam pat prātā nenāca pārbaudit un ka ” mākslinieki” tā centisies izpausties pārkāpjot sākotnejo ieceri

    • Līgumslēdzējam parastajam Atbildēt

     Vai gribat teikt, ka VNĪ parakstīja līgumu par izstādi Stūra mājas pagalmā, pat lāgā nezinot, kas tur tiks izstādīts? Tad rodas jautājums par parakstītāju kompetenci! Un vai tad viņi pēc tam neaizgāja un nepaskatījās, kas tur ir izstādīts? Loģika Jums klibo. Un iedzeriet kādu tabletīti, tad negribēsies tā lamāties, uzrunāt nepazīstamus cilvēkus ar “tu” un rakstīt, ka viņi “rej”.

     • latvietis parastais

      tu uzstājigi negribi lasit kas uzrakstīts, bet tik stum savas fantāzijas par tēmu, jāraksta lielākiem burtim vai?
      VNĪ SLĒDZ LĪGUMU BALSTOTIES UZ MĀKSLINIEKU IESNIEGTAJĀM SKICĒM KAS KĀ BŪS IZSTĀDĒ, ATIECIGI ARI TANĪ BRĪDĪ LĒMA VAI KO TĀDU VAR NEVAR, BUS LABI VAI NEBUS LABI RĀDIT PUBLIKAI. SAVAS INTERPRETĀCIJAS JAU MĀKSLINIEKI UZTAISIJA PĒC TAM REĀLI DABĀ TĀ PĀRKĀPJOT NOSLĒGTO LĪGUMU. atiecigi VNI prasiba lelli novākt bija juridiski korekta un tas pat bija viņu pienākums pieprasit noņemt. viņu nolaidiba bija ka viņi dabā nepārbaudija jau pašā sākumā vai izstāde atbilst sākumā pieteiktajai iecerei un pieļāva ka vispār lelle tiek izstādita. kamer ” mākslas aizstāvji” tagad centisies par vainu pasniegt likuma un līguma pildišanu

   • Līgumslēdzējam parastajam Atbildēt

    Nevajag “lielākiem burtim”… Tabletīti, tabletīti neaizmirstiet.

 15. Beigaas izraadiisies ,ka tas ir muusu valdiibas loceklju spec pasuutiijums ,lai atkal Ausekliishus tracinaatu histeerijaa ,ka krievi naak un skolotaaju algaam un citaam soc vajadziibaam nav tik svariigi ,kaa stiprinaat robezju ar daargajiem ASV tankiem un zaldaatiem.
  Tikkai ,ka Krievijai ar vienu puutienu pietiks noslauciit vaukshkjus no pashu zemes kur akmens pie akmenja nepaliks, tas muuseejos neinteresee . Kas tad mums galu galaa galvenais vaukshkjeet peec ASV paveeles , vai glaabt Valsti pashiem ar savu galvu .

  • Nu, protams! Kad tu vaukšķi un draudi pēc Krievijas pavēles- tas ir apsveicami. Bet, kad mēs izsakām savas domas, tad tur uzreiz ir redzama ASV pavēle. Neko prātīgāku ar savu troļļu rakstāmmašīnu bez mīkstinājumiem un garumzīmēm uzrakstīt neesi spējīgs!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+