Kultūra
Literatūra

Izstādē atklāj rakstnieku attiecības ar naudu 1

Foto: AP/Scanpix/LETA

Lielbritānijā izdota jauna 10 mārciņu banknote ar rakstnieces Džeinas Ostinas (1775-1817) attēlu, pieminot viņu nāves 200. gadadienā, raksta “The Guardian”.

Jaunā banknote būšo tizturīgāka par vecajām, jo izgatavota no īpaša polimērsavienojuma, sola Anglijas bankas pārstāvji. Turklāt ar ostinai veltīto banknoti aizsākta arī virzība uz to, lai Anglijas nauda attēlotu vairāk sieviešu: tai sekos Florensas Naitingeilas un Elizabetes Frajas banknotes.

Savukārt Anglijas Bankā atklāta naudas un literatūras saistībai veltīta izstāde. Tajā Džeina Ostina ir galvenā zvaigzne, taču bez viņas apskatīta arī citu britu rakstnieku attiecības ar naudu. Piemēram, pazīstamais humoristisku romānu autors P.G. Vudhauss pāris gadus strādājis par ierēdni Honkongas un Šanhajas bankās – atšķirībā no “Vējš vītolos” autora Keneta Greiema, kurš šajā darbā pavadīja 30 gadus. Čārlzs Dikenss, kura bērnība bija ļoti trūcīga, visu mūžu naudai pievērsa ļoti lielu uzmanību un tās esamība vai neesamība, kā arī ekonomija ir biežas viņa romānu tēmas. Savukārt Džordžs Eliots (īstajā vārdā Mērija Anna Evansa) bija sasniegusi to stāvokli, pēc kura ilgojas visas Ostinas varones – finansiālu neatkarību. Izstādē būs redzama Džordža Eliota parakstīta 1000 mārciņu banknote.

Starp citu, pašreizējās desmit mārciņas Ostinas laikā būtu bijušas vien 13 tālaika pensu vērtas…

LA.lv