Latvijā
Sabiedrība

Raidījums: Krievijas “Rostelekom” pārtvēris datus no vairākām ārvalstu bankām, arī no Latvijas 2

Aprīļa beigās Krievijas valstij daļēji piederošais informācijas pakalpojumu sniedzējs “Rostelekom” pārtvēris datus no vairākām bankām, tostarp, divām no Latvijas – “Norvik” un “DNB Nord”, 7.maijā ziņoja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

26.aprīlī no piecām līdz septiņām minūtēm Krievijas uzņēmums “Rostelekom” panācis, ka visi darījumi, ko vairākas bankas veica, tika slepus pārvirzīti caur Krieviju. Krievijas valstij piederošajam uzņēmumam, visticamāk, esot izdevies piekļūt pie stratēģiski svarīgas informācijas par šo banku darbību, ko varētu izmantot nākotnē, plānojot lielāka apjoma uzbrukumus.

Bankas apgalvo, ka nekādi dati no tām neesot nozagti, jo visas darbības tiekot šifrētas.

Tomēr interneta drošības sargi nav tik optimistiski. Pat ja šifra atslēga nav atlauzta, tik un tā iegūtā informācija ir ļoti noderīga, ja nākotnē tiek gatavots kāds apjomīgs uzbrukums. Tas esot līdzīgi kā pirms kaujas izpētīt apvidu un noskaidrot, kur pretiniekam salikti lielgabali un cik daudz tā armijai ir kaujas lidmašīnu. Zinot šo informāciju, iespējams izplānot uzbrukuma mērogu, taktiku un mērķus, norāda informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas “Cert.lv” vadītājas vietnieks Vairis Teivāns.

Kā secina eksperti, iespējams, notikušais ir tikai tests. Pretējās puses reakcija ļauj pēc tam Krievijas dienestiem pētīt, cik ātri un ar kādām metodēm iespējamais uzbrukums pamanīts un kuras ir nosacītā pretinieka vājās vietas.

Liela apjoma datu plūsmas “aizklīšana neceļos” notiek, bet šis, visticamāk, neesot tas gadījums. “Rostelekom” datu pārtveršanu var uzskatīt par uzbrukumu, jo pārvirzītā informācija esot rūpīgi atlasīta, lai tā saturētu tikai konkrētas bankas un lielākos kredītkaršu apkalpošanas uzņēmumus “Visa” un “Master Card”. Nejauši tas neesot varējis notikt.

“Nekā personīga” skaidro, ka “Rostelekom” var salīdzināt ar Latvijas “Lattelecom”, tikai uzņēmuma apmēri ir krietni lielāki.

LA.lv